ASV gatavo nopietnu ekonomisko sankciju paketi pret Turciju

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) gatavo „ļoti nopietnu” sankciju paketi, kas aktivizācijas gadījumā var „paralizēt” Turcijas ekonomiku, ja tā nepārtrauks ofensīvu Sīrijas ziemeļos pret kurdiem. Par to paziņojusi Vašingtona, bet Ankara sola turpināt militāras operācijas. Kopš to sākuma trešdien savas mājas Sīrijas ziemeļos bijuši spiesti pamest desmitiem tūkstoši cilvēku, vēsta ANO. Tikmēr Pentagons paziņojis, ka Turcijas armija piektdienas vakarā apšaudījusi Sīrijas ziemeļos vēl palikušo ASV karavīru pozīcijas.

ASV gatavo nopietnu sankciju paketi pret TurcijuGints Amoliņš

  ASV prezidents Donalds Tramps licis sagatavot ekonomisko sankciju paketi pret Turciju, ko Vašingtona būs gatava aktivizēt, ja Ankara neapturēs militārās operācijas Sīrijas ziemeļaustrumos. Par to piektdien paziņoja Savienoto Valstu finanšu ministrs Stīvens Mnučins. Viņš sankcijas raksturoja kā „ļoti nopietnas”, piebilstot, ka Vašingtona var „paralizēt Turcijas ekonomiku, ja tas būs nepieciešams”.

  Arī ASV Kongresā gan republikāņi, gan demokrāti gatavo likumprojektu par sankcijām pret Turcijas amatpersonām un bankām, kas ir saistītas ar ofensīvu Sīrijā.

  Turcijas militārās operācijas Sīrijas ziemeļaustrumos izraisīja Trampa lēmums atsaukt tur izvietotos ASV karavīrus, kas atbalstīja Sīrijas kurdu kaujiniekus cīņā pret džihādistu grupējumu „Islāma valsts”. Ankara kurdu kaujiniekus uzskata par draudu savai nacionālajai drošībai, un viens no iebrukuma mērķiem ir viņus padzīt no pierobežas. Tramps paziņojis, ka vēlas, lai sarunās ar ASV starpniecību Turcija un kurdi vienotos par pamieru.

  Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans teicis, ka Sīrijas ziemeļos grib izveidot „drošības zonu”, kur nav kurdu kaujinieku un uz kurieni arī varētu pārvietot Sīrijas bēgļus.

  Kaut kurdi Vašingtonas lēmumu atsaukt karavīrus nosodījusi kā dūrienu mugurā, ASV aizsardzības ministrs Marks Espers uzstāja, ka Vašingtona viņus nav pametusi. Espers brīdināja Turciju par „nopietnām sekām”, ja tā neapturēs ofensīvu. Viņš arī brīdināja, ka tā rada drošības riskus attiecībā uz kurdu līdz šim apsargātājiem cietumiem, kuros atrodas tūkstošiem aizdomās turēto par saistību ar džihādistu grupējumu „Islāma valsts”.

  Neskatoties uz draudiem un brīdinājumiem, Turcijas prezidents Erdogans paziņojis, ka nepiekāpsies.

  Draud izvērsties jauna bēgļu krīze. Kopš Turcija svētdien sāka ofensīvu Sīrijas ziemeļos, savas mājas bijuši spiesti pamest vismaz 100 tūkstoši cilvēku, piektdien paziņoja Apvienotās Nācijas.

  Humānās palīdzības organizācijas brīdina, ka spiesti meklēt patvērumu varētu būt līdz 450 tūkstošiem cilvēku. ANO paziņoja, ka Turcijas bombardēšanas kampaņas skārušas arī civiliedzīvotājiem nozīmīgu infrastruktūru, kā ūdens ieguves vietas, tādēļ tūkstošiem cilvēku riskē zaudēt atbilstošu piekļuvi tīram ūdenim.

  Spriedze starp diviem NATO sabiedrotajiem – ASV un Turciju – ir ne tikai diplomātiskajā frontē. Piektdien Pentagons paziņoja, ka no Turcijas armijas pozīcijām izšauti artilērijas lādiņi trāpījuši blakus ASV karavīru bāzei, kas atrodas pie Sīrijas ziemeļu pilsētas Kobani – šeit amerikāņu karavīri vēl ir palikuši. Pentagons norādīja, ka Turcija zināja, ka šajā rajonā atrodas ASV karavīri, taču neviens nav cietis. Paziņojumā ASV pieprasīja Turcijai „izvairīties no darbībām, kas var izraisīt nekavējošu” atbildi. Ankara noraidīja, ka būtu apzināti mērķējusi uz ASV spēkiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti