ASV finansēs tehnoloģiju attīstību, lai varētu konkurēt ar Ķīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV Kongresa augšpalāta Senāts pieņēmis likumprojektu, kura mērķis ir sekmēt amerikāņu tehnoloģiju nozares attīstību un spēju konkurēt ar Ķīnu. Šis ir viens no nozīmīgākajiem likumprojektiem, par ko sašķeltā Senāta locekļi ir spējuši vienoties kopš ASV prezidenta Džo Baidena stāšanās amatā janvārī.

ASV finansēs tehnoloģiju attīstību, lai varētu konkurēt ar Ķīnu
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

68 “deputātiem balsojot “par”, bet 32 balsojot “pret”, ASV Senāts apstiprinājis “Savienoto Valstu Inovāciju un konkurences likumu”. Tas ir Senātā pārstāvēto demokrātu un republikāņu kopīgi izstrādāts likumprojekts, kura nolūks ir sniegt lielāku valsts atbalstu zinātnei un inovācijām, lai veicinātu ASV tehnoloģisko izrāvienu.

Mikroshēmu deficīts

Likumprojekts paredz atvēlēt ārkārtas finansējumu 52 miljardu dolāru (42 miljardi eiro) apmērā mikroshēmu izpētei un ražošanai. 1990.gadā ASV saražoja 37% pasaulē izmantoto mikroshēmu, bet pašlaik aptuveni 12%.

Pasaule pašlaik piedzīvo mikroshēmu deficītu, kas ir negatīvi ietekmējis ASV autorūpniecību. Vairāki ASV autoražotāji prognozē, ka mikroshēmu trūkuma dēļ šogad ievērojami samazināsies to peļņa.

Likumprojekts arī paredz tuvākajos gados novirzīt papildu finansējumu desmitiem miljardiem dolāru apmērā Nacionālajam zinātnes fondam, Enerģētikas departamentam, Pentagonam un Nacionālajai aeronautikas un kosmosa administrācijai pētījumiem tādās jomās, kā mākslīgais intelekts, kvantu skaitļošana, robotika un 5G, vēsta “Axios.com”.

Sadarbība nākotnes vārdā

Senāta atbalstītais likumprojekts paredz kopumā 250 miljardu dolāru (205 miljardi eiro) lielus ieguldījumus augsto tehnoloģiju attīstīšanā un ražošanā. Lielākā daļa no līdzekļiem būtu pieejami tuvākajos piecos gados.

Senāta Demokrātu frakcijas līderis Čaks Šūmers uzskata, ka šis ir vēsturisks likumprojekts, kas apliecina abu partiju spēju vienoties par valstiski nozīmīgiem jautājumiem. Senātā šobrīd gan demokrātiem, gan republikāņiem ir pa 50 balsīm, bet strīdīgos jautājumos izšķirošā balss pieder viceprezidentei Kamalai Herisai, kas demokrātiem nodrošina vairākumu.

“Šis likumprojekts var kļūt par pagrieziena punktu Amerikas vadošajai lomai pasaulē 21. gadsimtā. Autoritāras valdības visā pasaulē uzskata, ka tādas diskusijās balstītas demokrātijas kā mūsējā nespēj apvienoties ap nacionālajām prioritātēm.

Viņi tic, ka pati demokrātija ir pagātnes palieka, un, ka pārspējot mūs jaunajās tehnoloģijās, daudzi no viņiem varēs pārveidot pasauli pēc sava tēla. Bet es ticu, ka viņi kļūdās,” sacīja Šūmers.

ASV nevar atslābt

ASV prezidents Džo Baidens pēc Senāta balsojuma bija gandarīts. Viņaprāt, ASV nevar atslābt, ja tā vēlas saglabāt pasaules inovatīvākās un produktīvākās valsts pozīciju.

ASV politiskajās aprindās valda vienprātība, ka Ķīnas arvien straujākais ekonomiskais un tehnoloģiju izrāviens ir drauds Amerikas nacionālajai drošībai.

Senāta apstiprinātais likumprojekts paredz noteikt sankcijas Ķīnas organizācijām, kas ir iesaistītas kiberuzbrukumos vai intelektuālā īpašuma zādzībās ASV.

Tas arī paredz aizliegt Ķīnā izveidotā populārā sociālā tīkla “TikTok” lietotnes lejupielādēšanu ASV valdībai piederošajās ierīcēs. Tāpat tiks bloķēta iespēja iegādāties dronus, kurus ir ražojuši Ķīnas valdības atbalstīti uzņēmumi.

Likumprojekts tagad tiks nosūtīts uz Kongresa apakšnamu – Pārstāvju palātu. Tās locekļi iepriekš pieņēma atšķirīgu likumprojekta versiju. Abi likumprojekti būs jāapvieno, lai tos varētu parakstīt Baidens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti