ASV sākas Snoudena atbrīvošanas kampaņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairākas starptautiskas cilvēktiesību organizācijas sākušas kampaņu, lai panāktu, ka ASV prezidents Baraks Obama apžēlo bijušo specdienestu darbinieku Edvardu Snoudenu.

Viņš publiskoja ziņas par spiegošanas programmām ar ko ASV specdienesti izsekoja gan potenciālos teroristus, gan sabiedroto valstu politiķus. Šonedēļ pirmizrādi piedzīvoja arī filma par Snoudenu un apžēlošanas kampaņas iniciatori uzskata, ka ir īstais brīdis arī viņa pretiniekiem atzīt, ka Snoudens ir varonis nevis nodevējs. 

Kampaņu par Krievijā pagaidu patvērumu guvušā Snoudena apžēlošanu vēl pirms Oabama atstāj Balto namu un beidzas Snoudenam Maskavas piešķirta uzturēšanās atļauja sāka Starptautiskās cilvēktiesību organizācijas "Amnesty International" un "Human Rights Watch", kā arī ASV organizācija Amerikāņu pilsonisko tiesību apvienība.

"Lai arī tas ir viena cilvēka lēmums, viņš to nepieņem izolēti,” sacīja Amerikāņu pilsonisko brīvību apvienības izpilddirektors Entonijs Romero.

„Atšķirībā no citiem prezidenta apžēlošanas aktiem, kas skar konkrētu cilvēku vai vienu lietu, Edvarda gadījums skar miljoniem amerikāņu tiesības un simtiem miljonu cilvēku tiesības visā pasaulē.

Tāpēc sabiedrības spiediens ir nepieciešams, lai prezidents saprastu, ka Eds ir pelnījis piedošanu,” norāda Romero.

Kampaņas galvenais stimuls ir interneta petīcija, kas aicina Obamu amnestēt Snoudenu,

Petīciju vietnē pardonsnowden.org jau ir parakstījuši augsta ranga juristi un slavenības, tostarp rakstniece Džoisa Kerola Outsa un aktieris Mārtins Šīns.

Pats Snoudens norāda, ka personīgi nelūgsies Obamu, taču ir gandarīts, ka to viņa vietā dara daudzi sabiedrības pārstāvji.

„Es esmu apmierināts ar saviem līdzšinējiem lēmumiem,” pauda Snoudens. „Es neuzskatu, ka no manis ir atkarīgs virziens kādā sabiedrība dosies nākotnē. Tas būs daudzu iesaistīto kopīgs lēmums. Mūsu uzdevums ir mazināt konkrēta indivīda neproporcionālo ietekmi uz šo procesu. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ es personīgi nelūdzu apžēlošanu un negrasos to darīt,” norāda agrākais Nacionālās Drošības aģentūras analītiķis.

Oficiālā Vašingtona pagaidām negrasās mainīt nostāju, ko pauda arī iepriekš kad pērn ar lūgumu apžēlot Snoudenu nāca klajā 150 000 parakstu savākuši aktīvisti.

„Snoudena kungs nav notiesāts par konkrēto noziegumu. Viņam ir izvirzītas apsūdzības. Prezidents un viņa administrācija uzskata, ka Snoudenam vajag atgriezties Savienotajās valstīs, lai stātos tiesas priekšā un, protams, lai izmantotu tās pašas tiesības , kas tiek garantētas ikvienam Amerikas pilsonim, kas ir apsūdzēts smagos noziegumos,” norādīja Baltā nama preses sekretārs Džošs Ernsts.

Snuodens, kurš nevarēja sūdzēties par popularitātes trūkumu tagad ir saņēmis sava pilsoniskā varoņa imidžam vēl lielāku pienesumu. Slavenais amerikāņu kinorežisors Olivers Stouns  ir uzņēmis spiegu trilleri par viņu un arī lūdzis prezidentu apžēlot Snoudenu. Apsūdzības, kas viņam izvirzītas ASV, tostarp spiegošana un valsts noslēpumu zādzība paredz  līdz 30 gadiem cietumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti