Dienas notikumu apskats

Turcijā turpinās apvērsuma īstenotāju medības

Dienas notikumu apskats

Pēc "Brexit" balsojuma Lielbritānijā ievērojami samazinājusies ekonomiskā aktivitāte

ASV dod 48 stundas «Daīš», lai tā pamestu kara pārņemtu Sīrijas pilsētu

ASV dod 48 stundas «Daīš», lai tā pamestu kara pārņemtu Sīrijas pilsētu

ASV ir devušas 48 stundas laika „Daīš”, lai tā pamestu kara pārņemto Sīrijas pilsētu Manbidžu, kurā, iespējams, abām pusēm karojot dzīvības ir zaudējuši desmitiem civiliedzīvotāju, ziņo AFP.

Otrdien, 19.jūlijā, notikušās cīņas starp ASV vadīto koalīciju jeb aliansi un „Daīš” ir izraisījušas iedzīvotāju protestus Sīrijā un Irākā. Arī Sīrijas opozīcija ir lūgusi ASV pārtraukt savus uzlidojumus.

Pēdējo dienu laikā starptautiskās koalīcijas operāciju laikā dzīvību zaudējuši aptuveni simt mierīgo iedzīvotāju, izsaucot asu cilvēktiesību aizstāvju kritiku. Starptautiskās organizācijas ir prasījušas sākt izmeklēšanu, lai pārbaudītu ziņas par masveidā bojā gājušiem civiliedzīvotājiem Manbidžā, kas nonākuši koalīcijas un „Daīš” krustugunīs.

Sīrijas Demokrātisko spēku alianse, kurā ietilpst gan arābu, gan kurdu kaujinieki, un kuru atbalsta ASV vadītā koalīcija, ofensīvu pret grupējuma Islāma valsts” atbalsta punktu - Manbidžas pilsētu – uzsāka pagājušā mēneša beigās. Manbidža ir atradusies radikālo islāmistu kontrolē jau vairāk nekā divus gadus, kopš grupējums “Islāma valsts” sāka ieņemt arvien lielākas teritorijas gan Sīrijā, gan kaimiņos esošajā Irākā.

Pašlaik Manbidža ir viens no pēdējiem teroristu rokās esošajiem punktiem Sīrijas un Turcijas pierobežā. Pilsēta tiek uzskatīta par stratēģisku piegādes punktu starp vēl vienu “Daesh” atbalsta punktu - Rakkas pilsētu - un Turciju. Sīriešu kaujiniekiem pēdējā mēneša laikā ir izdevies pilsētu ielenkt un ievērojami pietuvoties pilsētas centram, jo no gaisa sauszemes spēkus atbalsta ārvalstu iznīcinātāji.

 Lēmums dot „Daīš” 48 stundas laika, lai organizācija pamestu pilsētu ir pēdējā iespēja „Daīš” kaujiniekiem pamest pilsētu, norādījusi alianse.

Šāds paziņojums izplatīts divas dienas pēc tam, kad ASV vadītās koalīcijas triecienos pilsētai tika nogalināti vairāk nekā 55 civiliedzīvotāji. Kaujinieki paziņojuši, ka šādu soli ir spiesti spert tāpēc, ka pretinieks arvien biežāk izmanto civiliedzīvotājus kā dzīvo vairogu, turklāt pieaugot spiediens arī no masu saziņas līdzekļu puses.

Cenšoties novērst jaunus civiliedzīvotāju upurus, ultimāta izvirzītāji arī aicina pilsētniekus iespēju robežās pamest pilsētu, vai arī neatrasties tuvumā karadarbības reģioniem.

„Lai pasargātu civiliedzīvotāju dzīvības un īpašumu un pasargātu pilsētu no tās sagraušanas, mēs paziņojam, ka pieņemam iniciatīvu, kurā aplenktie „Daīš” kaujinieki var pamest pilsētu ar sev piederošajiem vieglajiem ieročiem,” norādīts tās paziņojumā.

Situācija Manbidžas pilsētas tuvumā ir izraisījusi arī starptautisko cilvēktiesību organizāciju satraukumu. Gan “Amnesty International”, gan Sīrijas Cilvēktiesību observatorija ir aicinājušas starptautisko koalīciju pastiprināt savus centienus mierīgo iedzīvotāju aizsardzībai. Tiek norādīts, ka pēdējās dienās gandrīz 100 bojā gājušie ir lielākais upuru skaits starptautiskās koalīcijas darbības laikā. Cilvēktiesību aizstāvji arī aicinājuši izmeklēt notikušā apstākļus, saucot pie atbildības visus, kuri vainojami starptautisko humāno tiesību pārkāpumos.

Lielbritānijā bāzētā Sīrijas Cilvēktiesību observatorija uzsver, ka Manbidžā aizvien ir vairāki desmiti tūkstošu civiliedzīvotāju.

Savienoto Valstu Aizsardzības ministrija civiliedzīvotāju bojāeju skaidri nav komentējusi, vien norādot, ka par notikušo ir informēta.

Šajās dienās ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija uz tikšanos bija pulcējusi aizsardzības un ārlietu ministrus no vairāk nekā 40 pasaules valstīm, cenšoties gūt lielāku atbalstu cīņā pret grupējumu “Islāma valsts”. Par spīti tam, ka grupējums pēdējā laikā ir uzņēmies atbildību par vairākiem skaļiem terora aktiem gan Eiropā, gan citur pasaulē, ASV aizsardzības ministrs Eštons Kārters un ārlietu ministrs Džons Kerijs ir pauduši pārliecību, ka progress cīņā pret teroristiem tiek sasniegts un agri vai vēlu terorisma draudi tiks likvidēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti