Aculiecinieks

Aculiecinieks. Gara gaismu nesot

Aculiecinieks

Aculiecinieks. Restaurators

Aculiecinieks. ASV prezidenta vēlēšanas žurnālistu acīm

ASV prezidenta vēlēšanas un Covid-19. Amerika tuvplānā LTV žurnālistu acīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šis ir laiks, kad pasaule, vismaz liela daļa tās, ir slēgta. Arī tā, kas sevī iemieso brīvības ideju. Aizdoties uz Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) nekad nav bijis tā ļoti vienkārši, tam vienmēr ir bijis jāsagatavojas. Bet Covid-19 laiks ir uzcēlis augstāko žogu, kāds ar okeāna otru krastu mums jebkad ir bijis kopš padomju gadiem.

Sejas maska – nepieciešamība

ASV būtībā ir slēgušas robežas visiem iebraucējiem, ja vien nav īpaši svarīgs iemesls, bet īsi pirms prezidenta vēlēšanām tās izdarīja izņēmumu žurnālistiem. Un, nokārtojuši īpašas atļaujas ASV vēstniecībā, kas ļauj šķērsot robežu arī Covid-19 pandēmijas laikā, es – žurnāliste Ina Strazdiņa un operators Ingus Graudiņš, mēs devāmies ceļā atspoguļot šo notikumu, kam jau sen bijām gatavojušies vēl pirms kovida laikiem un kam ar aizturētu elpu sekoja līdzi visa pasaule.

Zinājām, ka tā mums būs citāda pieredze, lai gan ārzemēs esam strādājuši vairākkārt un arī tā sauktajos karstajos punktos, taču nekad tik neparastos apstākļos, kad draudi nav redzami, bet būtībā tie ir visur.

Ceļošana tagad ir gluži citāda. Sejas maska nav tikai aksesuārs, tā ir nepieciešamība, no kuras nedrīkst šķirties nedz lidostas uzgaidāmajā zālē, nedz lidmašīnas salonā, un par informācijas galveno nesēju kļūst acis. Un tām ir, kur maldīties tukšajās un klusajās pasaules lidostu prērijās. 

Esam iekāpuši lidmašīnā “United Airlines” un gatavi deviņu stundu lidojumam uz Vašingtonu. Katram pie ieejas iedod roku dezinficējošu salveti. Mums arī pašiem daudz tādu ir somā. Lidmašīnā ir diezgan daudz cilvēku. Tiekam izsēdināti tā, lai nebūtu cieši blakus un gatavojamies lidojumam. Drīz jau būsim Amerikā.

Beidzot mēs esam Amerikā. Vašingtona. Un tad parastais ceļš līdz vīzu un pasu kontrolei. Tas viss notiek salīdzinoši ātri, jo arī šī pasaules līmeņa lidosta ir cilvēku tukša un, ja tā var sacīt,  kā ar slotu izslaucīta. 

Ierodoties Amerikā, esam saņēmuši globālo brīdinājumu par to, kā ir jāuzvedas, iebraucot pilsētā, ka ir jāvalkā maskas, jāietur distance un jāmazgā rokas.

Ar taksometru dodamies uz viesnīcu, kur mēs paliksim gandrīz mēnesi. Sākumā būs jāpaliek mājās, jo Vašingtonā un Amerikā vispār, tiesa, atkarībā no katra štata, ir arī izolēšanās, un arī mums tā būs kādu laiku.

Vašingtonā esam bijuši vairākkārt, bet kā vēlāk pārliecināsimies, tik vientulīgi tukšu to nebūs nācies redzēt nekad. Taksometra šoferis atklāja, ka cilvēki vienkārši paliek mājās: “Viņi nenāk, jo lielākoties restorāni un bāri ir slēgti. Restorāni atvērti tikai sēdēšanai ārā, jo viņiem trūkst cilvēku.”

Amerikāņi – atbildīgi

Pirmajās dienās ASV apziņa, ka esi Covid-19 saslimstības epicentrā, kur katru dienu inficējas vairāk nekā 100 000 cilvēku un ir arī liela mirstība, – dara tramīgu. Tāpēc visu brauciena laiku mums somā vienmēr līdzi būs roku dezinfekcijas šķīdums un vairāki pāri sejas masku. Maskas Vašingtonā un lielākajā daļā štatu ir obligātas un ne tikai veikalos, bet visu laiku arī uz ielas, un pie tā ātri vien pierod. Amerikāņi, starp citu, ļoti ievēro distanci un lielākoties ir apzinīgi.

Vašingtonas iedzīvotājs Hjū pauda savu redzējumu: “Ierobežojumi ir diezgan lieli, un tu vienmēr par to domā, bet, ja ievēro pareizos piesardzības pasākumus, zini bīstamību un esi atbildīgs katru dienu, tad... bet, katrā ziņā, tas vienmēr ir tavā prātā.” 

“Jā, pirmos dažus mēnešus tiešām bija diezgan bailīgi, taču tu kaut kā iemācies ar situāciju sadzīvot un galu galā pierodi,

bet šie ir dīvaini laiki un, manuprāt, tā kādu brīdi arī būs,” sacīja Hjū. Viņš, tāpat kā daudzi Vašingtonas iedzīvotāji, strādā no mājām, ārā iziet tikai nepieciešamākajās gaitās – uz veikalu, piemēram.

Trampa kampaņa

Savukārt mēs Latvijas Televīzijas biroju un studiju vienlaikus esam izveidojuši mītnes vietā netālu no Vašingtonas centra, lai būtu tuvu svarīgākajiem punktiem, un te arī notiek ziņu materiālu veidošana, montēšana, sūtīšana uz Rīgu, sazināšanās ar Latviju, tiešraides. Bieži tās ir vēlas stundas, jo, kad Latvijā aust diena, te ir dziļa nakts.

Bet, kad ir pienācis laiks, noīrējam automašīnu un dodamies laukā, cilvēkos, dokumentēt prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņu. Būt notikumos klāt, tas ir svarīgi. Kampaņa notiek aptuveni trīs stundu braucienā no Vašingtonas, Pensilvānijas štatā, nelielā pilsētā, ko sauc Martinsberga, un norises vieta ir vietējais lidlauks.

Kad esam klāt, man ir izjūta, ka ierodamies brīvdabas koncertā. Vismaz to atgādina tas, kā te viss tiek organizēts. Automašīnas kārto vietējā labības laukā, garās rindās citu pie citas.

Un, protams, atkal maskas. Tiesa, te to būs mazāk nekā Vašingtonā. Nav arī tā, ka visi Trampa vēlētāji absolūti stūrgalvīgi ignorē vīrusu. 

“Viņš atbalsta karavīrus, pats ziedo viņiem, ir pret abortiem, viņš ir par dzīvību. Mums joprorjām ir ieroči. Brīvība nav brīva, kamēr daudzi cilvēki necīnās un nemirst par šo zemi, lai tā būtu brīva,” sacīja Trampa atbalstītāja Debora Lingera.

Atbildot uz jautājumu, vai Debora valkā sejas masku, viņa atbildēja: “Kā lūdzu? Ai, nē! Es pati esmu medmāsa. Gadiem studēju. Tas ir kas vairāk. Tā ir cilvēku radīta lieta. Es nebaidos. Tur augšā kāds cits visu kontrolē.”

Bet, neapgrūtinot sevi ar aizsardzību pret Covid-19, var tikt pie atmiņas par vēsturiskajām vēlēšanām. Ceļmalās – teltis, suvenīri, tā ir vesela industrija, kas ASV atdzimst reizi četros gados.

Man ir teikuši, – ja kandidāts vēlēšanās zaudē, tad visiem priekšmetiem ar viņa attēlu pēc tam nolaidīs cenu.

Vai tā būs ar Trampu, pagaidām grūti spriest. Atbalstītāju pulks ir plašs.

Prezidenta runa ir stundu gara. Daži izlemj doties prom jau agrāk, lai netiktu pūlī. Mums arī izbraucot nākas pagaidīt. Rinda tik ātri neizklīst.

Divu ziņu pasaulē

ASV šajās dienās dzīvo divu ziņu pasaulē – Covid-19 un ASV prezidenta vēlēšanas. Vismaz lielajos kanālos būtībā nekā cita nav. Un tas ir saprotams. Laikā, kad esam šeit, katra diena ir rekords – simt tūkstoš saslimušo un vēl, un vēl, un vēl.

No kovida nogurušie vašingtonieši cenšas kaut kā sevi uzjautrināt ar obligātajām sejas maskām, tā, lai tās ne tikai būtu vajadzīgas, bet arī labi izskatītos.

Vašingtonietis Īans norādīja: “Valkā masku, un viss būs kārtībā. Būtībā vari darīt visu, ko vēlies, bet vienmēr ir jāatceras par masku. Cilvēki lielākoties šeit tās tiešām nēsā. Tas taču nav nekas sarežģīts. Uzliec savu masku, un viss.”

Un nomaskējusies un savā ziņā iebarikādējusies visu šo laiku ir arī vara. Balto namu no visām pusēm ieskauj žogs, pat vairāki un daudzās kārtās,  un nedz dažiem tūristiem, kuru atbraukuši no citiem štatiem, jo svaigi iebraukušo ārzemnieku Vašingtonā tikpat kā nav, nedz arī mums tā arī neizdodas to ieraudzīt visā godībā, kā visās citās reizēs šeit, ASV.

Bet katru vakaru un nakti pie Baltā nama žoga pulcējas Trampa kritiķi – melnādaino tiesību un Trampa konkurenta Baidena atbalstītāji. Ej, kad gribi, viņi ir tur. Un tā tas ir visu garo ASV prezidenta balsu skaitīšanas laiku un, protams, arī dienā, kad galu galā top zināms, ka nacionālajā balsojumā ir uzvarējis demokrāts Džo Baidens.

Uzvaras runa

Uzvaras runu sagaidām pavisam citā štatā, Delaverā, Vilmingtonā, paša Baidena pilsētā. Viņu stāvvietā gaida īpaši šim mirklim būvēta skatuve un atbalstītāji, kas diemžēl netiek tālāk par žogu.

“Tas ir kas vairāk par vienkāršu prezidenta ievēlēšanu. Tas parāda, ka mūsu balsij ir nozīme. Tagad mēs varam īstenot tās pārmaiņas, kuras ir nepieciešamas. Un parādīt pārējai pasaulei, ka šī valsts nav tāda, kāda tā bija redzama pēdējos četrus gadus,” pauda Baidena atbalstītājs Gerijs Morgans.

Šeit, ASV, vēl ir diena, bet Latvijā – vakars, un mums arī pirmās tiešraides “Panorāmai” no medijiem speciāli iekārtotas platformas. Starptautisko žurnālistu te ir salīdzinoši ļoti maz. Covid-19 ir patraucējis, un ne visiem ir iespēja būt klāt notikumā. Un pēc tam daudzas stundas būs jāgaida īpašā mediju teritorijā, līdz pienāks Džo Baidena uzvaras runas nakts. Bet gaidīšana ir daļa no tādiem notikumiem kā šis.

Viņa atbalstītāji ir ierobežots pulks un ieradušies automašīnās, lai tādējādi ieturētu distanci. Mēs viņiem drīkstam tuvoties tikai tad, kad viss ir noslēdzies.

Šī ir nakts, kas, visticamāk, mainīs ASV vēsturi. Un arī kādu zaļu dzīvojamo rajonu Vilmingtonā, kas saucas Grīnvila, nu, gluži tāds Latvijas Mežparks. Te dzīvo nākamais ASV prezidents Baidens, un nākamos četrus gadus vietējiem būs jārēķinās ar mūžīgu policijas klātbūtni. Te nekas vairs nebūs kā agrāk.  Un iespējams, arī pasaulē nekas vairs nebūs kā agrāk. 

Pieskarties daļai Amerikas

Bet, kad dodamies prom no ASV, medijos sola pret Covid-19 vakcīnu, jau drīz. Kad precīzi, tas vēl nav zināms. Atkal esam bruņojušies ar maskām, dezinfekcijas šķīdumiem, aizpildījuši tranzītam un iebraukšanai Latvijā nepieciešamos dokumentus. Somā ielocīts garais mikrofona kāts. Priekšā divas pustukšas lidmašīnas un tikpat tukšas lidostas Vašingtonā, Frankfurtē, Rīgā. 

Aiz muguras paliek Covid-19 un politisko kaislību sabangotā Amerika. Esam pieskārušies daļai no tās. Šī ir pieredze, kas atmiņā paliks ilgi. Tāpat kā laiks, no kura pagaidām nevar saprast neko, bet kas iemāca daudz svarīgu lietu, arī profesijā tādā, kā mums, piemēram, dokumentēt šo brīdi, ja vajadzīgs, – gaidīt, bet arī nepadoties, iet uz priekšu, darīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti