ASV ministrs: ES aizsardzības projekts neaizstās NATO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

NATO un Eiropas Savienība (ES) ir vienojušās, ka “kolektīvā aizsardzība ir tikai NATO misija”, ceturtdien, 15. februārī, pēc sarunām Briselē sacīja ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss.

Šajās sarunās ES un NATO dalībvalstu amatpersonas apsprieda, kā ES Pastāvīgās strukturētās sadarbības ietvars drošībā un aizsardzībā, saukts par PESCO, iekļausies kopējā aizsardzības ietvarā, kur jau darbojas NATO.

“Ir nepārprotama izpratne par to, ka ES dokumentos ir jābūt ierakstītam, ka kolektīvā aizsardzība ir NATO misija un tikai NATO misija,”

preses konferencē Briselē norādījis Matiss, ziņo AFP.

Tomēr attiecībā uz PESCO Matiss uzsvēra, ka ES ietvars “var uzlabot NATO kolektīvās aizsardzības spējas, iekļaujoties tajās”. Šis komentārs ir pretrunā tam, ko vēl svētdien, 11. februārī, sacīja kāds no Matisa kolēģiem Vašingtonā – proti, pastāv risks, ka NATO varētu zaudēt daļu aizsardzības resursu.

Viņš uzsvēra, ka Transatlantiskās alianses satraukuma pamatā bija iespējamā funkciju dublēšanās ar Eiropas Savienību pēc tam, kad tā pērn decembrī nolēma stiprināt sadarbību aizsardzības un drošības jomā starp dalībvalstīm. Līdz ar to, lai šāda situācija neizveidotos, Matiss norādīja, ka NATO pienākumi kopējā aizsardzības nodrošināšanā ir jābūt arī iekļautiem ES tiesību aktos.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzsvēra, ka, pirms noteikt ES spēku pilnvaras, ir jāizvairās no situācijas, ka ES un NATO sāk savā starpā sacensties. Viņš pauda, ka, paveicot šo uzdevumu pareizi, ir iespējams efektīvāk izkārtot atbildību par kolektīvu aizsardzību starp Ziemeļameriku un Eiropu. “Tas būtu absolūti bezjēdzīgi, ja NATO un ES sāks savā starpā sacensties,” teica Stoltenbergs.

Pastāvīgās strukturētās sadarbības ietvars drošībā un aizsardzībā jeb PESCO tiek dēvēts par pirmo soli ceļā uz dziļāku Eiropas valstu militāro integrāciju. Tas arī palīdzēs mazināt bloka dalībvalstu atkarību no Amerikas Savienotajām Valstīm kā galvenā drošības garanta.

Līdzdalība projektā ir brīvprātīga, un tajā iesaistījušās 25 valstis – arī Latvija. Pagaidām tajā nepiedalīsies vienīgi Dānija, Malta un Lielbritānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti