ASV kritizē Irānu un draud pārskatīt kodolvienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No vienas puses, ASV atzīst, ka Irāna sadarbojas kodolvienošanos izpildē, taču vienlaikus Irāna tiek brīdināta par atbalstu terorismam. Irāna varētu "iet to pašu taku, ko Ziemeļkoreja", brīdināja ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons, ziņo "CNN"

Tuvojoties ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas simts dienām, Valsts departaments sniedzis pirmo no regulārajiem 90 dienu ziņojumiem ASV Kongresam par to, kā sekmējas Irānas kodolvienošanās izpilde. Secināts – pagaidām Irāna sadarbojas.

Taču vienlaikus Teherānu apsūdz terorisma sponsorēšanā. Tā ir kārtējā nepārprotamā Baltā Nama vēsts Irānas elitei.

“Vai tie būtu atentātu mēģinājumi, atbalsts masu iznīcināšanas ieročiem, vai kaujinieku dislocēšanu destabilizācijas mērķiem, Irāna tērē valsts kasi un laiku, lai kavētu mieru.

Irānai arvien ir viens no sliktākajiem stāvokļiem cilvēktiesību ziņā pasaulē.

Politiskie oponenti regulāri tiek ieslodzīti vai likvidēti. Sasniegts tāds agonijas līmenis, kurā nāves sodu piespriež nepilngadīgajiem un personām, kuru noziegums nav samērojams ar piespriesto sodu. Irāna pēc savas gribas viltus apsūdzībās aiztur ārzemniekus, tostarp ASV pilsoņus. Vairāki ASV pilsoņi vēl arvien ir bez vēsts prombūtnē vai pretlikumīgā ieslodzījumā. Nerunājot par pārkāpumiem savas valsts robežās, tā turpina radīt draudus pasaulei. 

Irānas kodolambīcijas ir bīstams drauds starptautiskajai drošībai,” sacīja ASV Valsts sekretārs Rekss Tilersons.

Tillersons arī apsūdzēja Irānu par konfliktu eskalāciju un darbošanos pret ASV interesēm Sīrijā, Jemenā, Irākā un Libānā, kā arī par atbalstu uzbrukumiem Izraēlai. Tāpat viņš apsūdzēja Irānu par iesaistīšanos Sīrijas konfliktā un Bašara al-Asada atbalstīšanu.

Baltā Nama administrācija uzskata, ka noslēgtā lielvalstu vienošanās ar Irānu savu mērķi nesasniedz. Proti, tā nespēj novērst to, ka Irānas rīcībā nonāks kodolieroči. Vienošanās, ko ar Irānu noslēdza piecas Apvienoto Nāciju Drošības padomes dalībvalstis un Vācija, tik vien kā bremzē kodolieroču izstrādi.

Atsevišķā Baltā Nama paziņojumā minēts arī par konkrētiem soļiem, kurus Irāna veicot savu kodoltehnoloģiju attīstīšanai. Baltā Nama administrācija solījusi vienošanās pārskatīšanu un konkrētu ierosinājumu formulēšanu nākamo trīs mēnešu laikā līdz kārtējam ziņojumam Kongresam.

Irāna ASV Baltā Nama nostāju skaidro ar problēmām pašā Amerikā. “Uzskatām, ka Savienoto Valstu militārās darbības Sīrijā un Afganistānā saistītas ar iekšējām problēmām. Un daļēji arī, lai parādītu Amerikas klātbūtni reģionā tās sabiedrotajiem. Man grūti to pieņemt kā nopietnu politisku signālu reģionam, Sīrijai vai pat Afganistānai,” sacīja Irānas ārlietu ministrijas runasvīrs Bahrams Gasemī.

Maija sākumā Irānā notiek prezidenta vēlēšanas. Šajā laikā skaļākas ir arī Irānas ierobežotās opozīcijas aktivitātes. Savienoto Valstu izteikumi tādēļ nāk īpaši būtiskā laikā un tiem var būt sava loma, izvēloties nākamo valsts vadītāju.

Irāna, Krievija, Ķīna, Francija, Lielbritānija un Vācija vienošanos par pretrunīgi vērtēto Irānas kodolprogrammu panāca 2015.gada jūlijā, un tā stājās spēkā 2016.gada janvārī.

Līgums paredz, ka rietumvalstīm ir jāatceļ pret Teherānu kodolprogrammas dēļ ieviestās sankcijas, vienlaicīgi norādot, ka jaunas sankcijas nedrīkst ieviest tikmēr, kamēr Irāna ievēro savas saistības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti