Pasaules panorāma

Pandēmijas izraisītās piegāžu ķēžu problēmas turpinās

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Vēsturiski zems Džo Baidena politiskais reitings

ASV prezidents Baidens populārāks tikai par savu priekšteci Trampu

Pēc deviņu mēnešu ilgās prezidentūras līdz vēsturiski zemam līmenim nokrities ASV prezidenta Džo Baidena politiskais reitings. Kopumā par prezidenta darbu pozitīvi izsakās vien 42 procenti amerikāņu vēlētāju, kas ir otrais zemākais rādītājs vēsturē aiz Baidena priekšteča Donalda Trampa.

Iekšpolitiski zemais tautas atbalsts skaidrojams ar samilzušajām ekonomiskajām problēmām, bet ārpolitiski – ar, daudzuprāt, neveiksmīgo karaspēka izvešanu no Afganistānas.

Demokrātu mīlēts, republikāņu ienīsts

ASV socioloģijas uzņēmuma “Gallup” publicētie prezidenta reitingi ir trauksmes zvans Demokrātu partijai gadu pirms nākamajām Kongresa vēlēšanām. Ja vēl jūnijā par Baidena darbu pozitīvi izteicās 56% amerikāņu, tad pašlaik šis rādītājs noslīdējis līdz 42%.

Respondenti, kas atbalsta Džo Baidena darbu ASV prezidenta amatā

Šeit jāņem vērā arī ļoti izteiktā polarizācija, kas raksturīga ASV politikai. Baidena darbu prezidenta amatā pozitīvi vērtē 92% Demokrātu partijas atbalstītāju, bet 94% republikāņu ir sliktās domās par Baidenu. Taču prezidents izpelnījies sliktu vērtējumu arī neitrālo vēlētāju vidū, jo viņa darbu pozitīvi vērtē tikai 34% neatkarīgo vēlētāju.

Baidena reitings ir sliktākais rezultāts šajā prezidentūras posmā ASV vēsturē gandrīz pēdējā pusgadsimta laikā. Sliktāk savas prezidentūras sākumā veicās tikai Džo Baidena priekštecim Donaldam Trampam.

ASV prezidentu reitings deviņus mēnešus pēc stāšanās amatā

Abu prezidentu Bušu augsto reitingu savulaik skaidroja ar ārējiem faktoriem – Džordža Buša jaunākā prezidentūra sakrita ar sabiedrības saliedēšanos pēc 11. septembra teroraktiem, bet Buša vecākā – ar aukstā kara beigu posmu.

Baidena reputāciju iedragāja haotiskā atkāpšanās no Afganistānas

Un arī Baidena gadījumā būtiska ir ārpolitika, tikai – ar negatīvu zīmi.

Pirmais lielākais Baidena reitinga kritums tika fiksēts septembrī, kad prezidents tika kritizēts ne vien no saviem politiskajiem pretiniekiem, bet arī atsevišķiem sabiedrotajiem par haotisko ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas.

Lai gan lēmums to darīt tika pieņemts vēl Trampa prezidentūras laikā, tieši Baidena prezidentūras laikā vēsturē tiks ierakstīts “Saigonas mirklis” jeb evakuācija no ASV vēstniecības Kabulā, kas daudziem lika to salīdzināt ar līdzīgu kadru no Vjetnamas, kā arī traģiskās ainas ar izmisušo afgāņu pieķeršanos ASV transporta lidmašīnām.

“Kad prezidents Baidens apstiprināja, ka būs konkrēts izvešanas datums, tajā mirklī, manuprāt, viņiem bija jau jāsāk evakuēt šos cilvēkus. Jums jābūt diezgan naivam, ja nevarat prognozēt, ka situācija tikai pasliktināsies pēc karaspēka izvešanas,” spriež bijušais ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss.

"Tukšo plauktu Džo"

Savukārt iekšpolitiski Baidens tiek vainots par ekonomiskajām problēmām. Inflācijas kāpums sakritis ar problēmām piegāžu ķēdēs, kuru dēļ sociālajā vietnē “Twitter” prezidentam piedēvēta jauna palama – “tukšo plauktu Džo.”

CNBC pasūtītā aptauja liecina, ka inflācija pašlaik vēlētāju acīs kļuvusi par tikpat būtisku problēmu kā Covid-19 pandēmija, cīņā ar kuru Baidena administrācija arī nevar lepoties ar izciliem panākumiem, jo ar koronavīrusu mirušo skaits kopš augusta joprojām pārsniedz 1500 diennaktī.

Lai atspēkotu ar viņa administrāciju saistītās negatīvās ziņas, prezidents Baidens uzsācis plašu publisku kampaņu, popularizējot trīs savus ASV ekonomikas stimulēšanas, darbavietu radīšanas un infrastruktūras atjaunošanas plānus, kas paredz lielākās sabiedriskās investīcijas ASV mūsdienu vēsturē.

“Šie piedāvātie plāni nenostāda kreisos pret labējiem, konservatīvos pret progresīvajiem, un neveido jebkādu citu dalījumu, kas nostāda vienu amerikāni pret otru. Šie plāni nostāda konkurētspēju pret pašapmierinātību, jaunas iespējas pret iespēju liegšanu. Tie ir saistīti ar ASV vadošo lomu pasaulē tā vietā, lai noskatītos, kā pasaule mūs apsteidz,” uzsver Baidens.

No slikta sākuma ir iespējams atgūties

Diviem no trim kopumā septiņu triljonu ASV dolāru vērtajiem plāniem vēl jāiztur politiskie pārbaudījumi ASV Kongresā, kur tiem nākas saskarties ar apsūdzībām pārlieku lielā budžeta izšķērdēšanā laikā, kad ASV ārējais parāds turpina augt.

Taču prezidents Baidens iecerējis tieši ar tiem pārrakstīt savu politisko mantojumu, kas līdz šim viņu ierindojis nepopulārāko prezidentu sarakstā pirmajā prezidentūras gadā.

Vēsture liecina, ka mainīt vēlētāju domas ir iespējams. Pēc negatīva sākotnējā reitinga nākamajās vēlēšanās izdevās uzvarēt Baidena partijas biedram Bilam Klintonam, kamēr, piemēram, 70% augstais Džordža Buša vecākā reitings nepalīdzēja viņam tikt pārvēlētam uz otro termiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti