Pusdiena

Platais: Neapgalvoju, ka kultūra Latvijā ir pārfinansēta

Pusdiena

Eiropas Komisija atvēlējusi 3,4 miljonu atbalstu plūdos cietušajām saimniecībām

ASV bloķē ANO Drošības padomes rezolūciju par Jeruzalemi

ASV bloķē ANO rezolūciju par Jeruzalemes statusu

Amerikas Savienotās Valstis nobloķējušas Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) rezolūciju, kurā aicināts saglabāt līdzšinējo Jeruzalemes statusu un atturēties no tās vēstniecības pārvietošanu uz Jeruzalemi. Šo rīcību atkārtoti nosodīja daudzu pasaules valstu, tostarp Palestīnas pārstāvji.

“Ar šo veto Savienotā Valstis palaida garām iespēju izlabot savu nelikumīgo lēmumu saistībā ar Jeruzalemes statusu, un tas saglabāja vēsturisko netaisnību. Mēs atkārtoti paziņojam, ka ASV lēmums nekādā veidā nespēs izmainīt Jeruzalemes statusu un nebūs juridisks spēks,” sacīja Palestīnas vēstnieks ANO Rijāds Mansurs.

Par Ēģiptes iesniegto rezolūciju balsoja pārējās 14 Drošības padomes dalībvalsts, tostarp Lielbritānija un Francija. Britu vēstnieks ANO norādīja, ka ASV prezidenta Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu un pārcelt savas valsts vēstniecību uz šo pilsētu neveicina miera procesu reģionā.

Lai arī ANO Drošības padomes rezolūcija tika kritizētas darbības, kuras cenšas mainīt Jeruzalemes "raksturu, statusu vai demogrāfisko sastāvu", kā arī pausts aicinājums tās vispār atcelt, dokumentā nebija konkrēti minēta ASV un prezidents Tramps.

ASV sūtne ANO - Nikija Heilija paziņoja, ka „tas, ko mēs pieredzējām Drošības padomē, ir apvainojums”.

“Tas netiks aizmirsts. Tas ir vēl viens ANO piemērs, kā tiek nodarīts vēl lielāks ļaunums nekā labums, risinot Izraēlas un Palestīnas konfliktu,” sacīja Heilija.

Savukārt Palestīnas pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass uzsvēris, ka Palestīna pilnībā atteiksies no ASV iesaistes Tuvo Austrumu miera procesā, kā arī centīsies kļūt par pilntiesīgu ANO dalībvalsti.

„Palestīna vairāk nepieņems ASV kā savu partneri vai starpnieku Tuvo Austrumu miera procesā. Tā ir vēsturiski apkrāpta un piemānīta no Savienoto Valstu puses. Esam apņēmības pilni griezties ANO pat vairākas reizes, lai tajā iestātos. Mums nekā netrūkst, lai to izdarītu,” sacīja Abass.

Tikai Izraēlas pārstāvji paziņoja, ka ASV ir atzinušas vēsturisko realitāti un  cer atdzīvināt miera sarunas.

Bet šonedēļ Savienoto Valstu viceprezidents Maiks Penss, kuram bija plānota vizīte uz Tuvajiem Austrumiem, kur viņš apmeklētu Ēģipti un Izraēlu, šo braucienu atlicis līdz nākamā gada janvāra vidum. Vašingtonā tiek skaidrots, ka Pensam jāpiedalās svarīgajā balsojumā Senātā par republikāņu nodokļu reformu, jo pastāv risks, ka tieši viņam būs izšķirošā balss. Līdz ar to amatpersonas noliegušas, ka vizīte atcelta saistībā ar protestiem musulmaņu un arābu valstīs, kas vērsti pret Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu.

Tikmēr Rietumi uzstāj uz Izraēlas un palestīniešu sarunām, lai risinātu konfliktu. Tāpat tās ir nobažījušas par situāciju reģionā, ko var veicināt, ja šis konflikts netiek atrisināts.

Dažādas protesta akcijas notikušas ne tikai musulmaņu un arābu valstīs, bet arī Eiropā, aicinot ASV atcelt Trampa lēmumu par vēstniecības pārcelšanu.

Jau vēstīts, ka ANO Drošības padomes rezolūcijā tika paredzēts atzīt par pretlikumīgiem lēmumus, kas paredz svētās Jeruzalemes pilsētas rakstura, statusa un demogrāfiskā sastāva maiņu. Tajā valstis arī tika  aicinātas atturēties no vēstniecību atvēršanas svētajā Jeruzalemes pilsētā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt