ASV cer atjaunot globālā līdera lomu ar pievēršanos diplomātiskajam darbam un klimata pārmaiņu novēršanu

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir apņēmības pilnas atjaunot savu globālā līdera lomu. Ar šādu paziņojumu savā pirmajā darba dienā klajā nācis jaunais ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens. Viņš solījis īpašu uzmanību pievērst diplomātiskajam darbam ar ASV partneriem un sabiedrotajiem. Savukārt ASV īpašais sūtnis klimata jautājumos Džons Kerijs norādījis, ka ir pienācis pēdējais brīdis daudz aktīvāk diskutēt arī par klimata pārmaiņu novēršanu un ASV lomu šajā procesā. 

ASV jaunās administrācijas izaicinājumi un uzdevumi Uģis Lībietis

Jaunās ASV prezidenta administrācijas darbības pirmā nedēļa ir bijusi ļoti rosīga, prezidentam Džo Baidenam parakstot dažādus rīkojumus, kas nereti atceļ iepriekšējā prezidenta Donalda Trampa laikā pieņemtos lēmumus.

Šī pirmā nedēļa arī nesola īpaši rožainu nākotni, ņemot vērā, ka Iekšzemes drošības departments ir izsludinājis nacionālu terorisma brīdinājumu, baidoties no iespējamo Baidenam nesimpatizējošo ekstrēmistu radītajiem draudiem. No otras puses, spīdoši neklājas arī ASV ekonomikai, kas ir piedzīvojusi straujāko kritumu kopš Otrā pasaules kara.

Šajā neapskaužamajā situācijā viens no galvenajiem ASV uzdevumiem pasaulē ir Savienoto Valstu tēla atjaunošana gan sabiedroto, gan partneru, gan arī konkurentu acīs. Par to paziņojis arī jaunais ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kurš savu amata zvērestu nodeva trešdien.

“Pasaule mūs nepacietīgi vēro. Viņi grib zināt, vai mēs spēsim izdziedināt mūsu nāciju. Viņi grib zināt, vai mēs spēsim vadīt pārējos ar savu piemēru? Vai mēs liksim uzsvaru uz diplomātiju sarunās ar saviem partneriem un sabiedrotajiem, lai stātos pretī mūsdienu izaicinājumiem – pandēmijai, klimata pārmaiņām, ekonomiskajai krīzei, apdraudējumam demokrātijām, cīņai par rasu taisnīgumu un apdraudējumu mūsu drošībai un globālajai stabilitātei, ko rada mūsu konkurenti un ienaidnieki,” norādīja Blinkens.

Viņš paziņojis, ka ASV būs gatava atgriezties pie Irānas kodolvienošanās tikai tad, ja Irāna pildīs savulaik uzņemtās saistības. Savukārt, runājot par Afganistānu, Blinkens norādījis, ka līdzšinējais sūtnis sarunās ar talibu kaujiniekiem Zalmajs Halilzads arī turpmāk pildīs savus pienākumus.

Lieli plāni ASV administrācijai ir arī klimata pārmaiņu jomā. Tā, piemēram, pirmajās darbības dienās Baidens ir parakstījis rīkojumus par federālās zemes iznomāšanas ierobežošanu jaunām naftas un gāzes ieguvēm. 

Savukārt Baidena īpašais sūtnis klimata jautājumos Džons Kerijs šajās dienās izteicies, ka pēc vairākiem Trampa valdīšanas laikā izniekotiem gadiem ir pienācis laiks pastiprināti domāt par klimata pārmaiņu ierobežošanu. Viņaprāt, novembrī Glāzgovā gaidāmā klimata konference var būt pēdējais brīdis, lai panāktu reālas pārmaiņas.

Kerijs skaidroja: “Manuprāt, Glāzgova būs brīdis, kurā mums visiem ir jāvienojas par ceļu uz oglekļa neitrālu pasauli 2050. gadā vai agrāk. Lielie uzņēmumi, bankas, fondu pārvaldītāji un vienkārši cilvēki visā pasaulē saprot, ka apdraudējums investīcijām ir milzīgs un tam būs milzīga ietekme uz nākotnes produktiem. Patiesībā tie, kuri spēs iet šai līknei pa priekšu, nākotnē nopelnīs lielu naudu. Tāpēc mēs ceram, ka Glāzgovā privātais sektors palīdzēs mums nodrošināt finansējumu, lai mēs spētu paveikt to, kas mums jāpaveic.”

Kerijs gan atzinis, ka ar Parīzes klimata vienošanos diemžēl ir par maz, jo pat tad, ja ASV savus kaitīgos izmešus samazinātu līdz nullei, ir jāņem vērā, ka pārējie 90% kaitīgo izmešu tiek radīti ārpus Savienotajām Valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt