ASV sāk intensīvi izmeklēt Kondozas slimnīcas bombardēšanas apstākļus

ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka pēc notikušā Kondozā sākta intensīva izmeklēšana. Jau ziņots, ka 3.oktobrī vairākos uzlidojumus Afganistānā, ko veica ASV gaisa spēki, trāpīts slimnīcai, nogalinot 19 cilvēku - gan pacientus, gan starptautiskus ārstus.

ASV prezidents Baraks Obama izteicis visdziļāko līdzjūtību bojā gājušo tuviniekiem un uzsvēris, ka ir sākta nekavējoša un plaša izmeklēšana, lai atklātu, kā tieši šī nelaime varēja notikt.

Par nepiedodamiem un krimināliem šos uzlidojumus nosaucis ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns. ANO paudusi, ka gan afgāņu, gan arī starptautisko militāro uzbrukumu plānotāju pienākums ir pasargāt civilos objektus un iedzīvotājus no triecieniem, un slimnīcas jo īpaši.

ASV spēku Afganistānā runas vīrs Braians Traibus sacījis, ka uzlidojumus īstenoja pret naidīgiem spēkiem. Iepriekš medijos parādījās ziņa ar Afganistānas Iekšlietu ministrijas apgalvojumu, ka slimnīcā bombardēšanas laikā ir slēpušies teju divdesmit talibu nemiernieku un pēc tam ir atrasti viņu līķi.

„Teroristi ir nogalināti, bet, diemžēl esam zaudējuši arī ārstus. Mēs darīsim visu, lai mediķi būtu drošībā un varētu turpināt savu darbu,” norādīja Afganistānas Iekšlietu ministrijas pārstāvis, taču talibi ir nolieguši, ka viņu pārstāvji būtu slēpušies slimnīcā.

Pēc jaunākajām ziņām, uzlidojumos bojā ir gājuši 19 cilvēki, no kuriem vairums – 12 ir mediķi no starptautiskas organizācijas „Ārsti bez robežām”, kuri bija ieradušies kara zonā palīdzēt cietušajiem. Pārējie septiņi ir pacienti. Taču ir arī daudz ievainoto, vairāki desmiti, jo slimnīcā tobrīd atradās vairāk nekā 100 cilvēku, arī sirdzēju piederīgie.

Milzīgu šoku un nosodījumu notikušajam izteikusi organizācijas „Ārsti bez robežām” prezidente Menī Nikolai, sakot, ka notikušais ir smags cilvēktiesību pārkāpums. Organizācijas interneta mājas lapā ir publicētas izdzīvojušo ārstu liecības.

Ungāru mediķis Lajošs Zoltans Ječs, kurš ir tobrīd atradies slimnīcā, stāsta, ka jau iepriekš dienām dzirdējuši sprādzienus, bet šie pēdējie, kas nogranduši ļoti agra rīta stundā, bijuši īpaši skaļi un tuvu.

„Mēģinājām aptvert situāciju, visur bija putekļi, un tad sekoja nākamie uzlidojumi,” atceras Ječs, kurš turpmāko raksturo kā šausmu ainu, kas viņam pavērusies, izskrienot no telpas un ieraugot daļu slimnīcas degam, bet kolēģus un pacientus vai nu nogalinātus darba vietā, vai smagi ievainotus.

Kā vēsta raidorganizācija „Sky News”, slimnīca, kas atrodas Kondozas centrā, tur bijusi jau vairākus gadus, tā ir labi zināma vieta gan iedzīvotājiem, gan uzbrucējiem, gan arī afgāņu armijai un starptautiskajiem spēkiem. Organizācija „Ārsti bez robežām” nesen arī izsūtījusi paziņojumu, ka atrodas uz frontes līnijas, jo te visu laiku notiek apšaudes un talibi ir aktīvi arī stacionāra tuvumā, tādēļ jo vairāk ir neskaidrs, kādēļ īstenojot bombardēšanu militārie spēki nav ņēmuši vērā faktu, ka tā ir slimnīca pilna ar ārstiem un pacientiem, un kurā brīdī, iespējams, ir notikusi milzīga kļūda plānošanā.

Kondoza, kurā dzīvo ap 300 000 cilvēku ir piektā lielākā pilsēta Afganistānā, un talibu kaujinieki pēdējā laikā to ir centušies ieņemt vairākkārt.

Pēc pēdējā mērķtiecīgi īstenotā uzbrukuma pilsētai cīņās ar talibu kaujiniekiem ir iesaistījusies gan Afganistānas armija, gan sabiedroto spēki, kuri kopš daudzu gadu ilgajām operācijām Afganistānā joprojām valstī uzturas ierobežotā skaitā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt