ASV piegādās Ukrainai prettanku raķetes

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija apstiprinājusi plānu Ukrainai piegādāt letālos ieročus, tostarp prettanku raķetes, ko Kijeva prasījusi jau ilgu laiku. Par to ziņo Savienoto Valstu mediji. Vašingtona šīs ziņas pagaidām nav oficiāli apstiprinājusi, taču ir paziņojusi, ka nolēmusi Ukrainai nodrošināt „pastiprinātas aizsardzības spējas”. Iepriekš par letālā bruņojuma piegādes apstiprināšanu jau bija paziņojusi Kanāda. Krievija šos soļus asi kritizējusi, brīdinot, ka tas var izraisīt jaunu asinsizliešanu Ukrainas austrumos, kur joprojām turpinās bruņotais konflikts ar prokremliskajiem separātistiem.

ASV piegadās Ukrainai prettanku raķetesGints Amoliņš
ASV plānā Ukrainas aizsardzības spēju stiprināšanai ietilpst prettanku raķešu "Javelin" piegādes. Par to ziņo Savienoto Valstu raidsabiedrība ABC, atsaucoties uz valdības amatpersonām, kas vēlējās palikt anonīmas. Kijeva jau ilgāku laiku gribējusi ASV ražotās "Javelin" raķetes, Ukrainas austrumos cīnoties pret Kremļa atbalstītājiem kaujiniekiem. Kaut šīs raķetes ir aizsardzības ierocis, Vašingtona šādu soli vairījusies spert, baidoties, ka tas situāciju var saasināt vēl vairāk. Iepriekš Savienotās Valstis atbalstījušas Ukrainu ar aprīkojumu un apmācībām.

Saskaņā ar telekanāla ABC ziņoto ASV prezidents Donalds Tramps par lēmumu piegādāt bruņojumu Kijevai paziņos jau tuvākajā laikā. Jebkuram pārdošanas darījumam būs nepieciešams Kongresa apstiprinājums.

ASV valdība šīs ziņas par nodomu Ukrainai piegādāt prettanku raķetes un cita veida letālo bruņojumu oficiāli nav apstiprinājusi. Taču Valsts departamenta pārstāve Hetera Nauerta tomēr piektdien paziņoja, ka ASV ir nolēmušas Kijevai nodrošināt "pastiprinātas aizsardzības spējas", lai palīdzētu stiprināt bruņotos spēkus, aizsargāt suverenitāti un "atturēt turpmāku agresiju". Viņa uzsvēra, ka Vašingtonas palīdzība ir domāta tikai aizsardzībai, piebilstot, ka Ukraina ir suverēna valsts un tai ir tiesības sevi aizstāvēt.

Iepriekš šonedēļ ASV Valsts departaments jau paziņoja, ka apstiprinājis eksporta licences Ukrainai, lai tā varētu pirkt konkrētus vieglos ieročus un šautenes no ASV ražotājiem.

Arī Kanādas valdība pagājušajā nedēļā jau bija paziņojusi, ka atļāvusi pārdot Kijevai letālo bruņojumu, tādējādi paužot atbalstu Ukrainas drošībai un suverenitātei.

Kremlis šos soļus asi kritizējis. Krievija ASV un Kanādu brīdinājusi, ka tās uzņemas personīgu atbildību, piegādājot ieročus Kijevai, un paudusi, ka tas Ukrainas austrumos var izraisīt jaunu asinsizliešanu.

Iepriekš septembrī Krievijas prezidents Vladimirs Putins bija paziņojis, ka jebkāds Savienoto Valstu lēmumus Ukrainai piegādāt letālus aizsardzības ieročus uzkurinās bruņoto konfliktu un var mudināt prokremliskos separātistus pastiprināt savas militāras kampaņas.

Vienlaikus tiek ziņots, ka apšaudes Ukrainas austrumos atkal pastiprinās. Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas jeb EDSO novērotāji šonedēļ pauda satraukumu par pamiera pārkāpumiem Austrumukrainā, kas pēdējās nedēļas laikā kļuvuši ievērojami biežāki. Vietējie mediji ziņojuši par intensīvām artilērijas apšaudēm un postījumiem abās frontes līnijas pusēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti