Labrīt

«Nakts vilku» bāzes izveidošana Slovākijā - drauds valsts drošībai

Labrīt

Tukuma novada domē radušās aizdomas par problēmām kādā iepirkumā

ASV risinās karstas diskusijas par šaujamieroču izgatavošanu ar 3D printeri

ASV asas diskusijas par internetā pieejamu instrukciju ieroču izgatavošanai 3D printeros

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pašiem savu šaujamieroču izgatavošana mājās ar trīsdimensiju jeb 3D printeri – Amerikas Savienotajās Valstīs tiek lauzti šķēpi, vai tās ir cilvēka pamattiesības, vai tomēr nav pieļaujams. ASV Teksasā kāds uzņēmums izstrādājis datorprogrammas failu ar plastikāta pistoles izgatavošanas instrukcijām un grib to padarīt publiski pieejamu jebkuram lejupielādei internetā. 

Pēdējos gados arvien populārāki kļūst trīsdimensiju jeb 3D printeri, kas ļauj mājas apstākļos izgatavot jebkādus fiziskus objektus no plastikāta un citiem materiāliem, sākot no traukiem un rotaļlietām līdz pat tādiem sarežģītiem objektiem kā pulksteņi. Iekārtai tikai nepieciešams programmas fails ar informāciju par attiecīgā priekšmeta dizainu.

2013.gadā ASV uzņēmums Teksasā “Defense Distributed” internetā publicēja un ļāva jebkuram interesentam pasaulē lejupielādēt failu ar instrukcijām, kā ar 3D printeri izgatavot plastikāta pistoli. Modeļa nosaukums – “Liberator” jeb “Atbrīvotājs”. Tā sastāv no pārdesmit sastāvdaļām un paredzēta drošai izšaušanai vienu reizi.

Toreiz pāris dienās ieroča izgatavošanas instrukcija tika lejupielādēta tūkstošiem reižu.

Tad ASV Valsts departaments pieprasīja, lai uzņēmums to pārtrauc izplatīt un izņem no savas interneta mājaslapas.

Valdības iebildumus pamatoja ar iespējamu ASV Starptautiskās ieroču aprites noteikumu pārkāpumu. Kareivīgi noskaņotais uzņēmuma “Defense Distributed” īpašnieks un ieroču nēsāšanas tiesību aktīvists Kodijs Vilsons valdību vēlāk iesūdzēja tiesā.

Pēc garām cīņām ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija jūlijā panāca vienošanos ar Vilsonu – par labu viņam.

Vilsonam izdevās sekmīgi pierādīt, ka valdības aizliegums pārkāpj izteiksmes brīvību

un ASV Konstitūcijas Otrais papildinājums, kas garantē tiesības uz šaujamieročiem privātā īpašumā, ir jāattiecina uz personas tiesībām izgatavot šaujamieročus mājas apstākļos. Attiecīgi arī bez kontroles no varasiestāžu puses, jo šiem ieročiem nebūtu sērijas numuru.

Vilsona uzņēmums paziņoja, ka 3D pistoles failu ar instrukcijām varēs sāk lejupielādēt no 1.augusta, taču to publicēja jau četras dienas ātrāk, ņemot vērā augošos centienus to aizliegt. Pistoles izgatavošanas instrukcijas failu jau bija paspējuši lejupielādēt tūkstošiem cilvēku, līdz šonedēļ vairāki štati ASV federālo valdību iesūdzēja tiesā. Līdz ar to atkal bloķēta ieroča failu publisku izplatīšana, līdz lieta būs izskatīta.

Sūdzību iesniedza Vašingtonas štata ģenerālprokurors Bobs Fērgusons: „Mēs pieprasām valsts mēroga pagaidu ierobežojumu, lai apturētu šo ārprātīgo federālās valdības lēmumu, kas ļauj 3D lejupielādējamiem ieročiem būt pieejamiem mūsu valstī un visā pasaulē. Nav nekāda sasodīta pamata tos padarīt pieejamus!”

Idejas pretiniekiem ir bažas, ka instrukciju publicēšana šādiem ieročiem – dēvētiem par „pistolēm-spokiem” – ļaus ikvienam savā rīcībā iegūt ieroci bez sērijas numura, kas nav izsekojams un to nevarēs fiksēt metāla detektori.

Lai detektori to varētu uztver, šim ierocim dizainā paredzēta metāla detaļa, ko gan varot arī noņemt.

Vienlaikus ieroču nēsāšanas tiesību aizstāvji un idejas atbalstītāji norāda – lai uztaisītu funkcionētspējīgu plastikāta pistoli, nepietiek var vienkāršu 3D printeri, nepieciešams tāds, kur cena sniedzas desmitos tūkstošu dolāru. Proti, vismaz patlaban tas ir tik dārgi, ka lētāk būtu nopirkt īstu ieroci melnajā tirgū.

Katrā ziņā uzņēmuma “Defense Distributed” īpašnieks Koudija Vilsons norādīja, ka viņam šis ir jautājums par tiesībām savā īpašumā turēt ieroci un vārda brīvību, pieeju datiem un informācijai internetā. Viņš paziņojis, ka savu politisko mērķi jau ir sasniedzis.

ASV telekanālam CBS Vilsons teica, ka viņš tikai izplata datora kodu, nevis ieročus: „Tas neapstrīdami ir labi nākotnei.

Pieeja šaujamierocim ir fundamentāls jautājums par cilvēka cieņu. Tās ir pamata cilvēktiesības.

Šajā gadījumā es runāju par failiem, es nerunāju par ieročiem. Es neesmu licencēts ieroču ražotājs, es šajā vietā neražoju ieročus. Man ir informācija un dati, un es varu dalīties ar datiem. Diskusijas ir beigušās, ieroči jau ir lejupielādējami. Faili jau ir publiskajā telpā, tos vairs nevar paņemt atpakaļ.”

Kodijs Vilsons
Kodijs Vilsons

Taču daļa firmu, kas piedāvā 3D drukāšanas pakalpojumus, varētu atteikties no klientu lūgumiem izgatavot daļas šādam ierocim, ja tādi būtu. Kā aģentūrai AFP norādīja Larijs Gotenbergs no kādas 3D drukāšanas firmas Vašingtonā, viņa uzņēmums ieročus katrā ziņā negrasās drukāt: „Lode tiek izšauta no materiāla, kas ir plastmasa. Tā var neizturēt. Un, ja kāds tiktu nogalināts, tad ir iespējamas juridiskas sekas, kurās mēs negribam būt iesaistīti.

Mēs nedrukāsim neko tādu, kas atgādina ieroci vai tam līdzinās.

Mūsu rīcībā jau ir šis fails, un mēs zinām, ka šī 3D pistole sastāv no 18 sastāvdaļām. Esam savus darbiniekus iepazīstinājuši ar to, kā šīs sastāvdaļas izskatās – tie pārsvarā ir cilindri.”

Tiesa lems, vai 3D printerī izgatavojama ieroča instrukcijas tomēr drīkst vai nedrīkst darīt publiski pieejamas internetā. Tomēr debates par drošības, ideoloģiskiem, ieroču kontroles un nēsāšanas tiesību jautājumiem Savienotajās Valstīs, kas regulāri piedzīvo masu apšaudes, noteikti turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti