Panorāma

124 miljonu vietā no Kargina un Krasovicka varētu piedzīt tikai dažus

Panorāma

Izraēlā plāno veidot valdību bez B. Netanjahu

Dānija palīdzējusi ASV izspiegot Eiropu

ASV izspiegoja Eiropas politiķus, izmantojot sadarbību ar Dāniju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV no 2012. līdz 2014.gadam izspiegoja vairākus augstus Eiropas politiķus, tostarp Vācijas kancleri Angelu Merkeli, izmantojot sadarbību ar Dāniju. Par to liecina vairāku mediju veiktā izmeklēšana. Slepeno dienestu avoti nodevuši informāciju Dānijas, Zviedrijas un Norvēģijas raidorganizāciju žurnālistu komandai, kā arī Francijas un Vācijas medijiem.

Dānija sadarbojusies ar ASV, lai uzraudzītu un apkopotu datus no zemūdens interneta kabeļiem, šim nolūkam pat izbūvēts speciāls datu centrs netālu no Kopenhāgenas. Amerikāņu dienesti tā varēja piekļūt Eiropas politiķu mobilo telefonu īsziņām, telefona sarunām un interneta plūsmai, kā arī meklēšanai un tērzēšanai.

Kārdinoša informācija

ASV Nacionālā Drošības pārvalde (NSA) pārtvērusi Dānijas interneta kabeļu informāciju, lai izspiegotu vadošos politiķus, arī Vācijas, Zviedrijas, Norvēģijas un Francijas augstas amatpersonas.

"Tas ir pretrunā ar izlūkdienestu principiem Rietumu valstīs. Ir vienots princips, ka likumīgu politisko darbību nevajadzētu uzraudzīt. Jums nevajadzētu noklausīties politiķus," uzsver Dānijas Cilvēktiesību institūta pētniecības vadītāja Pernille Boja Koša.

NSA izmantojusi sadarbību, kas tai izlūkošanas jomā bijusi ar Dānijas militāro izlūkdienestu (FE).

"ASV ir izlūkošanas superdienests, un tāpēc Dānijai un citām valstīm ir liela interese būt tuvās attiecībās ar amerikāņiem, lai iegūtu piekļuvi informācijai, kas ir amerikāņu rīcībā. Tā ir sarežģīta spēle starp sabiedrotajiem, kur Dānija nu nokļuvusi starp klinti un cietu vietu," secina Dienviddānijas universitātes profesors Jenss Ringmose.

Sabiedroto izspiegošana

Informācija par to, ka ASV izspiegojusi savus sabiedrotos, pirmo reizi parādījās 2013.gadā, tomēr tikai tagad žurnālisti guvuši tam pierādījumus.

Dānijas aizsardzības ministre Trīne Bramsena par izspiegošanu informēta 2020.gada augustā.

"Tuvu sabiedroto sistemātiska izspiegošana ir nepieņemama," izteicās ministre.

Nav skaidrs, vai Dānija devusi atļauju ASV izmantot tās uzraudzības sistēmu, lai izspiegotu kaimiņus.

Izspiegoto Vācijas amatpersonu vidū ir ne tikai Merkele, bet arī toreizējais Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers un opozīcijas sociāldemokrātu līderis Pērs Šteinbriks, kurš norādījis, ka šos atklājumus uzskata par “skandālu”. Merkele un Šteinmeiers par šīm darbībām neko nav zinājuši.

NSA varēja piekļūt mobilo tālruņu īsziņām, telefona sarunām un interneta plūsmai, arī meklēšanas darbībām, tērzētavām un ziņojumapmaiņai.

Spiegošana detalizēti izklāstīta FE darba grupas slepenā, iekšējā ziņojumā ar nosaukumu "Operation Dunhammer", un tas iesniegts FE vadībai 2015.gada maijā.

Baidens būs neveiklā situācijā

Kā norādīja “Dānijas Radio”, informācija saņemta no deviņiem dažādiem avotiem, kam bijusi piekļuve slepenajai FE informācijai. Šo avotu sniegtās liecības neatkarīgi apstiprinājuši vēl vairāki citi avoti.

Šie procesi notikuši vienlaikus ar vērienīgajām ASV izspiegošanas programmām, par kurām 2013.gadā pavēstīja bijušais NSA līdzstrādnieks Edvards Snoudens, kā arī pēc tam.

2020.gada novembrī DR vēstīja, ka ASV izmantojušas Dānijas kabeļus, lai no 2012. līdz 2015.gadam izspiegotu Dānijas un Eiropas aizsardzības industrijas.

Spiegošana notikusi laikā no 2012. līdz 2014. gadam, kad ASV prezidents bija Baraks Obama, bet viceprezidents bija Džo Baidens, kurš tagad ieņem prezidenta amatu. Baidens pēc divām nedēļām dosies uz Eiropu savā pirmajā vizītē un tiksies arī ar Merkeli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti