Panorāma

V. Zelenskis: ES kandidātvalsts statuss Ukrainai ir uzvara

Panorāma

Panorāma

ASV: Krievijas dēļ bads būs vēl 40-50 miljoniem cilvēku

ASV: Krievijas dēļ bads būs jācieš vēl 40-50 miljoniem cilvēku

Miljoniem tonnu graudu pašlaik iestrēguši Ukrainas glabātavās un ostās, kuras Krievija vai nu bloķējusi vai okupējusi. Sākoties ražas laikam, joprojām tiek meklēti veidi, kā nodrošināt Ukrainas graudu eksportu pietiekamā apjomā. Kamēr tie nav atrasti, pasaulē aug pārtikas krīze un miljoniem cilvēku Krievijas sāktā kara dēļ draud bads.

Ukrainas kaimiņvalsts Rumānijas lielākā osta – Konstancas osta Melnās jūras piekrastē – kļuvusi par galveno Ukrainas graudu eksporta kanālu uz pārējo pasauli. Turpinoties karam, Ukrainas ostas ir bloķētas vai Krievijas spēku okupētas.

Tomēr arī Konstancas ostas kravu pārkraušanas kapacitāte ir ierobežota. Graudu pārkraušanas operatori uzsver, ka nepieciešams koordinēts Eiropas Savienības atbalsts un investīcijas. Jo operatori nav gatavi tērēt naudu papildu infrastruktūrai, kas kļūs lieka pēc tam, kad karš beigsies.

Graudu pārkraušanas operatora "Comvex" pārstāvis Dens Dolghins norādīja: "Ja vēlamies turpināt palīdzēt Ukrainas zemniekiem, mums nepieciešams aprīkojums, kas palīdzētu palielināt kraušanas jaudas. Tas nozīmē investīcijas, kuras varam uzņemties tikai daļēji – tikai tādas, kuras varēsim izmantot arī pēc tam, kad karš Ukrainā beigsies. Iekārtas, kas tad kļūs nevajadzīgas – tās neviens nepirks."

Šonedēļ G7 valstu līderu sanāksmē Vācijā Bavārijas Alpos Ukrainas graudu eksports un draudošā pārtikas krīze pasaulē būs viena no galvenajām sarunu tēmām. Centieni panākt, ka Krievija atceļ blokādi Melnajā jūrā, līdz šim nav devuši rezultātu.

Uzticamu maršrutu izveidošana graudu eksportam no Ukrainas ir viena no galvenajām prioritātēm, 24. jūnijā teica Vācija ārlietu ministre. Viņa Berlīnē tikās ar ASV valsts sekretāru Entoniju Blinkenu, kurš paziņoja – Krievijas sāktais karš draud ar badu vēl 40–50 miljoniem cilvēku: "Sankcijās, ko ar daudzām valstīm esam noteikuši Krievijai, ir izņēmumi attiecībā uz pārtiku, pārtikas produktiem, mākslīgo mēslojumu, apdrošinātājiem, kuģu kravu pārvadātājiem.

Tātad tam nav cita iemesla kā Krievijas īstenotā Ukrainas blokāde un Krievijas atteikšanās daudzos gadījumos eksportēt savus graudus politisku apsvērumu dēļ.

[..] Bet mēs strādājam kopā, lai to risinātu, lai no Ukrainas eksportētu cik graudu iespējams, vai panāktu, ka Krievija eksportē pati savus pārtikas produktus. Izsveram veidus, kā palīdzēt daudzām valstīm, kuras tas skar."

Daudzviet pasaulē karš draud ar badu miljoniem cilvēku, īpaši Āfrikā. Piemēram, Somālijas reģionā Somālilendā, kas 90% graudu importē no Krievijas un Ukrainas, bet trīs mēnešus nav ienākusi neviena krava. Turklāt reģions piedzīvo lielāko sausumu pēdējo 40 gadu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt