ASV atslepenos ar 11. septembra teroraktu organizatoriem saistītu Saūda Arābijas amatpersonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vien dienu pēc 2001. gada 11. septembra teroraktu piemiņas pasākumiem ASV Tieslietu ministrija paziņojusi, ka publiskos ilgstoši aizsargātu vārdu kādai Saūda Arābijas amatpersonai, kas tiek turēta aizdomās par saistību ar teroraktu. Personas vārds ilgi ticis turēts stingrā slepenībā, jo pēc teroraktiem ASV un Saūda Arābija cieši sadarbojās, lai iznīcinātu „Al Qaeda” tīklu Tuvajos Austrumos un Dienvidāzijā.

ASV atslepenos ar 11.septembra teroraktu organizatoriem saistītu Saūda Arābijas amatpersonu
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Pēc gadiem ilga 11. septembra teroraktu upuru tuvinieku spiediena ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) un Tieslietu ministrija nolēmusi atslepenot vārdu kādai Saūda Arābijas amatpersonai. Persona tiek turēta aizdomās par saistību ar teroristiskā grupējuma „Al Qaeda” kaujiniekiem, kas īstenoja 11. septembra uzbrukumus Savienotajās Valstīs.

Federālā izmeklēšanas biroja 2002. gada ziņojumā secināts, ka daži no uzbrucējiem saņēmuši finansējumu no Saūda Arābijas amatpersonām, no kurām vismaz divas tiek turētas aizdomās par to, ka ir Saūda Arābijas izlūkošanas amatpersonas. Ziņojumā tās tika saistītas ar toreizējo Saūda Arābijas vēstniecību Savienotajās Valstīs.

Savukārt rediģētā FIB ziņojumā 2012. gadā tika pieminēta vēl trešā persona, kas iepriekš minētajām amatpersonām varētu būt devusi rīkojumus. Šīs personas vārds publiski pieejamā ziņojumā gan nebija salasāms. Baumu līmenī šī persona ir saistīta ar Saūda Arābijas karalisko ģimeni, bet tās vārds tika turēts stingrā slepenībā, jo pēc teroraktiem ASV un Saūda Arābija cieši sadarbojās, lai iznīcinātu „Al Qaeda” tīklu Tuvajos Austrumos un Dienvidāzijā.

Abas institūcijas vārda atslepenošanu pamatoja ar konkrētās lietas ārkārtējo raksturu. ASV Tieslietu ministrijas paziņojumā norādīts - Federālais izmeklēšanas birojs atzīst, ka upuru ģimenēm ir jāsaprot un tās vēlas saprast, kas notika ar viņu tuviniekiem, un saukt pie atbildības vainīgos. Zināms, ka ministrija vispirms vēlas vērsties tiesā, lai saņemtu apstiprinājumu vārda publiskošanai.

Pašlaik gan netiek norādīts laiks, kad šīs personas vārds tiks publiskots, kā arī nav skaidrs, vai vārds kļūs zināms tikai upuru tuviniekus pārstāvošajiem advokātiem vai vēlāk - arī plašākai sabiedrībai.

Kopumā četru lidmašīnu nolaupīšanu un ietriekšanos Ņujorkas Pasaules Tirdzniecības centrā, Pentagonā un, iespējams, arī Baltajā namā vai Kongresā izplānoja 19 vīrieši, no kuriem 15 bija no Saūda Arābijas. Teroraktos pirms 18 gadiem Ņujorkā, Vašingtonā un Pensilvānijā bojā gāja gandrīz 3000 cilvēku.

Upuru ģimenes ir vērsušās tiesā, pieprasot kompensāciju no Saūda Arābijas valdības. Prasības pret Saūda Arābiju iesniedzēji apsveica lēmumu publiskot slepenībā turēto personas vārdu, piebilstot, ka ģimenes ir apņēmības pilnas uzzināt patiesību un tām nevajadzētu lūgties pēc šāda veida pamata informācijas vai dzīvot neinformētām par Saūda Arābijas pilsoņu iesaisti uzbrukumos.

Upuru ģimenes pieprasījušas arī citu ar teroraktiem saistītu dokumentu publiskošanu, un Federālais izmeklēšanas birojs neizslēdza, ka nākotnē varētu tikt atslepenoti arī citi dokumenti.

Lai gan Tuvo Austrumu valsts valdība ilgstoši noliegusi saikni ar „Al Qaeda”, šīs informācijas publiskošana būtu ne tikai apkaunojums, bet arī nozīmētu prasības tiesā pret Saūda Arābiju vairāku miljardu dolāru apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti