Panorāma

Saslimšana ar Covid-19 «atver acis»

Panorāma

Panorāma

ASV dzīvojošie latvieši gatavojas vēlēšanām

ASV dzīvojošie latvieši gatavo paciņas sūtīšanai uz Latviju un gaida vēlēšanas

Covid-19 pandēmijas laiks citu no cita attālinājis arī ASV dzīvojošos latviešus. Allaž rosīgajā Rokviles latviešu centrā Vašingtonā dievkalpojumi un tikšanās jau labu laiku atcelti un notiek attālināti. Taču kāda tradīcija palikusi nemainīga – Ziemassvētku paciņu sūtīšana uz Latviju. Šoreiz tā notiek arī politisku pārdomu laikā, jo drīzumā gaidāmas ASV prezidenta vēlēšanas.

Pie Rokviles latviešu centra Vašingtonā valda piesardzīga rosība – pirmo reizi ilgo pandēmijas mēnešu laikā. Pie durvīm piebraucis kravas auto, kurā cits pēc cita nogulst Ziemassvētku sūtījumi uz Latviju. Gan tuviniekiem un radiem, gan vienkārši labdarībai. 

“Bērnu fondu, ''Drošo tiltu'' atbalstām jau četrpadsmit ģimenes, un tiem sūta pakas. Ārpus finansiālā atbalsta uz Ziemassvētkiem kaut kas,” stāsta Ināra Apins.

Viss rūpīgi tiek piereģistrēts un atzīmēts, pārbaudītas adreses, telefona numuri. Tā ir Jura Bļodnieka iniciatīva, kas jau kļuvusi par ilgu gadu tradīciju. Sūtījumu, kā saka Juris, arvien ir daudz. Tiesa, gadu gaitā to skaits sarūk, jo tagad daudz ko varot dabūt arī Latvijā.

“Labdarība drusku, bet es teiktu – vairāk tas ir uzņēmums. Mēs jau kopš 1991. gada strādājam, sūtot pakas uz Latviju. Mēs īstenībā domājām, ka tas bizness beigsies, bet tas nebeidzas. Ļaudis tomēr sūta, un ir vairāk mainījies tas, ko sūta, – vairāk palīdzība cilvēkiem, kuri netiek no mājas ārā,” zina stāstīt Bļodnieks.

Vašingtona nav vienīgais punkts, kur pieturēs Jura auto: “Šis ir jūras konteinerā. Mēs savāksim vēl... Šī mašīna izbrauca Indinapoli, Miniapoli, Čikāgu, tad pēc tam uz Garezeru, Kalamazū, Detroitu, tad Klīvlandi, tad Vašingtona, un brauksim uz divām vietām Mērilendā.”

Iespēju palīdzēt Latvijai izmanto arī Māra Vīksniņa, kura Latvijas Universitātei sūtīs grāmatas. “Mūsu ģimenē no mazbērniem ir divi, kas runā, lasa latviski, un citi ne. Kas tās grāmatas lietos?” saka Vīksniņa.

Rokviles latviešu centrā Vašingtonā gatavo paciņas sūtīšanai uz Latviju, 2020.gada oktobris.

Cits pēc cita latviešu centrā ierodas arī citi sūtītāji, bet ilgi neuzkavējas un drīz dodas prom, ievērojot pandēmijas laika piesardzību. Arī dievkalpojumi un sarunas tagad lielākoties notiek attālināti.

“Un tas interesantais, ka kaut kad aprīlī sākām ar “Zoom”. Daudziem ļoti svarīga bija dzīvā piedalīšanās,” stāsta draudzes priekšniece Dace Zalmane.

Pandēmijas laikā daudzi izmantojuši arī iepriekšējās balsošanas iespēju ASV prezidenta vēlēšanās, kas tepat aiz stūra un bez kurām arī sarunās neiztikt.

“Jāsaka klusām – par Trampu. Es domāju – viņš ir labu darbu izdarījis. Un es domāju, ka tas otrs ir gan fiziski, gan garīgi vājš,” vērtē Ināra Apins.

“Iepriekšējā pieredze ir slikta, par otru kandidātu es negribu izteikties, bet man lielu cerību nav,” atzīst Monta.

“Tās bailes, te mums ir neziņa, ja viņš nevinnē, tas mūsu Tramps. Ko viņš ir gatavs darīt un kā viņš te saviļņo dažus cilvēkus, kas te dzīvo. Un vai tiešām būs šaušanās un kaušanās. Tas ir tas, ko mēs nezinām,” stāsta Dace Zalmane.

“Es esmu republikānis, bet par esošo iekārtu nevaru balsot. Man liekas, un īstenībā ne tikai man, ka viņš nav republikānis. Viņš tikai sev dara kādu labumu. Un to sauc par egoistu,” saka Juris Bļodnieks.

Kamēr līdz ASV prezidenta vēlēšanām ir laiks, Juris dodas ceļā pēc jauniem sūtījumiem. Jo nedz politiskas pārmaiņas, nedz Covid-19 pandēmija nevar pārtraukt 30 gadu senu Ziemassvētku sūtījumu tradīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt