ASV atsakās no Trampa ieceres par Grenlandes nopirkšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, viesojoties Dānijai piederošajā Grenlandē, mierinājis salas iedzīvotājus, ka ASV neplāno iegādāties šo salu.

Ideju par pasaulē lielākās salas nopirkšanu bija izteicis iepriekšējais ASV prezidents Donalds Tramps. Kad dāņi Trampa piedāvājumu izsmēja, Baltā nama saimnieks atcēla vizīti Kopenhāgenā.

Tagadējā prezidenta Džo Baidena valdības pārstāvis Blinkens apmeklēja Grenlandi pēc Arktikas padomes ārlietu ministru tikšanās Islandē. Viņš vēlējās pārrunāt klimata un citus jautājumus, kuros ASV un Grenlande varētu sadarboties.

“Atgādināju mūsu redzējumu par Arktikas reģionu, kurā nav konfliktu, kur valstis rīkojas atbildīgi, kur ekonomikas attīstība un investīcijas notiek ilgtspējīgi un pārredzami, respektējot vidi, kā arī vietējo un pamatiedzīvotāju intereses un kultūru.

Mēs zinām, ka Grenlande piekrīt šim redzējumam, arī Dānija. Strādāsim kā partneri, lai realizētu šo redzējumu,” solīja Blinkens.

ASV pagājušogad no jauna atvēra konsulātu Grenlandes galvaspilsētā Nūkā un solīja 12 miljonus dolāru dažādiem attīstības projektiem. Jaunā Grenlandes valdība izteikusi vēlmi ciešāk sadarboties ar Vašingtonu un ir gatava pārrunāt brīvās tirdzniecības līgumus.

Šī nebija pirmā reize, kad ASV met skatus uz Grenlandi, kur mīt ap 56 000 iedzīvotāju. ASV kopš 1943. gada Grenlandē ir gaisa spēku bāze. Jau 1946. gadā Harija Trumena prezidentūras laikā ASV par Grenlandi piedāvāja Dānijai 100 miljonus dolāru, tomēr Dānija šo piedāvājumu noraidīja.

Grenlande, kuras galvaspilsēta Nūka ir tuvāk Ņujorkai nekā Kopenhāgenai, kļuva par Dānijas koloniju 19. gadsimtā. Taču kopš Otrā pasaules kara tā ieguvusi arvien plašākas pilnvaras. 1979. gadā tika izveidots vietējais parlaments.

Grenlande piesaistīja ASV uzmanību, ņemot vērā tās pieaugošo stratēģisko nozīmi saistībā ar ledāju kušanu, kas var pavērt jaunus jūras ceļus Atlantijas okeāna ziemeļos.

Par Grenlandi bija ieinteresējusies arī ASV lielākā ģeopolitiskā konkurente Ķīna, paužot vēlmi ar tās starpniecību attīstīt tirdzniecības līniju, kas tika nodēvēta par "polāro Zīda ceļu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti