Dienas notikumu apskats

Bijušais Gruzijas prezidents atkāpies no Ukrainas Odesas apgabala gubernatora amata

Dienas notikumu apskats

Vienojoties ar upuru ģimenēm, «Maxima» plāno izbeigt tiesāšanos par kompensācijām

ASV prezidenta vēlēšanu pirmajās stundās liela vēlētāju aktivitāte

ASV prezidenta vēlēšanās liela vēlētāju aktivitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) otrdien, 8.novembrī, notiek prezidenta vēlēšanas. Aiz muguras jau pirmās balsošanas stundas, un vēlētāju aktivitāte pirmajās stundās pie balsošanas iecirkņiem ir bijusi ļoti liela. Tiek prognozēts, ka šajās vēlēšanās piedalīsies vairāk balsstiesīgo nekā iepriekšējās 2012.gadā.

Pats balsošanas process pēdējo nedēļu laikā ir nonācis diskusiju krustugunīs, republikāņu partijai paziņojot par iespējamo krāpšanos, savukārt demokrātiem norādot uz republikāņu vēlmi novērst atsevišķu sabiedrības daļu iespējas piedalīties vēlēšanās. 

Pie iecirkņiem garas rindas

Balsošana ASV prezidenta vēlēšanās sākās jau agri no rīta, un visā valstī jau pirmajās balsošanas stundās pie balsošanas iecirkņiem izveidojās garas vēlēt gribētāju rinda.

Ap astoņiem no rīta pēc vietējā laika Latvijas Radio devās uz vienu no šiem iecirkņiem, kas atrodas Ārlingtonā. Lai arī faktiski šis rajons atrodas vien dažu minūšu attālumā no Vašingtonas centra, šis ir jau Virdžīnijas štats. Vēl jāpiemin, ka tieši Ārlingtona un tās Roslinas rajons tiek uzskatīti par rajonu ar visaugstākajiem iedzīvotāju ienākumiem ASV.

Vēlēšanu iecirknis šeit izvietots ugunsdzēsēju depo, un arī pie tā bija izveidojusies aptuveni 150 cilvēku gara rinda.

Kā novēroja Latvijas Radio, dažiem no cilvēkiem rindā nācās pavadīt aptuveni stundu.

Arī Mērilendas štatā no rīta bijusi liela vēlētāju aktivitāte, kas dienas vidū ap plkst. 13 pēc vietējā laika gan bijusi mazāka, no ASV vēstīja Latvijas Televīzija. Tiek prognozēts, ka šajās vēlēšanās piedalīsies vairāk vēlētāju nekā iepriekšējās 2012.gadā, kad prezidenta vēlēšanās piedalījās 54% balsstiesīgo.

Kā balso amerikāņi?

Lūk, ko par savu izvēli vēlēšanās pastāstīja vairāki no sastaptajiem vēlētājiem:

"Es balsoju par Hilariju Klintoni, jo viņa ir lieliska. Ir vēl miljons citu iemeslu, bet tas būtu īsumā," sacīja pie iecirņa uzrunātā sieviete. Savukārt kāds stiprā dzimuma pārstāvis atzina: "Par Trampu. Es neuzticos tai sievietei, viņa ir korumpēta. Viņš ir īsts biznesmenis. Dažreiz viņam ir liela mute, bet es domāju, ka viņš ir daudz labāks kandidāts.

Savu atbalstu Klintonei pauda vēl viena uzrunātā sieviete: "Par Hilariju Klintoni, jo Donalds Tramps ir pilnīgi traks. Es uzskatu, ka viņai ir gan pieredze, gan zināšanas, lai panāktu politikas izmaiņas. Pašos pamatos viņa ir cienīta persona. Laikā, kad sabiedrība ir ļoti sašķelta, es nevaru iedomāties, ka tāds cilvēks kā Donalds Tramps varētu vadīt šo valsti.

Bet vēl viens uzrunātais vīrietis neslēpa atbalstu Trampam: "Es balsoju par Donaldu Trampu, jo, manuprāt, viņš domā par Amerikas interesēm. To nevar teikt par Hilariju Klintoni. Viņai ir atbildīga par pārāk daudz lietām un ir pārāk daudz cilvēku, kas runā viņas vietā. To es nevarētu teikt par Donaldu Trampu."

Latvijas Televīzijas sociālajos tīklos veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja liecina, ka vairums atbalsta Klintoni ASV prezidenta amatā:

Mazāk balsošanas vietu 

Abi prezidenta amata kandidāti vēl līdz pēdējam izmantoja iespēju aģitēt. Latvijas Televīzijas filmēšanas grupa apmeklēja demokrātes Klintones pasākumu Pensilvānijā, kur piedalījās arī aizejošais ASV prezidents Baraks Obama.

Ja runā par vēlēšanu procesu kopumā, tad visai daudz kritikas, īpaši no republikāņu puses, ir izskanējis par to, ka šogad visā valstī ir vairāk nekā par 800 balsošanas vietām mazāk kā līdz šim.

Tāpat pēdējās dienās pirms vēlēšanām uzmanības centrā ir nonākuši vairāki tiesas lēmumi, piemēram, par no vēlēšanu sarakstiem izslēgtu cilvēku atjaunošanu šajos sarakstos.

Aktīvisti uzskata, ka no republikāņu puses tiekot darīts viss iespējamais, lai samazinātu afroamerikāņu un latīņamerikāņu vēlētāju piedalīšanos vēlēšanās.

Interesanti, ka, lai pretotos šādiem centieniem, demokrāti no savas puses piesauc pat 19. gadsimta beigu Kukluksklana likumu, kas paredz, ka nedrīkst liegt cilvēkiem tiesības balsot viņu ādas krāsas dēļ.

Liela latīņamerikāņu aktivitāte 

Līdzīgi kā vēlēšanās, kad pirmo reizi uz prezidenta krēslu pretendēja Baraks Obama, demokrāti arī šoreiz ļoti aktīvi strādāja pie tā, lai melnādainie vēlētāji būtu īpaši aktīvi.

Taču sākotnējās balsošanas dati liecina, ka

vairākos izšķirošajos štatos jeb "Swing states" melnādaino amerikāņu aktivitāte ir bijusi zemāka par cerēto, un tas var nospēlēt par labu Donaldam Trampam.

Taču, no otras puses, Trampa izteikumi pret meksikāņiem, nosaucot viņus par izvarotājiem un narkotiku tirgoņiem, ir nākuši viņam pašam tikai par sliktu, jo latīņamerikāņu vēlētāju reģistrēšanās vēlēšanām un arī dalība tajās ir izrādījusies ārkārtīgi augsta.

Ir vēl kāda visai interesanta sabiedrības daļa, kuras balsošanas iespējas tiek apspriestas vietējos medijos, bet par kuru īpaši daudz netiek runāts. Proti, tie ir esošie vai bijušie ieslodzītie. Daudzos no štatiem tiesātiem cilvēkiem balsošanas tiesību nav. Citos štatos, ja persona ir apsūdzēta, bet vēl gaida tiesu, tiesības balsot ir.

Tāpat ir tiesības balsot pēc cietumsoda izciešanas, taču daudzi no bijušajiem cietumniekiem neesot informēti par savām tiesībām un arī varas iestādes bieži vien nevēloties par to daudz runāt.

Demokrātiem pārmet krāpšanos

Priekšvēlēšanu laikā asi tika kritizētas pat pašas balsošanas iekārtas, republikāņu atbalstītājiem apgalvojot, ka šī balsošanas aparatūra palīdzēs krāpties demokrātiem, jo šos aparātus esot pircis neviens cits kā Džordžs Soross. Patiesībā šiem apgalvojumiem gan nav nekāda pamata.

Tāpat izskan bažas par iespējamo balsošanas procesa traucēšanu, piemēram, kiberuzbrukuma gadījumā. ASV amatpersonas gan ir norādījušas, ka tiks darīts viss iespējamais, lai to novērstu. Turklāt neesot runa par pašu vēlēšanu rezultātu viltošanu, jo kaut kas tāds ASV notiekot ārkārtīgi reti. Un arī, piemēram, par atkārtotu balsošanu draud pietiekami liels cietumsods.

Eksperti arī prognozē, ka neatkarīgi no vēlēšanu iznākuma priekšā vēl gaidāmas aktīvas abu kandidātu kampaņu cīņas.

To ir veicinājuši Trampa izteikumi par to, ka viņš balsošanas rezultātus atzīs tikai tad, ja uzvarēs. Ja nē – tad ir gaidāma rezultātu apstrīdēšana atsevišķos štatos un šo lietu izskatīšana var ieilgt.

Dzīvnieki prognozē vēlēšanu iznākumu

Līdzīgi sporta spēļu rezultātu pareģošanai daudzi entuziasti pasaulē meklējuši dzīvnieku palīdzību, lai noskaidrotu, kurš kļūs par nākamo ASV prezidentu. 

Kāds pērtiķis Ķīnā jau pirms dažām dienām prognožu spēlē izvēlējās maketu ar republikāņa Trampa attēlu, un arī gaišredzīga zivs Indijā otrdien piepeldēja pie kociņa ar Trampa attēlu.

Tikmēr neizšķirts rezultāts ir Krasnojarskas zoodārzā Sibīrijā, kur polārlācis Fēlikss izvēlējās ķirbi ar Trampa karodziņu, turpretī tīģeriene Junona deva priekšroku demokrātei Klintonei.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti