Dienas ziņas

EZA: ieguvumi no "AstraZeneca" atsver riskus

Dienas ziņas

Zemnieki sašutuši par masas ierobežojumiem uz ceļiem

ASV vakcinēts jau katrs trešais iedzīvotājs

ASV pret Covid-19 sapotēts jau katrs trešais iedzīvotājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kamēr Eiropas Savienības valstīs vakcinācija pret Covid-19 norit salīdzinoši lēni, ASV vismaz vienu vakcīnas devu jau saņēmis katrs trešais valsts iedzīvotājs. Citās lielvalstīs, piemēram, Ķīnā, Indijā un Brazīlijā, vakcinācija gan nenorit tik ātri.

Salīdzinot ar pagājušā gada nogali, kad ASV ik dienu reģistrēja ap 200 000 jaunu saslimšanas gadījumu dienā, tagad situācija ir salīdzinoši stabila. Ik dienu atklāj ap 70 000 jaunu gadījumu, savukārt vīrusa upuru skaits vairs nepieaug tik strauji kā iepriekš. Arī vakcinācija ASV norit diezgan raiti. Katrs trešais valsts iedzīvotājs jau saņēmis vismaz pirmo poti pret Covid-19, bet vecuma grupā virs 65 gadiem šis rādītājs ir jau 76%.

Cīņa vēl nav galā

Vienlaikus ASV prezidents Džo Baidens paudis bažas par koronavīrusa jauno paveidu straujo izplatību. Viņaprāt, pašlaik notiek cīņa ar laiku – cik ātri izdosies vakcinēt pēc iespējas vairāk cilvēku, lai apstādinātu infekcijas izplatību.

“Vīruss turpina izplatīties, jo pārāk daudz cilvēku domā, ka cīņa ir galā. Mēs neesam finiša taisnē. Vēl ir daudz darāmā. Vēl joprojām sacenšamies ar vīrusu uz dzīvību vai nāvi.

Kamēr nebūs vakcinēts lielāks skaits cilvēku, visiem jāturpina mazgāt rokas, sociāli distancēties un valkāt maskas,” uzsver Baidens.

No 19. aprīļa ASV poti pret Covid-19 varēs saņemt ikviens, ne tikai prioritāro grupu pārstāvji. Valsts galvenais infektologs Entonijs Fauči norādījis, ka, lai sasniegtu pūļa imunitāti, vakcinēt nepieciešams 70 līdz 85 procentus iedzīvotāju.

Ķīnas vakcīnu eksports

Par spīti veselības ekspertu brīdinājumiem nesteigties, daudzu štatu vadītāji jau plāno mīkstināt ierobežojumus un ļaut pakāpeniski iedzīvotājiem atgriezties normālā ikdienā. Piemēram, Kalifornijā pēc pāris nedēļām daļai sporta fanu ļaus spēles atsākt vērot klātienē.

Savukārt Ķīnā, kur oficiāli netiek reģistrēti jauni inficēšanās gadījumi, arī dati par vakcināciju ir skopi. Zināms, ka iedzīvotāja potēšana tur nenotiek tik strauji kā, piemēram, ASV, bet Pekina vēlas to mainīt. Pēc pieejamās informācijas, pagājušajā nedēļā poti saņēma aptuveni pieci miljoni cilvēku dienā.

Ķīna pati ražo arī vairākas vakcīnas, piemēram, “Sinopharm”, “Sinovac” un “CanSino Biologics”. Šīs vakcīnas ir plaši pieprasītas attīstības valstīs, kur piekļuve Rietumu vakcīnām ir ierobežota.

“Ķīna sniedz palīdzību ar vakcīnām 80 valstīm un trim starptautiskām organizācijām, eksportē vakcīnas uz vairāk nekā 40 valstīm un sadarbojas ar vairāk nekā 10 valstīm vakcīnu izpētē, izstrādē un ražošanā, kā arī atsaukusies uz ANO aicinājumu ziedot vakcīnas,” lepojas Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Hua Čuņjina.

Brazīlijā stāvoklis ir kritisks

“Sinopharm” vakcīna, kuras efektivitāte ir ap 74 procentiem, līdz šim apstiprināta tādās valstīs kā Pakistāna, Apvienotie Arābu Emirāti un Ungārija. Savukārt “Sinovac” vakcīna efektivitāte svārstās no 50 līdz 83 procentiem, balstoties uz datiem, kas iegūti no Brazīlijas, Turcijas un Indonēzijas.

Indijā, kur vairākus mēnešus situācija bija stabila, šonedēļ reģistrēts lielākais saslimušo skaita pieaugums. Eksperti spriež, ka tas saistīts ar to, ka arvien vairāk cilvēku neievēro drošības pasākumus. Ik dienu tur potē ap trim miljoniem cilvēku.

Savukārt Brazīlijā situācija vēl joprojām ir kritiska. Izplatoties Brazīlijas vīrusa paveidam, kas ir īpaši lipīgs, ik dienu vīrusa upuru skaits pieaug par vairākiem tūkstošiem. Vairākos štatos slimnīcās vairs nepietiek vietu. Vienlaikus Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru turpina iebilst pret stingriem ierobežojumiem, sakot, ka ekonomiskās sekas būs smagākas par vīrusa radītajām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti