ASV bloķē rezolūciju par pamieru pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir nobloķējušas balsojumu par ANO Drošības padomes rezolūciju, kas aicinātu uz trijiem mēnešiem izsludināt globāla mēroga pamieru. Tas dotu iespēju efektīvāk cīnīties pret koronavīrusa izplatību. Diplomāti šādu ASV rīcību skaidro ar ASV un Ķīnas domstarpībām jautājumā par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) lomu pandēmijas apkarošanā.

ĪSUMĀ:

  • ASV un Ķīna panāca rezolūcijas kompromisa formulējumu, skaidri nenosaucot PVO.
  • Taču dienu vēlāk ASV paziņoja, ka balsojumu par pamieru visā pasaulē neatbalstīs.
  • Vairāki diplomāti pauduši sarūgtinājumu par šo ASV rīcību.
  • ASV ar Covid-19 inficēti vairāk nekā 1,3 miljoni cilvēki, miruši 78 000.
  • Par spīti šai statistikai Tramps apņēmies pēc iespējas ātrāk atvērt ekonomiku.

ASV bloķē rezolūciju par pamieru pasaulē
00:00 / 03:04
Lejuplādēt
Diskusijas par ANO Drošības padomes rezolūciju, kurā tiktu aicināts uz 90 dienām apturēt jebkādas sadursmes konfliktu zonās, dodot valstu valdībām iespēju ierobežot Covid-19 pandēmijas izplatību, turpinājās gandrīz divus mēnešus.

 

Šajā rezolūcijā, ko ierosināja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, visas konfliktos iesaistītās puses tika aicinātas nolikt ieročus, bet valstis tika aicinātas pastiprināt savu sadarbību cīņā pret koronavīrusu, kā arī tika uzsvērta nepieciešamība steidzamības kārtā sniegt atbalstu gan valstīm, gan dažādām ANO veselības aģentūrām un citām starptautiskām vai reģionālām organizācijām. Šāds kompromisa formulējums, kurā netiek skaidri nosaukta vārdā PVO, no Ķīnas un ASV pārstāvjiem tika panākts ceturtdien vakarā.

Taču vien dienu vēlāk ASV paziņoja, ka balsojumu par pamieru visā pasaulē neatbalstīs.

Nesniedzot nekādus sīkākus paskaidrojumus pārējām 14 Drošības padomes dalībvalstīm, ASV vien norādīja, ka nevar atbalstīt panākto rezolūcijas tekstu.

Vēlāk ASV Valsts departamenta pārstāvji aģentūrai AFP paskaidrojuši, ka Ķīna esot visu laiku bloķējusi kompromisus, kas ļautu padomei virzīties uz priekšu. Informēti diplomāti atzinuši, ka strīdus avots ir tieši PVO pieminēšana un raksturošana. Citi avoti uzsver, ka Vašingtona esot vēlējusies uzsvērt globālās sadarbības caurskatāmību. Arī iepriekš ASV bija piedraudējušas bloķēt rezolūcijas, apsūdzot PVO par Ķīnā sākotnēji konstatētās epidēmijas nopietnības mazināšanu.

Pēc šāda soļa vairāki diplomāti pauduši sarūgtinājumu par ASV rīcību, nosaucot to par triecienu gan pašai ANO Drošības padomei, gan multilaterālismam.

Laikā, kad ASV turpina atklāti izrādīt savu nepatiku pret PVO, situācija pašmājās nebūt nav spīdoša. ASV joprojām ir pārliecinošā vadībā ar Covid-19 inficēto cilvēku skaita ziņā – tie ir vairāk nekā 1,3 miljoni. Savukārt mirušo skaits ir pārsniedzis 78 000.

Par spīti šai statistikai ASV prezidents Donalds Tramps ir apņēmies pēc iespējas ātrāk atvērt valsts ekonomiku. Un iemesls tam ir arī jaunākie nodarbinātības rādītāji. Tie liecina, ka aprīlī ASV darbu ir zaudējuši 20,5 miljoni cilvēku, bezdarba līmenim paceļoties līdz 14,7%. Šis ir augstākais rādītājs kopš Lielās depresijas laikiem. Tramps gan uzsvēris, ka šiem datiem nav tik liela nozīme, jo, piemēram, ievērojamie ieguvumi pasaules biržās liecinot par to, ka labākie laiki nav aiz kalniem.

Par vīrusa izplatīšanās dēļ ieviesto ierobežojošo pasākumu pakāpenisku mīkstināšanu ir sākušas domāt arī arvien vairāk Eiropas Savienības valstu. Tikmēr Eiropas Komisija ir brīdinājusi, ka situācija Eiropā un pasaulē joprojām ir ļoti trausla, aicinot atteikties no nesvarīgiem lidojumiem uz Eiropu vēl uz vienu mēnesi – līdz 15. jūnijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti