Pusdiena

Pusdiena 22.09.2016

Pusdiena

Bijusī ES komisāre ir iesaistīta jaunākajā ārzonu skandālā

ASV brīdina Ukrainu: ES var atcelt sankcijas pret Krieviju

ASV brīdina Ukrainu: ES var atcelt sankcijas pret Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pastāv risks, ka Eiropas Savienība (ES) varētu atcelt pret Krieviju ieviestās ekonomiskās sankcijas. Ar šādu brīdinājumu Ukrainai klajā nācis ASV viceprezidents Džo Baidens. Viņš norādījis, ka Ukrainai ir jāturpina uzsāktās reformas, lai nedotu ES dalībvalstīm ieganstu sankciju atcelšanai. Tikmēr pašās ASV Kongress pieņēmis likumu, kurā pausts atbalsts stabilitātei un demokrātijai Ukrainā.

Ne visas ES valstis ir gatavas arī turpmāk atbalstīt Ukrainas pozīciju un jebkurā brīdī kāda no bloka dalībniecēm var paziņot, ka tā vēlas atcelt pret Krieviju ieviestās ES sankcijas. Šādu paziņojumu pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko ANO Ģenerālajā asamblejā paudis Baidens. Viņš paziņojis, ka kopš Ukrainas krīzes sākuma viņš ik nedēļu vairākas stundas sarunājās ar ukraiņu līderiem, lai pārliecinātu viņus turpināt reformas, vienlaicīgi ne mazāk pūļu pieliekot, lai pārliecinātu arī Vāciju, Franciju un Itāliju saglabāt sankcijas.

Baidens norādījis, ka bieži vien no Eiropas līderiem dzird apgalvojumus, ka, piemēram, situācija ar Krimu tāpat nemainīsies vismaz līdz brīdim, kamēr Krievijā nenomainīsies prezidents,

tāpēc - kāda esot jēga ievilkt Eiropas valstis šajā sankciju procesā. ASV viceprezidents arī uzsver, ka pašlaik visa ES pārdzīvo nepārliecinātību par sevi, un to ir sekmējis gan Lielbritānijas lēmums izstāties no bloka, gan arī milzīgā migrācijas krīze. Šajā situācijā Ukrainas varas iestādēm esot īpaši svarīgi uzsvērt un pierādīt, ka Kijeva nav vainojama Minskas vienošanās neizpildē, jo daudziem esot vilinājums šādās krīzēs vainot tieši upuri.

It kā komentējot ASV viceprezidenta Baidena teikto, ANO Ģenerālās asamblejas kuluāros Kipras prezidents Nikoss Anastasiades paziņojis, ka pret Krieviju ieviestās sankcijas neļauj uzsākt normālu dialogu ar Maskavu, kā arī nav uzskatāmas par problēmas risinājumu. Anastasiades norādījis, ka arī Kipra ir smagi cietusi no Krievijas pretsankcijām, tāpēc ir pienācis laiks strādāt pie attiecību normalizēšanas.

Kipra vienmēr ir bijusi viens no aktīvākajiem sankciju kritiķiem. Arī šī gada jūlijā Kipras parlaments pieņēma rezolūciju, aicinot valdību strādāt pie ES sankciju atcelšanas. Toreiz virkne politisko partiju norādīja, ka Krievijai nav jāuzņemas atbildība par notiekošo Ukrainā.

Kipra nav vienīgā valsts, kura aicina pret Krieviju ieviestās sankcijas atcelt. Līdzīgs noskaņojums valda arī Ungārijā, Austrijā, Itālijā un arī Francijā.

Par spīti atsevišķu valstu iebildumiem, ES septembra vidū savas sankcijas ir pagarinājusi vēl uz pusgadu, savukārt Krievija ir pagarinājusi embargo rietumvalstu pārtikas produktiem līdz 2017. gada beigām.

Līdzīgu soli nupat spēris arī ASV Kongress, kura pārstāvju palāta vienbalsīgi ir pieņēmusi likumu “Par stabilitātes un demokrātijas atbalstīšanu Ukrainā”. Iepriekš šādu likumu bija atbalstījusi arī Kongresa Ārlietu komiteja. Pieņemtais dokuments paredz pašreizējo pret Krieviju ieviesto sankciju saglabāšanu līdz brīdim, kamēr pilnībā un līdz galam netiks izpildītas Minskas vienošanās prasības.

Likumā arī atkārtoti uzsvērts aizliegums atzīt Krimas pussalas aneksiju. Tiek prognozēts, ka šādas sankcijas paliks spēkā līdz brīdim, kamēr ASV prezidents nesniegs Kongresam pierādījumus par Ukrainas suverenitātes atjaunošanu pār pussalu. Tāpat likumā paredzēts, ka viens no Ukrainas atbalsta līdzekļiem ir letālo aizsardzības bruņojuma sistēmu piegāde Ukrainai sadarbībā ar sabiedrotajiem un partnervalstīm. Paredzēts arī novirzīt pūliņus cīņai pret Krievijas informatīvo propagandu, kā arī līdzdarboties ārvalstu investīciju piesaistē Ukrainas ekonomikai.

Pirms dokumentu paraksta ASV prezidents, tas vēl ir jāapstiprina Kongresa augšpalātai – Senātam.

Sankcijas pret Krieviju ES ieviesa 2014.gadā, kad Krievija bija anektējusi Krimu, kā arī Krieviju atbalstošie kaujinieki bija sākuši pārņemt plašas Austrumukrainas teritorijas. Krievija pret šīm sankcijām atbildēja ar savām pretsankcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti