ASV atbalstītie Sīrijas kurdu spēki paziņo par «Daīš» kalifāta likvidēšanu

Džihādistu grupējuma "Daīš" jeb "Islāma valsts" pašpasludinātais "kalifāts" ir "pilnībā likvidēts", un zaudējis pēdējo vēl kontrolēto teritoriju Sīrijā. Par to sestdien, 23. martā, paziņoja ASV atbalstītie Sīrijas kurdu spēki, kas pēc vairāku nedēļu kaujām ieņēma pēdējo džihādistu bastionu Sīrijā. Tomēr, kaut grupējums, kas vēl pirms dažiem gadiem kontrolēja plašas teritorijas Sīrijā un Irākā, tagad teritoriāli ir sakauts, tas joprojām tiek uzskatīs par nozīmīgu drošības draudu.

ASV atbalstītie Sīrijas kurdu spēki paziņo par «Daīš» kalifāta likvidēšanuGints Amoliņš
  Džihādistu grupējums "Daīš" ir "100% teritoriāli sakauts". Par to sestdien paziņoja Sīrijas kurdu un arābu alianse "Sīrijas Demokrātiskā fronte". Paziņojumā piebilsts, ka grupējuma 2014. gadā pasludinātais tā dēvētais "kalifāts" ir "pilnībā likvidēts".

   

  ASV atbalstītie kurdu kaujinieki ir pārņēmuši pilnīgu kontroli pār Sīrijas austrumos esošo Baghūzas pilsētu, kur bija ielenkti pēdējie džihādistu kaujinieku spēki.

  Atzīmējot vēsturisko uzvaru, sestdienas rītā kurdu un arābu cīnītāji pilsētā pacēla savu dzelteno karogu.

  ASV prezidents Donalds Tramps jau piektdien, 22. martā, vakarā paziņoja, ka grupējums "Daīš" Sīrijā ir "simtprocentīgi sakauts". Tomēr kurdu un arābu alianse tad norādīja, ka cīņas joprojām turpinās, jo nelielas džihādistu kaujinieku grupas atsakās padoties un turpina cīņu.

  Kurdu spēki ofensīvu pret grupējuma "Daīš" pēdējo bastionu sāka marta sākumā. Ofensīva aizkavējās pēc tam, kad noskaidrojās, ka Baghūzā joprojām atrodas liels skaits mierīgo iedzīvotāju. Daudzi džihādistu kaujinieki no pilsētas aizbēga, bet palikušie sīvi pretojās, tostarp izmantojot spridzinātājus-pašnāvniekus un ar sprāgstvielām piekrautas automašīnas. Nevalstiskā organizācija "Sīrijas cilvēktiesību observatorija" piektdien ziņoja, ka pēdējo dienu kaujās nogalināti vai ievainoti aptuveni 300 džihādistu kaujinieki.

  Džihādistu grupējums "Daīš" radās kā cita teroristiskā grupējuma "Al-Qaeda" atzars Irākā pēc 2003. gada ASV invāzijas. Tas spēkā pieņēmās, kad 2011. gadā iesaistījās Sīrijas karā cīņā pret prezidenta Bašara al Asada valdību. 2014. gadā grupējums pasludināja "kalifāta" izveidi, un tā kaujiniekiem izdevās iekarot plašas teritorijas gan Sīrijā, gan Irākā. Savā zenītā džihādisti kontrolēja gandrīz 90 000 kvadrātkilometru.

  Taču pēdējos gados cīņa pret grupējumu pastiprināta, tajā iesaistoties gan ASV vadītai starptautiskai aliansei ar uzlidojumiem, gan atbalstot Sīrijas kurdu spēkus.

  Irākas valdība uzvaru pār grupējumu paziņoja 2017. gadā. Tagad tas teritoriāli pilnībā sakauts arī Sīrijā.

  Tas prasīja piecu gadu ilgas un smagas cīņas, kuras vadīja vietējie spēki ar pasaules lielvaru atbalstu.

  Teroristu sakāvi novērtē gan Francijas prezidents Emanuels Makrons, gan Lielbritānijas premjere Terēza Meja. Vislielākā uzvara tā ir ASV acīs, kas sniedza lielāko atbalstu kurdiem.

  Tomēr, kaut visas teritorijas zaudējis, grupējums "Daīš" pilnībā sakauts nav, un joprojām tiek uzskatīs par nozīmīgu draudu drošībai, kas var sarīkot uzbrukumus un teroraktus gan reģionā, gan citviet pasaulē.

  "Tas ir būtisks sasniegums cīņā pret "Islāma valsti", kas iedragā džihādistu stratēģiju. Tas arī apliecina mūsu apņemšanos pret mūsu vietējiem partneriem un globālo koalīciju. Taču mums vēl ir daudz darba priekšā, lai nodrošinātu, ka teroristi paliek sakauti. Ir skaidrs, ka viņu kampaņa nav beigusies. Viņi turpina radīt draudus reģionam, ASV un mūsu partneriem," teica ASV valsts departamenta par Sīriju atbildīgais pārstāvis Viljams Robuks.

   ASV valdībā uzskata, ka grupējumam Tuvo Austrumu reģionā joprojām varētu būt aptuveni 15-20 tūkstoši bruņotu sekotāju, kas būs gatavi atsākt aktīvu karadarbību, ja grupējums mēģinās atdzimt. Grupējums ir aktīvs arī tādās valstīs kā Nigērija un Filipīnas.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti