ASV pētnieki: Cenšoties mazināt sankcijas, Krievija sevi izolē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kremļa galvenais ārpolitiskais mērķis ir piespiest Rietumus samazināt sankcijas pret Krieviju, kas 2014. gadā tika pret to ieviestas līdz ar agresiju Ukrainā. Taču daudzi no Maskavas piekoptajiem soļiem ir neveikli un ved pie pašizolācijas. Tāpēc nav pārsteigums, ka ES, visticamāk, neatkāpsies no savas sankciju politikas, raksta ASV pētniecības centrs RAND Corp raksta rus.lsm.lv

Pētnieki norāda, ka ES līdz šim stingro nostāju ietekmē fakts, vairākas ES jomas ir nonākušas smagā stāvoklī. To vidū galvenokārt ir tās sfēras, kam ir cieša sadarbība ar Krieviju, piemēram, enerģētika. Taču arī Krievijai nav viegli, tāpēc tā visiem spēkiem cenšas izjaukt Eiropas un ASV attiecības un mīkstināt pret sevi vērstās sankcijas.

RAND atzīmē, lai arī ES, visticamāk, neatcels sankcijas arvien vairāk tomēr ir signālu, kas liecina, ka tās tiks mīkstinātas- respektīvi, to ietekme kļūs mazāka. Par to liecina prominentu Francijas un Vācijas politiķu teiktais. Tāpat klīst runas, ka Ungārija varētu nobloķēt kopīgo ES lēmumu par sankciju pagarināšanu, kas ES ir jāpieņem jūnija beigās.

RAND pašreizējā situācijā saredz līdzību ar 1980. gadiem.

Toreiz PSRS centās iedzīt ķīli starp Rietumvāciju un Lielbritāniju, lai tās atteiktos no domas Rietumvācijā izvietot NATO raķetes. Šodien Krievijas propagandas mērķis ir "uzbrukt" Vācijas kanclerei Angelai Merkelei, atbalsta franču populisti Mariju Le Pēnu un akcentē, ka Lielbritānija noteikti izstāsies no ES. Gan toreiz, gan tagad Maskava centās sašķelt Eiropu.

1980. gados PSRS karoja Afganistānā, un tas atņēma tai spēkus atturēt NATO izvietot raķetes Eiropā. Arī šodien Maskava ir atvērusi divas frontes: cenšas iebiedēt un izšķīdināt Eiropu, vienlaikus atbalstot kaujiniekus Donbasā un demonstrējot savas karaspējas pie Baltijas. Taču PSRS 1980.gados nepanāca visu iecerēto.

Vēl vairāk - divus mēnešus pirms NATO kompleksa izvietošanas 1980.gados PSRS notrieca Dienvidkorejas aviolaineri, nogalinot 269 cilvēkus. 2014.gada jūlijā prokremliskie spēki notrieca "Boeing" lidmašīnu, kas lidoja no Amsterdamas uz Kualalumpuru. Abos gadījumos Maskava nepārskatīja savus principus un tas pamatīgi iedragāja attiecības ar Rietumiem.

Tādā veidā gan 1980. gados PSRS, gan šobrīd Krievija sevi izolē.

RAND secina, ka, no vienas puses, Krievija cenšas piespiest Rietumus mazināt sankcijas. Krievijas pūles ne vienmēr ir auglīgas,jo propagandas kanāli "Sputnik TV" un "Russia Today" nav strādājuši tik efektīvi kā gaidīts. No otras puses, kreiso un nacionālistu spiediena dēļ Rietumi patiešām var mazināt sankcijas, līdz ar to Rietumiem var būt grūtības saglabāt vienotu pozīciju attiecībās ar Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti