ASV daļēji paralizēts valdības darbs

Amerikas Savienotajās Valstīs daļēji slēgts valdības darbs. Šāda situācija izveidojusies, politiskajiem spēkiem un prezidentam Trampam nespējot vienoties par turpmāko finansējumu, tostarp plānotajai aizsargsienai uz robežas ar Meksiku. Pagaidām nav zināms, cik ilgi valdības darbs varētu tikt traucēts, taču kopumā tiks iespaidota aptuveni 800 tūkstošu federālo darbinieku dzīve. 

ASV daļēji paralizēts valdības darbs
00:00 / 02:02
Lejuplādēt
Valdības slēgšana jeb darbības apturēsana šajā pirmssvētku laikā skārusi aptuveni ceturto daļu no ASV federālajiem departamentiem. To vidū ir ASV Tēvzemes drošības departaments, tieslietu, mājokļu un pilsētu attīstības departamenti, kā arī dažādas mazāka izmēra valdības aģentūras. Un pirmo reizi 40 gadu laikā valdības darbs šogad tiek atpturēts jau trešo reizi.

Nedēļas vidū Kongresa pārstāvju palāta apstiprināja likumdošanas iniciatīvu, kas garantēja finansējumu dažādām aģentūrām līdz februāra vidum, taču neiekļāva izdevumus Meksikas robežas aizsargsienai. Saprotot, ka prezidents šādu piedāvājumu neapstiprinās, likumprojektā tika veiktas izmaiņas un Trampa prasītos 5 miljardus dolāru aizsargsienas būvniecībai uz robežas ar Meksiku tomēr atrada. Šādas izmaiņas gan nebija pieņemamas opozīcijā esošajiem demokrātiem. Vakar kļuva skaidrs, ka pieņemšanai Senātā nepieciešamās 60 balsis šis likumprojekts nesaņems, un tas pat netika virzīts balsošanai. Vēlāk prezidents Tramps atbildību par šo situāciju uzvēla demokrātiem, aicinot viņus sadarboties:

"Tagad lieta ir Senāta un demokrātu rokās, jo mums ir nepieciešamas viņu balsis. Bez viņu balsīm to nav iespējams apstirināt. Mums būs valdības slēgšana mēs tur neko nevaram darīt, jo mums ir nepieciešamas viņu balsis. Sauciet to par valdības apturēšanu demokrātu dēļ vai kā citādi, taču mums vajag viņu palīdzību, lai šo projektu apstiprinātu. Tāpēc, demokrāti, – mums ir lielisks saraksts ar lietām, kuras nepieciešamas, lai garantētu valsts drošību. Strādāsim kopā, iesaistīsim abas partijas un novedīsim lietu līdz galam. Cerams, ka mēs to paveiksim un valdības darba apturēšana neturpināsies ilgi."

Te vietā atgādināt, ka vēl pirms nedēļas, runājot ar Kongresa demokrātu līderiem Tramps draudēja tieši ar pretējo – garu valdības slēgšanu. Līdz pat pusnaktī noteiktajam termiņam demokrātu un republikāņu sarunas turpinājās, iesaistoties arī ASV viceprezidentam Maikam Pensam, Baltā nama budžeta direktoram mikam Mulvanijam un prezidenta padomniekam un znotam Džaredam Kušneram. Demokrātiem esot iesniegts finansēšanas piedāvājums, un tagad tiek gaidīta viņu atbilde. Lai arī gada sākumā pieredzētie divi iepriekšējie valdības darba pārtraukumi bija ļoti īslaicīgi, par šīs krīzes ilgumu pagaidām ir grūti spriest.

Lai valdības darbs varētu pienācīgi atsākties, Demokrātu partijas līderiem un Trampam ir jāpanāk kompromiss, taču tā vien liekas, ka abas puses savas pozīcijas ir tikai nocietinājušas. Kongresa pārstāvju palāta un Senāts ir paredzējuši pulcēties uz ārkārtas sanāksmi pusdienlaikā pēc Vašingtonas laika, taču politiķiem esot paziņots, ka pirms jebkāda balsojuma viņi par to tiks informēti 24 stundas iepriekš.

Kā norāda amerikāņu prese, Ziemassvētku laikā un, iespējams, pēc tam apgrūtinājumi darbam būs līdz pat 800 tūkstošiem federālo darbinieku, kuri vai nu tiks sūtīti piespiedu bezalgas atvaļinājumā, vai arī turpinās darbu, nesaņemot algu. Lai arī svētku brīvdienās daudzas federālās valdības institūcijas tāpat būtu slēgtas, runa ir arī, piemēram, par nacionālajiem parkiem, muzejiem un citiem pakalpojumiem, kuri pilnībā vai daļēji ir atkarīgi no federālā finansējuma.

Papildus valdības darba slēgšanai ASV valda neizpratne arī par ASV prezidenta administrācijas nākotni. Daudzi joprojām ir šokā pēc ASV aizsardzības ministra Džima Metisa paziņojuma par demisiju. Taču tā vien liekas, ka šis varētu nebūt pēdējais Trampa administrācijas upuris. Valdības slēgšanas priekšvakarā parādījusies informācija, ka Donalds Tramps esot apspriedis arī ASV Federālo rezervju sistēmas priekšnieka Džeroma Pauela atlaišanu, tādējādi paužot savu neapmierinātību ar Centrālās bankas lēmumu palielināt aizdevumu procentlikmes, kā arī vairākas nedēļas novērojamo kritumu fondu biržās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti