ASV Pārstāvju palāta atbalsta Trampa atstādināšanu no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Demokrātu kontrolētā Amerikas Savienoto Valstu parlamenta Pārstāvju palāta nobalsojusi par prezidenta Donalda Trampa atstādināšanu no amata.  Viņam izvirzītas apsūdzības par varas ļaunprātīgu izmantošanu un Kongresa darba traucēšanu. Šis balsojums paver ceļu prezidenta iztiesāšanai ASV Senātā. Tā kā Senātu kontrolē Trampa pārstāvētā Republikāņu partija, visticamāk, prezidents tiks attaisnots un savu amatu saglabās.

ĪSUMĀ:

  • ASV Pārstāvju palāta nobalsoja par Trampa atstādināšanu no amata.
  • Par to balsoja demokrātu kongresmeņi, bet republikāņi bija pret.
  • Balsojuma laikā Tramps uzrunā priekšvēlēšanu mitiņā kritizēja impīčmenta aizstāvjus.
  • Kongresa līdere, demokrāte Pelosi: šī ir vilšanās un skumju pilna diena.
  • ASV Senātam tagad būs jālemj par ASV prezidenta turpmāko likteni.
  • Pelosi varētu aizkavēt lietas nodošanu Senātam, lai nodrošinātos, ka tā izvēlētais tiesas modelis būs godīgs.
  • Lai prezidentu atceltu no amata, ir nepieciešams divu trešdaļu senatoru atbalsts.
  • Republikāņi kontrolē 53 no 100 senatoru krēsliem.
  • Visticamāk, Senāts Trampu neatstādinās.
  • Komentētāji: Tas var ievērojami palielināt Trampa pārvēlēšanas iespējas.

Deputāti  par katru apsūdzību balsoja atsevišķi, un abas reizes priekšlikums tika apstiprināts ar pārliecinošu balsu vairākumu. 

Varas ļaunprātīga izmantošana un mēģinājumi kavēt kongresa darbu. Šīs ir divas no apsūdzībām, par kurām ierosināta impīčmenta procedūra. Kā jau bija sagaidāms, par abām apsūdzībām balsoja faktiski visi Demokrātu partijas kongresmeņi, bet pret bija republikāņi.

Komentētāji jau norāda, ka pieturēšanās pie partijas piederības šoreiz ir bijusi ļoti izteikta. Pēc šī balsojuma Donalds Tramps ir kļuvis par ASV vēsturē trešo prezidentu, kuru Kongress ir nolēmis atstādināt. Pirms viņa šāds “gods” ir bijis vien Endrjū Džonsonam un Bilam Klintonam. Tā kā vieta vēstures grāmatās Trampam jau ir garantēta.

ASV Pārstāvju palāta atbalsta Trampa atstādināšanu no amata
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Laikā, kad Kongresā notika balsojums par Trampa atstādināšanu, ASV prezidents uzrunāja savus atbalstītājus vienā no priekšvēlēšanu mītiņiem Mičiganas štatā. Līdzīgi kā pirms šī balsojuma Tramps atkārtoti paudis viedokli, ka demokrāti ir noniecinājuši impīčmenta nozīmi un ir radījuši bīstamu precedentu nākotnei.

“Ziniet, ko viņi ir izdarījuši? Viņi ir mazinājuši impīčmenta procesa vērtību. Šis bija svēts amats. Taču tagad, jebkurš, kurš nokļūs šajā postenī var izdarīt telefona zvanu un par to tikt atstādināts.

Ja republikāņu vai demokrātu prezidents vai prezidente nepatīk Kongresam jebkādu iemeslu dēļ, viņu var atstādināt. Tas ir tieši tas, ko mūsu valsts dibinātāji nevēlējās pieļaut. Taču tas ir noticis,” klāstīja Tramps.

ASV Demokrātu partijas līdere Kongresā un Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi aicināja savus partijas biedrus neaizrauties ar svinēšanu. Pēc viņas vārdiem šī ir vilšanās un skumju pilna diena.

Arī Pelosi piesaukusi ASV dibinātājus, kuru sasniegumus, viņasprāt, apkauno un apdraud pašreizējais Baltā nama saimnieks.

"Šajā ļoti skumjajā dienā Pārstāvju palāta ir rīkojusies, lai aizstāvētu Savienoto Valstu konstitūciju un darījusi to godīgi, lai gan otra puse centās mūs nomelnot. Tik un tā – šis process bija godīgs, atbilstīgs un steidzams," sacīja Pelosi.

Viņa arī pieļāvusi iespēju, ka varētu aizkavēt impīčmenta likumprojektu nosūtīšanu uz Senātu, lai nodrošinātos, ka Senāta izvēlētais tiesas modelis būs godīgs.

Tieši ASV Senātam tagad būs jālemj par ASV prezidenta turpmāko likteni. visticamāk, jau nākamā gada sākumā Tramps tiks iztiesāts, lai pierādītu, vai noraidītu viņa vainu.

Konstitūcija saka, ka šajā tiesā senatori faktiski darbojas kā tiesas piesēdētāji jeb žūrija. Lai prezidents no amata tiktu atcelts, ir nepieciešams divu trešdaļu senatoru atbalsts.

Pašlaik Republikāņu partija kontrolē 53 no 100 senatoru krēsliem, un prezidenta gāšanai būtu nepieciešams, lai pret prezidentu nobalsotu aptuveni 20 republikāņi. Un komentētāji ir vienisprātis, ka tas, protams, nenotiks. Arī apskatoties uz šīs nakts balsojumu – tas ir noticis faktiski atbilstoši partijas līnijām.

Par pašu tiesas procesu pašiem senatoriem ir jāizlemj, vai aicināt lieciniekus, cik daudz viņus aicināt un kādus pierādījumus prasīt.

Piemēram, Bila Klintona prāvas laikā nekādi jauni pierādījumi netika pieņemti. Tiek prognozēts, ka republikāņu un demokrātu līderi centīsies panākt kompromisu, lai arī viņu pozīcijas ievērojami atšķiras.

Tā, piemēram, demokrātu līderis Čaks Sūmers vēlas nopratināt prezidentam tuvu stāvošas personas - personāla vadītāju Miku Mulvaniju un bijušo nacionālās drošības padomnieku Džonu Boltonu, kā arī citus lieciniekus, kuri iepriekšējās izmeklēšanas laikā nav nopratināti.

Republikāņu līderis senātā Mičs Makonels nevēlas nekādus lieciniekus – viņš dotu priekšroku īsam lietas izklāstam un aizstāvības pozīcijas paušanai. Turklāt, kā ziņo “The Washington Post”, republikāņi izjūtot arī spiedienu no Donalda Trampa puses, kurš šo tiesas procesu varētu izmantot politiskajā cīņā pret demokrātiem.

Ja Tramps tiks atzīts par vainīgu vismaz vienā no apsūdzībām, viņš no amata tiks gāzts.

Tāpat var tikt pieņemts lēmums aizliegt viņam turpmāk cīnīties par prezidenta krēslu. Taču, ņemot vērā iepriekš teikto par balsu sadalījumu Senātā, visticamāk, Tramps līdzīgi kā Endrjū Džonsons 19.gadsimta otrajā pusē un Bils Klintons 1998. gadā savus posteņus saglabās.

Vēl jo vairāk, daži komentētāji jau pieļauj, ka demokrātu nespēja atstādināt prezidentu no amata var ievērojami palielināt Donalda Trampa iespējas nākamgad tikt pārvēlētam prezidenta amatā.

Taču izskan arī, ka tas var kaitēt Trampa reputācijai un negatīvi ietekmēt viņa izredzes tikt pārvēlētam 2020. gada novembra prezidenta vēlēšanās.

Tikmēr Baltā nama preses sekretāre Stefānija Grišema pēc balsojuma paziņoja, ka demokrāti ir izvēlējušies turpināt partejisko cīņu par spīti faktam, ka prezidents nav izdarījis neko nepareizu. Viņa abus balsojumus pārstāvju palātā nodēvēja par antikonstitucionālu farsu.

Balsojumu pavadīja gan prezidenta Trampa pretinieku protesti, gan atbalsta akcijas, atgādinot, ka arī ASV sabiedrība ir sašķelta jautājumā par to, vai prezidents izskanējušo apsūdzību dēļ būtu jāatstādina.  

"Es esmu ļoti priecīga, ka demokrāti lēma sniegt šo vēstījumu un nobalsoja par Trampa impīčmentu, lai neļautu viņam turpināt visas sliktās lietas, kuras viņš dara. Manuprāt, pašlaik riskējam kļūt nejūtīgi pret to, kā tiek sagrautas mūsu sabiedrības normas, zaudējot mūsu morālo kompasu par to, kas tiešām ir nepieņemams," sacīja Trampa pretiniece Mērija.

"Tas ir izsmiekls! Tas viss tiek shēmots, jo viņi ir nobijušies, ka Tramps sācis nosusināt purvu. Viņi visi gadiem ilgi bijuši negodprātīgi, un Tramps to izlabos, tiks no viņiem vaļā. Un viņiem tas nepatīk, viņi negrib zaudēt savu varu," savukārt norādīja Trampa atbalstītājs Kevins.

KONTEKSTS: 

Trampa impīčmenta izmeklēšanas ziņojumā konstatē - pierādījumi ir pārliecinoši.  Trampa impīčmentam pietiekams pamats esot jau pierādījumi par Kongresa darba traucēšanu. Republikāņi un Baltais nams uzskata, ka nekādu pierādījumu par pārkāpumiem nav. 

Tramps apsūdzēts, ka šovasar aizkavējis militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai, lai ar sava personīgā advokāta Rūdija Džuliāni palīdzību piespiestu jauno Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski sākt izmeklēšanu pret Trampa politisko konkurentu Džo Baidenu. Tramps apsūdzības kategoriski noraida, sakot, ka vēršanās pret viņu ir "raganu medības".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti