ASV atsāk uzlidojumus islāmistiem Irākā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu aviācija ir atsākusi uzlidojumus islāmistisko ekstrēmistu pozīcijām Irākā. Pirmo reizi triecieni vērsti pret objektiem galvaspilsētas Bagdādes apkaimē.  

Viens gaisa trieciens notika  pie Bagdādes, bet otrs pie Sindžaras kalna Irākas ziemeļos. Uzlidojumi ir īstenoti pēdējās diennakts laikā, informēja ASV Aizsardzības ministrijas amatpersonas. Gaisa triecienos tika iznīcinātas sešas “Islāma valsts” ekstrēmistu automašīnas  un kaujas pozīcijas, no kuras bija apšaudīti Irākas spēki. Visas ASV lidmašīnas pēc uzdevuma veikšanas atstāja rajonu.  

Irākas jaunos uzlidojumus novērtējusi atzinīgi, bet vienlaikus kritizē lēmumu neuzaicināt Irānu uz pirmdienas konferenci Parīzē, kas bija veltīta cīņai pret džihādistiem.  

ASV kara lidmašīnas uzlidojumā pirmdien iznīcinājušas sunnītu radikāļu grupējuma pozīciju uz dienvidiem no Bagdādes. Amerikāņu militāristi paziņoja, ka uzlidojums īstenots pret džhiādistiem, kas apšaudīja Irākas bruņotos spēkus.

ASV bruņoto spēku Centrālā pavēlniecība paziņoja, ka „gaisa trieciens dienvidrietumos no Bagdādes bija pirmais trieciens”, kas ir daļa no ASV paplašinātajiem centieniem cīņā pret grupējumu „Islāma valsts”, kas aptver ne tikai ASV pilsoņu un humāno misiju aizsardzību.  

Šis bija pirmais ASV gaisa trieciens džihādistu pozīcijām pie Irākas galvaspilsētas, kopš augusta sākumā tika uzsāktas gaisa operācijas. Līdz šim ASV veikušas jau vairāk nekā 160 uzlidojumus Irākas teritorijā, vairumu valsts ziemeļos.  

ASV bruņoto spēku Centrālā pavēlniecība paziņoja, ka trieciens notika arī svētdien grupējuma pozīcijām Irākas ziemeļos pie Sindžāras, iznīcinot sešas radikālo islāmistu automašīnas.  

Irāka atzinīgi novērtējusi gaisa uzlidojumu pie Bagdādes. Armijas preses pārstāvis Kassems Atta paziņoja, ka ASV „īstenojušas svarīgu triecienu pret ienaidnieku” aptuveni 25 kilometrus no galvaspilsētas.

Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Baraks Obama izklāstīja četru punktu plānu, kas ietver gaisa uzlidojumus, tostarp Sīrijā; materiālo un tehnisko atbalstu sabiedroto, tas ir, Irākas sauszemes spēkiem; pretterorisma aktivitātes, piemēram, finansējuma un kaujinieku plūsmas pārtraukšanu grupējumam, un humānas palīdzības turpmāku sniegšanu.  

Džihādistu grupējuma bāzes vietām Sīrijā gaisa uzlidojumi vēl nav veikti, kaut Obama pauda gatavību dod pavēli tādus īstenot. ASV Kongresā nākamnedēļ gaidāmas debates gan par uzlidojumiem Sīrijā, gan prezidenta pilnvarām īstenot militāras operācijas bez Kongresa piekrišanas, gan Sīrijas mēreno kaujinieku apmācīšanu un apbruņošanu cīņai pret radikālajiem džihādistiem.  

Vienlaikus Irāka kritizējusi lēmumu neuzaicināt Irānu uz pirmdien notikušo konferenci Parīzē, kurā aptuveni 30 valstu ASV vadīta koalīcija apsprieda cīņu pret „Islāma valsti” un apņēmās izmantot „jebkurus nepieciešamos līdzekļus” Bagdādes atbalstīšanai.  

Irākas ārlietu ministrs Ibrahims al Džafari paudis nožēlu par lēmumu neuzaicināt Teherānu. Viņš norādīja, ka Irāna ir Irākas kaimiņvalsts un Teherāna Bagdādei ir palīdzējusi, tāpēc tai būtu bijis jābūt Parīzes samitā. Džafari paziņoja, ka „visas pasaules valstis ir satraukušās par terorisma draudiem”.

Gan Irākā, gan Irānā vairums musulmaņu ir šiīti, kamēr džihādistu grupējums „Islāma valsts” piekopj radikālu sunnītu islāma formu.  

Rietumvalstīm, jo īpaši ASV, ir saspīlētas attiecība ar Teherānu gan tās politiskās sistēmas, gan kodolprogrammas dēļ. Turklāt Irāna atbalsta Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, to ASV valsts sekretārs Džons Kerijs minējis kā iemeslu lēmumam nesadarboties ar Irānu.

Irānas garīgais līderis ajatolla Ali Hamenei savukārt pirmdien paziņoja, ka ASV caur savu vēstnieku Bagdādē gan esot vērsušās pie Teherānas ar piedāvājumu sadarboties cīņā pret „Islāma valsti”, bet Hamenei to noraidījis, paziņojot, ka ASV „ir netīras rokas”.

Obama iepriekš paziņojis, ka ir gatavs īstenot gaisa uzlidojumus džihādistu kaujinieku pozīcijām arī Sīrijā.  

Jau ziņots, ka pēdējo mēnešu laikā sunnītu kaujinieki pārņēmuši savā kontrolē ievērojamu Irākas ziemeļrietumu teritorijas daļu. Kaujās ar nemierniekiem Irākā gājuši bojā vismaz 2500 cilvēki, un vairāk nekā miljons iedzīvotāju bijuši spiesti doties bēgļu gaitās. Irākā turpinās valdības drošības spēku sadursmes ar sunnītu kaujiniekiem, kuri pārņem savā kontrolē arvien lielāku skaitu pilsētu, pietuvojoties arī galvaspilsētai Bagdādei. Kā norādījuši kurdu autonomā reģiona pārstāvji, pastāv arvien lielāka iespēja, ka Irāka var sabrukt.  

Kaujinieku grupējums “Islāma valsts Irākā un Levantē” veidojās Irākas kara sākumā, bet pēdējos gados guvusi būtiskus militārus panākumus Sīrijas ziemeļos, karojot gan pret Bašara al Asada spēkiem, gan citiem nemierniekiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti