ASV sportistu «himnas protesti» vēršas plašumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Nepaiet ne nedēļa bez jauna skandāla, kas saistīts ar ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumiem. Šoreiz viedokļu vētru ASV sabiedrībā izraisījusi viņa asā reakcija uz amerikāņu futbola spēlētāju protestiem ASV himnas atskaņošanas laikā, lai pievērstu uzmanību sociālās nevienlīdzības jautājumiem un, viņuprāt, policijas vardarbībai pret melnādainajiem. Šādiem protestiem ASV vēsturē gan ir senas tradīcijas.

Viens no slavenākajiem mirkļiem olimpiskajā vēsturē ir Tomija Smita un Džona Karlosa protests 1968.gada olimpiskajās spēlēs Meksikā. Abu sprinteru sažmiegtās melnās dūres uz goda pjedestāla ASV himnas laikā liecināja par protestu un cīņu par melnādaino līdztiesību.

Kopš tā laika daudz kas ir mainījies, taču arī pašlaik Savienotajās Valstīs joprojām uzliesmo nemieri un protesti, kuros baltie policisti vainoti nevajadzīgi vardarbīgā reakcijā pret melnādainajiem - lielākoties jauniešiem no nelabvēlīgiem un nabadzīgiem rajoniem.

Turklāt tagad politiski protesti no jauna uzliesmojuši arī sportā - amerikāņu futbolā un basketbolā, kur dominē melnādainie atlēti. Jaunāko protestu vilni aizsāka amerikāņu futbolists Kolinss Keiperniks, atsakoties piecelties kājās ASV himnas laikā.

“Es necelšos kājās, lai parādītu lepnumu par tās valsts karogu, kura apspiež melnādainos ļaudis un citas minoritātes. Man tas ir svarīgāk par futbolu, un es rīkotos egoistiski, ja es raudzītos uz citu pusi. Uz ielām ir mirušo ķermeņi, un viņu slepkavas izsprūk brīvībā,” sacīja Keiperniks.

Turpinot šos protestus, Keiperniks lēma nomesties uz viena ceļa himnas laikā, un tajā brīdī viņam sāka pievienoties arī citi melnādainie spēlētāji, bet Klīvlendas “Browns” spēlētājs Sets de Valve kļuva par pirmo balto, kas šādi izteica protestu.

ASV prezidents Donalds Tramps uz šiem protestiem reaģējis asi, šim jautājumam veltot lielāko daļu no saviem pēdējā laika tvītiem.

“Ja spēlētājs grib baudīt privilēģiju, pelnot miljonus dolāru NFL vai citās līgās, viņam nedrīkstētu ļaut izrādīt necieņu pret mūsu vareno amerikāņu karogu, un viņam jāceļas kājās himnas laikā, ja nē – TU ESI ATLAISTS! Atrodi kaut ko citu,” rakstīja Tramps.

Protestus gan tas nemazināja, gluži otrādi – izbraukuma spēlē Londonā ceļos himnas laikā pirms dažām dienām nometās gandrīz visa Baltimoras ''Ravens'' komanda, tai sekoja arī citas.

“Himna cilvēkiem nozīmē dažādas lietas. Daži saka, ka rīkojamies nepatriotiski. Man liekas, ka nepatriotiski rīkojas prezidents, necienot mūsu tiesības” sacīja NFL spēlētājs Maiks Evanss.

Zīmīgi, ka tieši Baltimora ir bēdīgi slavena ar augstu vardarbības līmeni un pārdzīvoja plašus melnādaino nemierus tieši tajā pašā 1968.gadā, kad Tomijs Smits  un Džons Karloss pacēla melnās dūres olimpiskajā protestā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti