ASV republikāņi iebilst pret universālu ienākuma nodokli lielajiem uzņēmumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairāki ietekmīgi ASV republikāņu senatori noraidījuši finanšu ministres Dženetas Jellenas G7 grupas valstīm izteikto ierosinājumu ieviest vismaz 15% globālu minimālo uzņēmuma ienākuma nodokļa likmi.

Šāds nodoklis ļautu arvien lielākam skaitam valstu piemērot nodokļus lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem, piemēram, “Facebook” un “Amazon”.

Republikāņu pārstāvji uzskata, ka šāda nodokļu likme kaitētu konkurencei un būtu vērsta pret Savienotajām Valstīm laikā, kad valsts atkopjas no Covid-19 pandēmijas. Republikāņu iebildumi var piespiest ASV prezidentu Džo Baidenu izmantot budžeta procedūras, lai pieņemtu šo lēmumu tikai ar demokrātu balsīm.

Taču, ja šāds jauns nodoklis tiktu nostiprināts starptautiskā līgumā, tā apstiprināšanai tomēr būtu nepieciešams divu trešdaļu senatoru atbalsts, bet demokrātiem Senātā nav šāda vairākuma.

Pasaules septiņu industriāli attīstītāko demokrātiju jeb G7 finanšu ministri sestdien sanāksmē Londonā vienojās par globālā minimālā uzņēmumu ienākuma nodokļa ieviešanu. Lielbritānijas finanšu ministrs Riši Sunaks paziņoja, ka nodokļa likme būs ne mazāka par 15%.

ASV ierosināja ieviest globālo minimālo uzņēmuma ienākuma nodokli, lai iegrožotu lielo starptautisko uzņēmumu centienus maksāt pēc iespējas mazākus nodokļus.

Pašlaik daudzi lielie tehnoloģiju uzņēmumi ir izvietojuši savus galvenos birojus valstīs, kurās ir zemāki nodokļi. Tas nozīmē, ka uzņēmumi maksā tikai vietējās nodokļu likmes, neraugoties uz to, ka ienākumi ir gūti arī citās valstīs.

Globālā minimālā uzņēmumu ienākuma nodokļa mērķis ir nodrošināt to, ka kompānijas maksā lielākus nodokļus valstīs, kurās tie pārdod savus produktus un pakalpojumus, nevis tur, kur tie deklarē savu ienākumus.

G7 arī vēlas izskaust nodokļu konkurenci starp valstīm un nodokļu paradīžu izmantošanu.

Nodokļa atbalstītāji apgalvo, ka tas ļaus iekasēt valdībām visā pasaulē miljardiem dolāru, ko varēs izmantot, lai atmaksātu Covid-19 krīzes laikā uzkrātos parādus.

Iepriekšējais ASV prezidents Donalds Tramps aktīvi pretojās šai idejai, baidoties, ka tas pasliktinās citās valstīs strādājošo amerikāņu uzņēmumu pozīcijas. Taču pēc prezidenta Džo Baidena nākšanas pie varas Vašingtonas attieksme pret globālo minimālo uzņēmumu ienākuma nodokli kļuva daudz pielaidīgāka.

Sarunas par globālā minimālā uzņēmumu ienākuma nodokļa ieviešanu turpināsies nākammēnes gaidāmajā G20 valstu sanāksmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti