Sadaļas Sadaļas

Labrīt

"Ornamentu kosmoss" Latvijas dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka izstādē

Labrīt

ASV prezidenta vēlēšanas: Ko nesis pēcvēlēšanu rīts?

Baidens vai Tramps. Diametrāli pretējos uzskatos ir arī daudzi Amerikas latvieši

ASV nākotnes pārstāvētājs vai sabiedrības šķēlējs. Floridas latviešiem pretēji viedokļi par Trampu

Arī Amerikas latviešu vidū valda diametrāli pretēji uzskati par ASV prezidenta amata kandidātiem Donaldu Trampu un Džo Baidenu. To noskaidroja Latvijas Radio, tiekoties ar vairākiem Floridā dzīvojošajiem diasporas pārstāvjiem, lai saprastu viņu argumentus par labu vienam vai otram kandidātam. 

ĪSUMĀ:

  • Amerikas latvieši, kuri balso par Trampu, novērtē, ka viņš nav marksists.
  • Trampa atbalstītāji uzskata, ka pārāk maz tiek runāts par Trampa labajiem darbiem.
  • Trampa izteikumi bieži esot humors. Tā esot viņa personība.
  • Savukārt citi latvieši uzskata, ka Tramps melo un šķeļ sabiedrību.

Tramps – Amerikas nākotne

Ir vējaina oktobra pēcpusdiena Sanktpēterburgas pilsētā. Tā atrodas Floridas vidienē, netālu no Tampas. Šeit dzīvo ievērojama latviešu kopiena.

No kreisās Māra Prāva, Mārīte un Ivars Rubīni

Tikšanās ar tās biedriem notiek zem nelielas nojumes, blakus daudzdzīvokļu namu kompleksam. Vietējās latviešu biedrības pārstāvji par godu Latvijas Radio korespondenta vizītei ir sagādājuši nelielas uzkodas un vīnu. Saruna ātri kļūst emocionāla.

„Īstenībā nav tā, ka es balsotu par [Donaldu] Trampu, es balsoju par Amerikas nākotni.

Tas ir tas galvenais, un to cilvēki nesaprot Eiropā, jo es [tur] uzaugu un zinu, kā eiropieši arī domā. Tas, par ko viņš stāv, ir Amerikas nākotne. Kamala Harisa – viņa ir marksiste! Viņa tik uz sociālistisko un komunistisko pusi iet. Ja viņa tiktu ievēlēta, Amerikas nākotne tiktu pilnībā mainīta,” uzskata Māra Prāva.

Neskatoties uz to, ka uzaugusi Zviedrijā, viņai Eiropas labklājības valsts modelis nešķiet pieņemams. „Uz ārpusi izskatās, ka Zviedrijas modelis ir ļoti ideāls, bet, ja tu dzīvo Zviedrijā pašā, tad tas modelis nav tik labs. […] Sociālisms ir komunisms ar smaidu. Tas visu to pasaka,” uzsver Prāva.

Komunisms nav pa prātam arī Andrim Ritumam. Viņš ir pārliecināts, ka Amerikai ir īpaša loma pasaulē.

„Tas pirmais uzdevums ir saglābt Rietumu pasauli.

Tas ir tas totālais. Nevienas citas tādas valsts nav. Komunismam bija Krievija, tagad ir Ķīna. Bet no labās puses ir tikai Amerika. Tā kā cerēsim uz to labāko, jo eiropieši tās problēmas nespēj atrisināt. Japāņi arī tādi paši palikuši kā vācieši. Viņi nav gatavi karot,” saka Ritums.

Viņš ir priecīgs, ka pašreizējais prezidents Donalds Tramps ir aktīvi spiedis uz Eiropas valstīm, lai tās palielina aizsardzības izdevumus.

„Viņš lietas nolemj, viņš ir konsekvents. Manuprāt, viņš ir ļoti inteliģents, ko cilvēki bieži vien nesaprot. Bet visi tie teicieni... Tur daudzi no viņiem ir vienkārši humors, daudzi ir sarkasms. Un man jāsaka, ka man viņš ir ļoti pa prātam tagad,” uzsver Ritums.

Varim Purkalītim galvā ir sarkana cepure ar Trampa saukli „Padarīsim Ameriku atkal varenu”. Savulaik Purkalītis ir cieši strādājis ar NATO jautājumiem. Tādēļ viņam jāatbild uz jautājumu, ko viņš domā par Trampa attiecībām ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Sirmais vīrietis atbild ar pazīstamu izteicienu: „Turi savus draugus tuvu, bet ienaidniekus vēl tuvāk. Un Tramps to ir darījis. Viņš jau ar Krieviju, ar Putinu nevar teikt, ka ir draugos. Es nedomāju, ka viņi kopā uz krogu ies. Tāpat arī es nevarētu ar Trampu draudzēties. Viņš ir vienpusējs...

Bet viņš [Tramps] ir pareizais cilvēks šajā laikā, lai visu Ameriku uzgrieztu uz pareizām sliedēm.”

Varis Purkalītis

Tramps melo un šķeļ sabiedrību

Pēteris un Ingūna Ozoli par Trampu ir pretējās domās. Ozolu mājās netālu Sanktpēterburgas Latvijas Radio viesojas nākamajā dienā.

„Jāpiedomā, kas tas Tramps īsti ir. Viņš nekāds republikānis nav. Viņš nav republikānis! Cauri un cauri. Viņš ir kaut kas cits,” uzsver Pēteris Ozols. Viņam piekrīt Ingūna Ozola, sakot, ka,

pat nav svarīgi, vai Tramps ir republikānis, jo viņš vienkārši ir nepareizais cilvēks.

„Starp to, ko viņš toreiz solīja un tagad – tur vieni meli pēc otriem. [..] Daudzas lietas, ko Tramps ir darījis, solījis [viņš] nav izpildījis. Kaut vai par to slaveno robežsienu. Kas tur ir sanācis? Solīja, ka Meksika samaksās. Tas ir pilnīgi absurdi,” uzsver Pēteris Ozols.

Ozolu ģimene

Ingūna Ozola papildina: „Tā ideja ar jebko, ko viņš dara, ir vērsta uz cilvēku dalīšanu visāda veida grupās. Vai nu valstu dalīšanu, vai nu cilvēku dalīšana. Vai vienkārši nesaskaņu radīšana.

Pat ja tur nebija nesaskaņu pirms tam, viņas tiek kurinātas, kurinātas, kamēr kaut kas uzsprāgst. Un cilvēki ir palikuši tik… Tik grūti ir palicis draudzēties ar cilvēkiem gan starptautiski, gan vietēji.” 

Trampu neatbalsta arī Brigita Gāra. Viņa ir sarūgtināta, ka politiskās domstarpības spēj sašķelt pat ģimenes.

„Man ir draudzene, viņa ir universitātes profesore. Viņa vairs nevar piezvanīt savam tēvam. Viņš ir republikānis. Kad viņi sāk runāt, viņš vienmēr ietver politiku un sāk sūdzēties par viņu: „Tu esi tik stulba! Kāpēc tu tā domā?” Viņa kādreiz pat raud un saka, ka vairs nevar piezvanīt savam tēvam. Tas ir žēl.”

Par arvien pieaugošo nespēju mierīgi sarunāties starp pretēji domājošajām pusēm dzirdams gan no latviešiem, kuri atbalsta Trampu, gan no tiem, kuri iestājās par Demokrātiskās partijas kandidātu Džo Baidenu.

Trampa labie darbi

„Es arī negribu pazaudēt kaut kādus savus cilvēkus dēļ politikas. Bet tas notiek! Tas ir baigi. Es te esmu deviņus gadus. Nekad es nesekoju politikai, kad bija [Baraks] Obama. Es Obamu cienīju kā prezidentu, bet es nesekoju politikai. Bet tagad kopš ir Tramps... Es neesmu ekstrēmi politikā, bet es ļoti sekoju tam līdz,” stāsta Agnese Feldmane. Viņa kopā ar vīru Ēriku ir braukusi četras stundas ar mašīnu, lai pastāstītu kādēļ viņi atbalsta Trampu.

Feldmaņu ģimene


„Tagad ir daudz labāk. Man ārsts ir ļoti labs. Ja man vajag, es varu jebkurā brīdī viņu dabūt. Man darbs ir labs. Viņš iedeva visiem naudu atpakaļ, kad koronavīruss iesita. Man to naudu nemaz nevajadzēja, bet viņš iedeva. Protams, ka ir labāk. Nodokļi ir mazāki,” uzsver Ēriks Feldmanis.

Feldmaņu ģimene uzskata, ka pārāk liela uzmanība tiek pievērsta tam, kā Tramps runā, bet par maz tam, ko viņš dara.

Tomēr arī viņi atzīst, ka pašreizējā prezidenta nemitīgie mēģinājumi pārtraukt Baidenu pirmo debašu laikā bija neveiksmīga stratēģija.

„Bet tāds ir viņam raksturs. Vai cilvēkiem tas patīk? Nē, cilvēkiem tas nepatīk. Vai tas ir pareizi? Jā, tas nav pareizi. Bet ko viņš ir izdarījis ar bezdarbu melnajiem, latīņamerikāņiem, ko viņš ir izdarījis priekš ekonomikas, ko viņš ir izdarījis priekš militārā, – bet tas [oponentiem] neskaitās, jo nepatīk, kā viņš runā. Tas ir vissvarīgākais. Tas, ko viņš ir izdarījis - nē,” norāda Trampa atbalstītājs.

Ekonomiskie sasniegumi ir būtiski arī kādreizējam basketbolistam Jānim Vītolam. Viņam Orlando pilsētā pieder uzņēmums, kas nodarbojas ar pārcelšanās pakalpojumiem. 

„Es tā kā noriskēju, ieguldīju reklāmā vairāk. Pavilka un aizgāja. Un teiksim jūnijs, jūlijs, augusts un vēl šobaltdien... Parasti tagad ir noriets mazliet, bet joprojām ir diezgan labi, es varētu teikt,” stāsta Vītols. Viņa biznesam Trampa valdīšanas gados ir gājis labi. Tādēļ viņš labprāt gribētu, lai tas turpinātos.

„Protams, ka tie viedokļi dalās. Un es jau arī nesaku, ka viņš ir perfekts vai vienīgais Dievs. Bet no mana skatu punkta [liekas], ka viņš ir darījis vairāk pozitīva nekā, ja kāds cits būtu,” saka Vītols.

Jānis Vītols

Tramps domā tikai par sevi

Brigitai Gārai gan liekas, ka Tramps domā tikai par sevi. Turklāt viņa nespēj cienīt cilvēku, kurš pret tik daudziem izrāda necieņu.

„Manuprāt, Tramps dara tikai to, kas viņam pašam ir izdevīgi. Viņš nedomā par citiem. Varbūt liekas [citādi], kad viņš saka, ka es esmu vislabākais, ka Amerika ir vislabākā un visspēcīgākā. Bet, manuprāt, viņš domā tikai par sevi,” saka sieviete.

Gan Gāra, gan arī Ozolu ģimene ir satraukti par, viņuprāt, notiekošo autoritārisma atdzimšanu Amerikā. To apliecinot kaut vai Trampa izturēšanās pret saviem padotajiem.

Brigita Gāra

„Ja viņi neseko simtprocentīgi visam tam, ko viņš saka, tad: „You are fired! Adios!” norāda Gāra.

„Es vienkārši katru dienu lūdzu Dieviņam, lai Tramps tiktu apgaismots. Dievs lai nedod, ka viņš dabū vēl četrus gadus. Kas te notiks...”  uzsver Pēteris Ozols. Ingūna Ozola piebilst: „Jā, tas ir bailīgi.” 

Tomēr 18. novembra pasākumā vietējā pludmalē vairums satikto latviešu gatavojas piedalīties. Par Amerikas politiku tajā vakarā viņi mēģinās nerunāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt