ASV daļējas maksātnespējas tuvošanās nerada svārstības finanšu tirgos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tuvojoties ceturtdienai, kad ASV valdībai faktiski var pietrūkt līdzekļu savu parādsaistību izpildei un maksājumu veikšanai, politiskās diskusijas par valsts parāda griestu celšanu kļūst arvien aktīvākas. Taču arī pēdējais sarunu raunds starp republikāņu un demokrātu kongresmeņiem gaidīto vienošanos nav nesis.

Otrdien Senāta diskusijas tika uz laiku apturētas, lai dotu Pārstāvju palātas republikāņiem iespēju nākt klajā ar vienošanās piedāvājumu. Taču pēc ilgām un sarežģītām deputātiem neizdevās vienoties ne par vienu no diviem ierosinājumiem.  Kā atzīst vairāki republikāņu senatori šāda nespēja vienoties pat partijas iekšienē pierāda vien to, ka republikāņi jau tagad šajā cīņā ir zaudējuši un sākotnēji plānotās atlaides apmaiņā pret vienošanās panākšanu sasniegt neizdosies. Vēlāk otrdienas vakarā gan demokrātu un republikāņu līderi pauda viedokli, ka sarunās tomēr ir vērojams progress, kas varētu nozīmēt, ka galīgā vienošanās par parāda griestu celšanu tiks panākta vien pašā pēdējā brīdī.

Daudzi eksperti ar interesi vēro finanšu tirgu reakciju uz ASV maksātnespējas tuvošanos, paužot pārsteigumu par to, ka tirgos milzīgas svārstības nav novērojamas. Finanšu analītiķis Diks Bouvs ir pārliecināts, ka finanšu tirgos ievērojamas pārmaiņas nav novērojamas tāpēc, ka ir pārliecība par politiskās vienošanās panākšanu ASV kongresā.

„Es domāju, ka tirgus pašlaik dod signālu kongresam par to, kas cilvēkus visvairāk biedē.  Taču šis signāls pašlaik ir šāds - nedariet neko, mums ir vienlaga! Neatkarīgi no tā, ko jūs darīsiet, nauda tāpat turpinās plūst, īpaši, ja ekonomiskās prognozes būs labas. Lai arī jūs, politiķi, īsti nezināt, ko darāt, vienošanās tiks panākta. Manuprāt, no tirgus puses ir vajadzīgs kāds radikāls solis, lai politiķi panāktu kaut ko nozīmīgu," norāda Bouvs.

Kā norāda arī kompānijas PNC „Asset Management Group" investīciju analītiķis Bils Stouns, 17. oktobris nebūt nenozīmē, ka ASV iestāsies pilnīgs bankrots, jo vismaz līdz mēneša beigām būs iespējams veikt kredītsaistību maksājumus. „Pat ja mēs pieļaujam sliktāko scenāriju, kad ASV izlemj par prioritāti noteikt kādus maksājumus, līdz mēneša beigām mums nav jāveic nemaz tik daudz procentu maksājumu. Ar parādu limitu mēs, protams, varam pārfinansēt pašreizējo parādu. Jā, man nepatīk, ka lēmuma pieņemšana tiek atlikta uz pēdējo brīdi, taču man ir pārliecība, ka tas tāpat tiks izdarīts. Tāpēc īstas maksātnespējas iestāšanās iespēja joprojām ir ārkārtīgi zema," skaidro Stouns.

Tomēr starptautiskā kredītreitingu aģentūra „Fitch" ir sākusi pastiprināti uzraudzīt ASV, draudot ar iespējamo 3A kredītreitinga samazināšanu. Stouns norāda, lai arī šāda kredītreitingu aģentūras rīcība bija gaidāma, tas liecina tikai par īstermiņa politisku nestabilitāti, bet ilgākā laika posmā par ASV ekonomikas stabilitāti satraukties neesot pamata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti