ASV budžeta un parāda griestu krīze draud ar katastrofālām sekām pasaules ekonomikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Kongresam ir jāvienojas ne tikai par nākamā gada budžetu, bet divu nedēļu laikā arī par valsts parāda griestu paaugstināšanu. Ja to neizdosies izdarīt, sekas var būt katastrofālās ne tikai Amerikas, bet arī pasaules ekonomikai. Par to brīdina ASV Finanšu ministrija un Starptautiskais Valūtas fonds. ASV ir sasniegusi parāda griestu limitu, un tas ir atkal jāpaaugstina, lai valsts varētu pildīt savas parādsaistības. Pretējā gadījumā draud defolts.

Samilzt politiskā krīze, ko izraisījusi demokrātu un republikāņu likumdevēju ASV Kongresā nespēja vienoties par nākamā gada budžetu, kas jau ceturto dienu apturējis valdības darbu. Arvien centrālāku vietu diskusijās sāk ieņemt jautājums par ASV par valsts parāda griestu paaugstināšanu. 17. oktobris ir datums, uz ko ar bažām raugās ne tikai amerikāņi, bet arī pasaule un finanšu tirgi.

Pašlaik noteiktos parāda griestus - 16,7 triljonus dolāru - ASV sasniedza jau maijā. Finanšu ministrija kopš tā laika ir spējusi tajos iekļauties pateicoties „ārkārtējiem pasākumiem”. Taču, ja līdz 17. oktobrim parāda griestus nepaaugstinās, tad ASV draud nespēja izpildīt savas kredītsaistības jeb defolts.

Finanšu ministrija ceturtdien stingri brīdināja - ja valdībai beigsies nauda un tā vairs nevarēs apmaksāt savus rēķinus, tas var nozīmēt tikpat vai vēl smagāku krīzi kā 2008. gadā. Ziņojumā teikts, ka „kredīttirgi iesals, dolāra vērtība strauji samazināsies, ASV procentu likmes krasi pieaugs, negatīvās sekas var atbalsoties visā pasaulē.”

Parāda griestu paaugstināšana ir jāatbalsta Kongresam. Bet pēdējos divos gados tas bijis smagnējs un ilgstošs process, kura dēļ ASV pat nācās zaudēt vienu pakāpi no visaugstākā 3A kredītreitinga. Iepriekš republikāņi ir kavējuši griestu paaugstināšanu, lai panāktu demokrātu piekrišanu būtiskai budžeta izdevumu samazināšanai. Un šoreiz tas ir arī jautājums par prezidenta Baraka Obamas veselības aprūpes sistēmas reformu.

Arī Starptautiskā Valūtas fonda vadītāja Kristīna Lagarada ceturtdien brīdināja, ka politiskā neskaidrība par budžetu un parāda griestiem situāciju neuzlabo:

„Valdības darba apturēšana jau ir pietiekami slikti, bet nespēja paaugstināt parāda griestus radītu daudz ļaunākas sekas, un varētu ļoti nopietni kaitēt ne tikai ASV, bet visas pasaules ekonomikai. Cilvēki visā pasaulē ir apmulsuši par to, kas notiek šajā valstī, jo tas ietekmēs globālo ekonomiku. Bet es personīgi uzticos politiķiem, un ļoti ceru, ka viņi atradīs veidu, kā atrisināt šo jautājumu. To atrisināt pēc iespējas ātrāk ir kritiski svarīga misija.”

Arī Japāna, kas līdz ar Ķīnu ir ļoti daudz investējusi ASV parādzīmēs, šodien brīdināja, ka tam var būt nopietnas sekas globālajai ekonomikai. Savienoto Valstu parādzīmes tiek uzskatīts par drošām, un tajās ieguldīti triljoniem dolāru. Tomēr, ja strīdi Kongresā ieilgs, investori no ASV var novērsties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti