Pasaules panorāma

ASV joprojām skaita vēlēšanu balsis

Pasaules panorāma

Ieskats 25. novembra "Pasaules panorāmas" tematos

ASV baltieši gatavi sadarboties gan ar Baidenu, gan Trampu

ASV baltieši gatavi sadarboties gan ar Baidenu, gan Trampu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

ASV dzīvojošie baltieši, kuri ikdienā ir politiski aktīvi un pārstāv mūsu intereses ASV institūcijās, gatavi sadarboties ar jebkuru prezidenta vēlēšanu uzvarētāju – gan Džo Baidenu, gan Donaldu Trampu.

Pēc dažādiem datiem Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvo vairāk nekā 80 tūkstoši latviešu, aptuveni 100 tūkstošu lietuviešu un aptuveni 30 tūkstoši igauņu izcelsmes cilvēku. Ne visi ir politiski aktīvi un ne visi regulāri uztur kontaktu ar savu priekšteču dzimteni, bet ar to aktīvi nodarbojas diasporu izveidotās organizācijas – Amerikas latviešu apvienība, Amerikas Igauņu nacionālā padome, Amerikas lietuviešu padome un citas. Šīs organizācijas finansē arī Apvienoto Baltijas – Amerikas nacionālo komiteju jeb JBANC, kas ikdienā nodrošina baltiešu un Baltijas valstu interešu aizstāvību galvenajās ASV politiskajās institūcijās, kurās tiek pieņemti lēmumi, kas ietekmē arī Baltijas reģionu.

"JBANC tiekas, mudina ASV Kongresa pārstāvjus virzīt likumprojektus, kas ir Baltijas valstu interesēs, un arī aģitē, lai prezidenta administrācija par tām lietām iestājas. Lielos vilcienos par demokrātisku Latviju, par drošu Latviju, tieši sakarā ar aizsardzības jautājumiem. Nodrošināt, ka Latvija ne tikai kā valsts ir droša, bet, ka Latvijai ir stipri draugi, kas ir gatavi nākt Latvijai palīgā," stāstīja Amerikas latviešu apvienības viceprezidents Mārtiņš Andersons.

Lobijs visbiežāk norit tieši ASV Kongresa gaiteņos, tomēr arī ASV administrācijas vadībai un tās politiskajam redzējumam ir liela nozīme. Andersons norādīja, ka vēsturiski abu partiju pārstāvji atbalstījuši Baltijas valstīm svarīgas tēmas. Šo vēlēšanu sakarā no abiem kandidātiem baltieši sagaida, ka atbalsts turpināsies.

"Runājot par potenciālo Baidena administrāciju, mums, latviešiem, ir lielāka pieredze ar Baidenu, nekā mums bija ar Trampu 2016. gadā, ņemot vērā, ka Baidens ir bijis senators un viceprezidents. Viņš ir bijis politiķis diezgan ilgu laiku. Viņš arī bieži izteicis atbalstu Baltijai un Latvijai. Viņš ir ideoloģiski ļoti pozitīvi noskaņots pret starptautiskām organizācijām, piemēram, NATO, ANO. Turpretī Tramps ir izteicis lielāku skepsi par šāda veida organizācijām. Viņam kā biznesa cilvēkam patīk vairāk bilaterāli rīkoties. Viņš arī vairāk izvērtē ASV dalību šādās organizācijās," stāstīja Andersons.

Viņš gan norādīja – līdzšinējais prezidents Tramps parādījis, ka ne vienmēr viņa vārdi atbilst darbībām. Piemēram, bailes, ka ASV varētu novērsties no NATO, ņemot vērā prezidenta dažreiz skarbos izteikumus, izrādījušās veltas. Tā vietā Tramps panācis, ka vairāk valstu iegulda lielākus finansiālos līdzekļus organizācijā, kas kopumā to stiprina. Pēc Andersona teiktā, katra administrācija atšķiras. Katru reizi baltiešu diaspora no jauna dibina kontaktus, mēģina saprast, kā labāk strādāt, un turpina pārstāvēt baltiešu intereses neatkarīgi no tā, kuras partijas pārstāvis ir pie varas.

Arī Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns "Pasaules panorāmai" teica, ka Latvijai drošāks prezidents būtu Baidens, bet arī Trampa vadībā Baltijas valstis nav palikušas novārtā.

KONTEKSTS:

Koronavīrusa dēļ daudzi amerikāņu vēlētāji šogad balsoja pa pastu vai piedalījās iepriekšējā balsošanā. Tā ir viena no būtiskākajām pazīmēm, kas atšķir šīs vēlēšanas no citām, jo interesi par alternatīvām balsošanas iespējām ir izrādījis nepieredzēti liels vēlētāju skaits.

ASV prezidents Donalds Tramps un viņa sabiedrotie uzstāja, ka šāda balsošana nav droša. Tādēļ vairākos štatos iepriekšējai balsošanai un balsošanai pa pastu tiek radīti dažādi ierobežojumi. Kritiķi to sauca par mēģinājumiem atvairīt daļu iedzīvotāju no dalības vēlēšanās. Savukārt eksperti vērtēja, ka tas ir mēģinājums apšaubīt vēlēšanu rezultātus

Tramps apgalvoja, ka iepriekšēja balsošana un it sevišķi balsošana pa pastu rada lielus riskus, uzstājot, ka balsošana pa pastu pieļauj fiktīvu biļetenu iesūtīšanu. Turklāt viņam šķiet aizdomīgi, ka liels pasta balsotāju skaits parasti noved pie viņa pretinieku – Demokrātiskās partijas – uzvaras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti