ASV Misisipi štatā beidzot atcelta verdzība

Kaut gan Amerikas Savienotajās Valstīs verdzība tiek uzskatīta par vēsturi, vienā no dienvidu pavalstīm tā oficiāli atcelta tikai tagad. Gandrīz 150 gadus pēc vēsturiskajiem labojumiem ASV Konstitūcijā, Misispi štats attiecīgos grozījumus kā pēdējais ratificēja 90. gadu vidū. Bet nezināmu iemeslu dēļ tikai pirms dažām nedēļām par to formāli informēja attiecīgās iestādes, beidzot oficiāli atceļot verdzību. Par to jāpateicas kādam imigrantam no Indijas un Holivudas filmai.

Drīz apritēs pusotrs gadsimts kopš Amerikas Savienotajās Valstīs tika aizliegta verdzība. Tomēr izrādās, ka vienā no ASV dienvidu štatiem – Misisipi - verdzība oficiāli nebija atcelta vēl līdz pat februārim. Birokrātisku iemeslu dēļ.

Kā vēsta Misisipi štata laikraksts „The Clarion-Ledger”, stāsts sākās novembrī. Par kļūdas labošanu jāpateicas kādam Misisipi universitātes Medicīnas institūta profesoram Randžanam Batram. Toreiz viņš devās uz Stīvena Spīlberga vēsturisko drāmu „Linkolns”, kurā stāstīts par kādreizējā ASV prezidenta Abrahama Linkolna centieniem, kuru rezultātā tika apstiprināts ASV Konstitūcijas 13. labojums, kas aizliedza verdzību.

Pēc filmas noskatīšanās Bartram, kurš ASV imigrējis no Indijas un pilsonību ieguva pirms pieciem gadiem, radās interese par to, kā Konstitūcijas grozījumi tika ratificēti tolaik pastāvošajos ASV štatos. Viņš noskaidroja, ka 1865. gada nogalē 13. labojums ieguva trīs ceturtdaļu štatu atbalstu un stājās spēkā. Tolaik vairākas pavalstis grozījumus noraidīja, tostarp Misisipi. Tomēr nākamajās desmitgadēs verdzības atcelšanu ratificēja arī pārējie štati, izņemot Misispi, kas palika kā pēdējā.

Medicīnas institūta profesors noskaidroja, ka 1995. gadā arī viņa pavalsts grozījumus beidzot apstiprināja. Bet nezināmu iemeslu dēļ par to netika informēts ASV Arhivāra birojs, kas ir pēdējais solis, lai noslēgtu ratifikācijas procesu.

Nākamajā dienā Bartrs situāciju izklāstīja savam kolēģim, kurš arī bija pārsteigs. Viņš sazinājās ar Federālā reģistra Nacionālo arhīvu biroju, kur viņam pastāstīja, ka Misisipi Konstitūcijas 13. labojumu joprojām nav oficiāli ratificējusi, un vēl ir jāiesniedz attiecīgie dokumenti.

Vīrietis atrada 1995. gada Misispi Senāta rezolūcijas kopiju un par kļūdu pastāstīja vienam no senatoriem. Rezolūcijas pēdējā paragrāfā štata sekretārs tika aicināts iesniegt dokumenta kopiju ASV Arhivāram. Bet dokuments nezināmu iemeslu dēļ tā arī netika nosūtīts. Pašreizējais Misisipi pavalsts sekretārs kopiju ASV Arhivāram iesniedza janvāra nogalē. Jau pēc nedēļas Federālais reģistrs apstiprināja, ka dokumentu ir saņēmis, norādot, ka līdz ar to Misisipi štats ir ratificējis ASV Konstitūcijas 13. labojumu un beidzot atcēlis verdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti