ASV paraksta miera līgumu ar talibiem Afganistānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV un talibu pārstāvji sestdien, 29. februārī, parakstījuši ilgi gaidīto vienošanos par kara izbeigšanu Afganistānā.

ĪSUMĀ:

  • ASV un afgāņu grupējums “Taleban” ir parakstījuši vienošanos.
  • Vienošanās paver ceļu miera noslēgšanai Afganistānā un 18 gadus ilgā bruņotā konflikta izbeigšanai.
  • ASV un tās NATO sabiedrotie piekrituši 14 mēnešu laikā izvest savus spēkus no Afganistānas, ja kaujinieki ievēros savas saistības.
  • Vienošanās ir noslēgta Kataras galvaspilsētā Dohā, klātesot arī ASV Valsts sekretāram Maikam Pompeo.
  • Jauno līgumu jau atzinīgi novērtējuši gan NATO, gan Eiropas Savienības pārstāvji.

ASV paraksta miera līgumu ar talibiem Afganistānā
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

ASV karaspēks Afganistānā iebruka neilgi pēc 2001.gada 11.septembra terora aktiem ASV, tādējādi vēloties sodīt grupējumu “Taleban” par to, ka tas ir sniedzis patvērumu radikālā grupējuma “Al qaeda” kaujiniekiem un līderiem. Talibi diezgan ātri cieta milzīgus zaudējumus, taču vēlāk viņiem izdevās atgūt savu ietekmi un uzsākt jaunu operāciju pret Afganistānas oficiālo valdību.

Jau vairākus gadus ASV centās panākt vienošanos ar talibu kaujiniekiem ar mērķi izbeigt ASV vēsturē garāko bruņoto konfliktu. Tajā bojā gājuši aptuveni 2400 amerikāņi, bet karadarbībai un Afganistānas atjaunošanai kopumā iztērēts vairāk nekā viens triljons dolāru.

Sarunas starp ASV valdību un talibiem notika Kataras galvaspilsētā Dohā, un vienošanās teksts tika izstrādāts aptuveni gada laikā. Sākotnēji to bija paredzēts parakstīt jau septembrī, taču toreiz to atcēla ASV prezidents Donalds Tramps. Tagad jauno vienošanos bija iespējams parakstīt, jo nedēļu tika ievērots pamiers, tādējādi apliecinot talibu spējas kontrolēt savus spēkus.

Noslēgtā vienošanās paredz, ka ASV un tās sabiedrotās izvedīs savus spēkus no Afganistānas 14 mēnešu laikā. Pirmo 135 dienu laikā spēku skaits tiks samazināts līdz 8600 vīru.

No savas puses kaujinieki apņemas apturēt jebkādu vardarbību.

Tāpat ir paredzēts, ka uzticības vairošanai talibi atbrīvos aptuveni piecus tūkstošus karagūstekņu apmaiņā pret tūkstoti, ko atbrīvos afgāņu valdība. Tiek uzsvērts, ka jaunās vienošanās ticamība būs atkarīga no tā, vai tiks izpildīts kaujinieku solījums nekad nepieļaut, ka Afganistāna tiek izmantota kā vieta, no kurienes tādi grupējumi kā “Al qaeda” vai “Daīš” jeb “Islāma valsts” plāno savus uzbrukumus ārvalstīm.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo norādījis, ka kaujinieku solījumu izpilde tiks rūpīgi uzraudzīta.

Paralēli sarunām Katarā ASV aizsardzības ministrs Marks Espers bija ieradies Afganistānas galvaspilsētā Kabulā, lai tiktos ar šīs valsts prezidentu Ašrafu Ghani, kura valdība ASV un talibu sarunās nepiedalījās. Līdzīgi kā iepriekš, arī sestdien Espers pauda pārliecību, ka noslēgtā vienošanās ir tikai sākums garam un nebūt ne vieglam ceļam. Pēc viņa vārdiem, ilgstoša miera garantēšana Afganistānā prasīs daudz pacietības un kompromisus no visām iesaistītajām pusēm.

Šādu viedokli Espers bija paudis arī intervijā televīzijas sabiedrībai CNBC: “Es negribētu lietas saukt par uzvarām vai zaudējumiem, taču, manuprāt, tas ir veids, kā virzīties uz priekšu. Tas ļauj mums samazināt savu klātbūtni Afganistānā un virzīties tālāk. Manuprāt, tas ir vissvarīgākais tieši afgāņu cilvēkiem. Viņi ir bijuši nepārtrauktā karadarbībā gadu desmitiem ilgi un viņi ir pelnījuši ko labāku.

Taču tikai viņu pašu spēkos ir sanākt kopā un vienoties par labāko veidu, kā visai tautai, visām etniskajām grupām virzīties uz priekšu un kā kopīgi dzīvot mierā.”

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs Kabulā paziņojis, ka ceļš uz mieru būs ilgs un smags un ir jābūt gataviem dažādiem kavēkļiem un izaicinājumiem. Taču arī, viņaprāt, ir sperts pirmais ļoti nozīmīgais solis.

NATO esot gatava samazināt savu klātbūtni, taču ir gatava arī pretējām darbībām, ja situācija mainītos uz slikto pusi.

Noslēgto vienošanos atzinīgi novērtējis arī Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, kurš aicinājis nepalaist garām radušos iespēju pašu afgāņu rīkotām un vadītām miera sarunām.

KONTEKSTS:

Kopš iebrukuma Afganistānā pēc 2001. gada 11. septembra teroraktiem amerikāņi kaujās un atjaunošanas darbos Afganistānā ir iztērējuši vairāk nekā triljonu ASV dolāru. Ir nogalināti vairāk nekā 2000 ASV karavīru, kā arī desmitiem tūkstoši afgāņu karaspēka locekļu, „Taliban” kaujinieku un Afganistānas civiliedzīvotāju.

Vairāk nekā gadu ASV ved sarunas ar talibiem par vienošanos, kas ietvertu grafiku ASV un starptautisko spēku izvešanai no Afganistānas apmaiņā pret drošības garantijām no talibu puses. Līgumam būtu arī jānoved pie miera sarunām Afganistānas iekšienē.

2020. gada februārī ASV paziņoja, ka mēneša beigās gatavojas parakstīt šādu līgumu ar talibiem. Iecerēts, ka drīz pēc līguma noslēgšanas sāksies Afganistānas iekšējās sarunas, kas balstīsies uz parakstīto līgumu, lai panāktu visaptverošu un pastāvīgu pamieru un Afganistānas turpmāko politisko virzienu. Tiek pieļauts, ka sarunas Afganistānas iekšienē sāksies 10. martā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti