ASV postošajās viesuļvētrās gājuši bojā vairāk nekā 100 cilvēki

Nu jau vairāk nekā 100 cilvēku ir gājuši bojā postošajās viesuļvētrās, kas sestdien plosījās sešos ASV štatos. Meteorologi un amatpersonas to sauc par vienu no spēcīgākajām vētru sistēmām ASV vēsturē. Kamēr štatu pārstāvji un glābšanas komandas turpina apzināt patiesos postījumus, ASV prezidents Džo Baidens ir solījis cietušajiem sniegt visu nepieciešamo atbalstu. 

ASV postošajās viesuļvētrās gājuši bojā vairāk nekā 100 cilvēki
00:00 / 03:09
Lejuplādēt

Nu jau otro dienu vairāki ASV štati turpina atgūties pēc spēcīgajiem virpuļviesuļiem, kas decembrim visai neraksturīgi skāra Arkanzasas, Misuri, Tenesijas un Kentuki štatus. Līdz šim mediju sniegtie dati liecina, ka postījumi ir tiešām milzīgi, jo vietām ir nopostītas veselas pilsētas. Lai arī glābšanas un meklēšanas darbi joprojām turpinās, tiek prognozēts, ka bojā gājušo skaits jau tagad pārsniedz 100.

Uzrunājot tautiešus, un īpaši vissmagāk cietušo štatu iedzīvotājus, ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka ir parakstījis Federālo ārkārtas situāciju deklarāciju un solīja sniegt visu nepieciešamo atbalstu.

“Federālā valdība darīs visu nepieciešamo, lai palīdzētu. Es esmu sazinājies ar Federālo ārkārtas situāciju vadības aģentūru, kas šajos štatos jau ir izvietojusi ātrās reaģēšanas personālu, glābšanas komandas, kā arī piegādājusi ūdeni un citas nepieciešamās preces. Aģentūra kopā ar štatu vadību novērtē postījumus, kā arī izvērtē, kāda tieši palīdzība ir nepieciešama un kā to visātrāk nogādāt. Es gribu šo štatu iedzīvotājiem pateikt – mēs tiksim tam pāri un federālā valdība jūs nepametīs. Šī ir viena no tām reizēm, kad mēs neesam demokrāti vai republikāņi. Tas var izklausīties nereāli, taču mēs visi esam amerikāņi,” norādīja Baidens.

Pašlaik viens no galvenajiem glābēju uzdevumiem ir attīrīt ceļus un novākt gruvešus. Šo darbu apgrūtina kaut vai tas, ka, piemēram, gandrīz pilnībā nopostītajā Meifīldas pilsētā, ir sagrauti arī policijas iecirkņi un ugunsdzēsēju depo. Lai arī laikapstākļi reģionā ir uzlabojušies, ir gaidāma gaisa temperatūras krišanās un tūkstošiem cilvēku nakts bija jāsagaida bez elektrības un ūdens. Tā kā ievērojami traucēti arī telefonsakari, glābšanas dienestiem lielu palīdzību sniedz arī brīvprātīgie, kuri palīdz apzināt cietušos kaimiņus un viņu vajadzības. Jau svētdien tiks spriests par pagaidu mājokļu nodrošināšanu grūtībās nonākušajiem.

Runājot par pašiem virpuļviesuļiem, meteorologi norādījuši, ka ir piepildījušās pašas sliktākās prognozes un viena no tornado sistēmām varētu būt uzstādījusi savdabīgu rekordu. 

Viens no tornado varētu būt nepārtraukti atradies uz zemes 220 jūdžu jeb aptuveni 354 kilometru garumā. Tādējādi tiktu pārspēts 1925. gada trīs štatu tornado, kas turpinājās 219 jūdzes. 

ASV meteoroloģijas dienestam gan vēl jāpārliecinās, vai šis tiešām bijis tikai viens tornado, vai vienas vētras radīti vairāki virpuļviesuļi. Jebkurā gadījumā daži eksperti uzsver, ka tik spēcīga vētra decembrī ir ārkārtīgs retums un pēdējo reizi šāda dabas stihija decembrī novērota pirms aptuveni 60 gadiem. Tieši tāpēc ASV prezidents Baidens ir uzdevis Vides Aizsardzības aģentūrai izvērtēt, vai šo vētru rašanos varētu būt veicinājušas klimata pārmaiņas. Tāpat prezidents rosinājis aktualizēt diskusijas par virpuļviesuļu brīdināšanas sistēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt