Dienas notikumu apskats

„Čekas maisi” interesē, bet satrauc maz

Dienas notikumu apskats

Vējonis neredz pamatu runām par politisko krīzi, mudina partijas beidzot vienoties

ASV prezidents draud ar valdības darba slēgšanu finansējuma nepiešķiršanas gadījumā

ASV draud valdības darba slēgšana

ASV prezidents Donalds Tramps piektdien piedraudējis ar ilgstošu valdības darbu slēgšanu gadījumā, ja opozīcijā esošie demokrāti atteiksies apstiprināt papildu finansējumu robežu drošības garantēšanai, kā arī aizsargsienas būvniecībai uz robežas ar Meksiku. Pagaidām gan nav pazīmju, kas liecinātu, ka demokrāti varētu Trampa prasībām pakļauties. Tieši tāpēc valdības darbs varētu tikt apturēts jau pusnaktī uz sestdienu.

Tā dēvētā valdības slēgšana jeb darbības apturēšana ASV politiskajā dzīvē nav nekas neierasts. Šogad uz īsu brīdi šāda situācija ir iestājusies pat divreiz. Daudziem atmiņā ir 2013. gads, kad valdība bija slēgta uz 16 dienām. Toreiz, turpinoties cīņām par Baraka Obamas piedāvātajām veselības aprūpes sistēmas reformām, uz laiku bez darba palika 800 tūkstoši federālo darbinieku.

Šoreiz valdības darba apturēšana var iestāties jau pusnaktī uz sestdienu. Šāds scenārijs iespējams gadījumā, ja netiks panākta vienošanās par turpmāko valdības finansējumu. Bez šādas vienošanās vairākas vadošās ASV aģentūras tiks slēgtas un liels skaits federālo darbinieku pirmsziemassvētku laikā tiks sūtīti piespiedu atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas. Trijām ceturtdaļām valdības programmu pilns finansējums ir līdz nākamā gada septembra beigām, piemēram, Tēvzemes drošības departamenta un Lauksaimniecības un Transporta departamentam.

Pašreizējās situācijas saknes meklējamas jau 2015. gadā, kad Donalds Tramps vēl savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā solīja uzcelt aizsargsienu uz robežas ar Meksiku, tādējādi cenšoties ierobežot nelikumīgo migrāciju, kā arī pārrobežu noziedzību. Pēdējo nedēļu laikā Tramps īpaši aktīvi pieprasījis piešķirt 5 miljardus dolāru šīs sienas būvniecībai, pretējā gadījumā piedraudot apturēt valdības darbību. Vairākos paziņojumos sociālās saziņas tīklā "Twitter" Tramps paziņojis, ka gadījumā, ja demokrāti neatbalstīs viņa prasību, valdība tiks slēgta un tas turpināsies ilgu laiku. Pēc prezidenta vārdiem, robežu drošība un aizsargsiena ir ārkārtīgi nepieciešama, jo cilvēki nevēloties atvērtu robežu un noziedzību.

Republikāņu vadītais ASV Senāts jau ir apstiprinājis valdības finansējumu laikam līdz 8. februārim. Tomēr finansējums sienas būvniecībai tajā nav paredzēts. ASV prezidents vēlas, lai likumprojekts tiktu izmantots kā ietekmes svira, ar kuras palīdzību būtu iespējams izcīnīt finansējumu arī aizsargmūrim. Tramps pieprasījis, lai Senāta vairākuma līderis Mičs Makkonels izmantotu tā dēvēto "radioaktīvo iespēju" un atceltu prasību likumprojekta apstiprināšanai panākt 60 senatoru atbalstu. Tā vietā likumus varētu apstiprināt ar vienkāršo vairākumu. Jāpiemin, ka republikāņiem pašlaik Senātā ir tikai 51 balss pret 49 demokrātu balsīm.

Politiskie komentētāji gan norādījuši, ka Senāta vairākuma līderis Mičs Makkonels iepriekš ir asi iestājies pret šādu iespēju. Turklāt nav skaidrs, vai šāds balsojums vispār būs iespējams, ņemot vērā to, ka daudzi no senatoriem jau ir pametuši Vašingtonu, dodoties svētku brīvdienās. Kā paziņojuši Baltā nama pārstāvji, valdības darba apturēšanas gadījumā arī pats prezidents Tramps varētu palikt Vašingtonā un nedoties uz savu rezidenci Floridā, kur bija plānojis pavadīt Ziemassvētkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti