ASV: «Islāma valsts» Irākā izmantojusi ķīmiskos ieročus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pentagona rīcībā ir nonākusi informācija, ka džihādistu grupējums "Islāma valsts" Irākā pret kurdiem, pēc visa spriežot, izmantojis ķīmiskos ieročus, konkrēti - iprītu, atsaucoties avotiem ASV aizsardzības ministrijā, ceturtdien vakarā vēsta vadošie amerikāņu mediji.

Džihādisti tikuši vai nu pie vecajiem ķīmisko ieroču krājumiem, kas Irākā palikuši kopš Sadama Huseina laikiem, vai arī ieveduši tos no Sīrijas, kas vēl pirms diviem gadiem atzina, ka tās bruņojumā ir ķīmiskie ieroči, un apsolīja tos pilnībā iznīcināt.

ASV uzskata, ka kaujinieki no džihādistu grupējuma „Islāma valsts” varētu būt izmantojuši iprītu nesenajos uzbrukumos pret kurdu spēkiem Irākā.

Par to ziņo laikraksts „Wall Street Journal,” piebilstot, ka pirmo reizi ir pazīmes, ka radikālā grupējuma rokās nonācis aizliegts ķīmiskais ierocis. Izdevums atsaucas uz augstu Savienoto Valstu amatpersonu, kas norādījusi, ka Vašingtonai ir „ticama informācija,” ka uzbrukumā izmantots iprīts.

Arī Vācijas Aizsardzības ministrijas preses sekretārs paziņoja, ka Berlīnei „ir norādes, ka noticis uzbrukums ar ķīmiskajiem ieročiem” pret kurdu kaujinieku spēkiem, kas tiek dēvēti par „pešmergu.” Daudzi kurdu kaujinieku guvuši “elpvadu iekaisumu”, viņš norādīja ziņu aģentūrai AFP. Vācija gan neatklāja, par tieši kādiem ķīmiskajiem ieročiem varētu būt runa.

Savukārt augstu stāvošs kurdu kaujinieku pārstāvis pastāstīja, ka uzbrukums noticis šonedēļ, un tajā cietuši vairāki desmiti cilvēku. Tas noticis otrdien netālu no Ebrilas pilsētas Irākas ziemeļos. Saskaņā ar AFP ziņo, viņš gan norādījis, ka „uzbrukts ar raķetēm „Katjuša”, kas bija pildītas ar hloru.”

Vācija atbalsta kurdu kaujiniekus, kas cīnās pret džihādistiem, ar ieročiem un apmācībām. Pašlaik tur atrodas aptuveni 90 Vācijas militārpersonas. Aizsardzības ministrija vienlaikus uzsver, ka Vācijas karavīri nebija klātesoši uzbrukuma laikā un nav cietuši.

Berlīne norādīja, ka šobrīd no Bagdādes uz notikuma vietu dodas ASV un Vācijas eksperti, lai mēģinātu noskaidrot, kas tieši noticis.

Ja tiešām noticis ķīmisko ieroču uzbrukums, kurā, saskaņā ar ASV mediju ziņoto, varētu būt izmantots iprīts, tad rodas jautājums, kur grupējuma „Islāma valsts” kaujinieki to ieguvuši. Bijušais Irākas līderis Sadams Huseins savulaik bija izmantojis šādus ķīmiskos ieročus pret Irākas kurdiem un pret Irānu. Bet Sīrijas valdība 2013.gadā atzina, ka tai ir lieli iprīta krājumi, bet togad arī piekrita iznīcināt savu ķīmisko ieroču arsenālu. Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms iepriekš apgalvoja, ka visi šo ieroču krājumi ir iznīcināti.

Grupējums „Islāma valsts,” kas pārņēmis plašas teritorijas Irākā un Sīrijā, iepriekš apsūdzēts hlora gāzes izmantošanu uzbrukumos. Pavasarī Irākas Kurdistānas autonomā reģiona valdība paziņoja, ka tai ir pierādījumi par to, ka “Islāma valsts” izmantoja hloru janvārī sarīkotā sprādzienā. Bet pagājušajā mēnesī kurdu spēki paziņoja, viņi apšaudīti ar raķetēm, kas saturējušas toksisku gāzi. Esot bijuši divi tādi gadījumi jūnijā- Sīrijā un Irākā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti