Panorāma

"Brexit" sarunas pavirzījušās uz priekšu

Panorāma

Vācija un Nīderlande aizver veikalus

ASV ārsts: vakcīna nāk kā dieva dāvana

ASV ārsts Niedrītis: Vakcīna pret Covid-19 nāk kā Ziemassvētku dāvana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šodiena ir kā svētki un bezmaz vai jāraud, atceroties, cik grūti bijuši šie mēneši, – tā LTV raidījumam “Panorāma” saka Ēriks Niedrītis. Viņš ir ārsts klīnikā, kurā Amerikas Savienotājās Valstīs (ASV) pirmie Covid-19 vakcīnu saņēma viņa kolēģi.

Sandra Lindseja, kura strādā Longailendas Ebreju medicīnas centrā un aprūpē Covid-19 pacientus, kļuva par pirmo cilvēku Amerikas Savienotajās Valstīs, kas saņem vakcīnu pret Covid-19. Procedūra tika pārraidīta tiešraidē lielākajos televīzijas kanālos un interneta platformās. Notiekošo tiešraidē vēroja vairākas amatpersonas, tajā skaitā arī Ņujorkas štata gubernators Endrū Kuomo.

Klātienē piedalījās tikai slimnīcas administrācija. To, ka pirmā vakcīnas deva tiks sniegta medmāsai tieši šajā slimnīcā, nezināja pat tās darbinieki. Tā Latvijas Televīzijai apgalvo medmāsas kolēģis, Longailendas Ebreju medicīnas centra ārsts Ēriks Niedrītis.

“Mēs esam visi spārnos. Tagad ir tādi kā svētki šodien. Gandrīz ir jāraud, domājot par to, jo ir bijis tik grūti visus šos mēnešus. Kad tas vīruss sāka nākt atpakaļ, tādi “melnie” uznāca par to, ka mums atkal jācīnās un jāiet atpakaļ tajās vecajās paražās.

Sargāties un redzēt visus tos slimos, tos, kuri mirst, redzēt, kā ģimenes raud. Tās ir nospiedošas domas par nākotni. Bet tagad, šodien tas viss kaut kā ir izmainījies.

Sevišķi, ka vēsture notika šeit, manā priekšā. Vēl esmu spārnos, esmu tik priecīgs!” sacīja Niedrītis.

Šīs nedēļas sākumā Covid-19 upuru skaits ASV pārsniedza 300 tūkstošus. Kopš novembra vidus ik dienu saslimšanu atklāj vēl gandrīz 200 tūkstošiem cilvēku. Slodze slimnīcās palielinās, tāpēc vakcīnu gaidījuši daudzi. Īpaši ņujorkieši, kuri atceras kritisko situāciju pavasarī. Piemēram, aprīlī vīruss ik dienu prasīja līdz pat tūkstotim Ņujorkas štata iedzīvotāju dzīvību.

“Vasarā bija nulle pacientu, septembrī bija pieci, oktobrī – 15, novembrī – 60. Tagad ir ap simts. Visā Ņujorkas štatā pēdējā statistika ir tāda, ka pēdējo nedēļu bija trīs tūkstoši jaunu pacientu dienā, šonedēļ ir desmit tūkstoši jaunu pacientu ar diagnozi. Pašlaik attīstās tas vilnis, un nav zināms, cik tālu tas turpināsies. Tāpēc tā ir tik patīkama Ziemassvētku dāvana, ka mums tās potes tagad ir kā dāvana mums, visai pasaulei, visiem cilvēkiem,” pauda ārsts.

Bet ieguvums no vakcīnas visai sabiedrībai būs tikai tad, ja pietiekams daudzums iedzīvotāju piekritīs vakcinēties. Svarīgākais ir samazināt to cilvēku daudzumu, kuri var inficēties, tādējādi apstādinot Covid-19 straujo izplatību.

“Tagad Ņujorkas štatā saka, ka vajag 75 līdz 80% iedzīvotāju vakcinēt, lai izveidotos “herd immunity” jeb tā saucamā bara imunitāte. Pašlaik tā statistika rāda, ka tikai 50% ir gatavi vakcinēties. Tādā ziņā nepieciešama kāda kampaņa, lai cilvēkus pārliecinātu, ka, lai būtu labi visiem, nepieciešams potēties,” sacīja Niedrītis.

Niedrītis kā mediķis ir pirmajā kategorijā no tiem, kurus vakcinēs. Viņu vakcinēs šonedēļ vai vēlākais nākamnedēļ. Kopumā poti saņem divas reizes.

“Vakcīna stimulē imūnsistēmu. Kad stimulē imūnsistēmu, tad dabiski, ka ir temperatūra vienu dienu, nogurums. Ar to jārēķinās. Arī, kad iešpricē, pote pēc tam ir sāpīgāka nekā citas, rokas sāpēs vairāk. Bet var paņemt kādu sāpju zāli, paberzēt un pārdzīvot to.

Es jau pieteicos uz poti un gaidu e-pastu, kad man atrakstīs, kurā dienā un laikā to saņemt,” atklāja ārsts.

“Pfizer”/“BioNTech” vakcīna atļauju lietošanai no ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes saņēma vien piektdien, 11. decembrī. To izgatavojis ASV farmācijas gigants un Vācijas biotehnoloģijas uzņēmums, kuri apgalvo, ka vakcīna nodrošina  aizsardzību līdz 95%. Tā ir pirmā vakcīna pret Covid-19, kuru apstiprinājuši ASV regulatori.

“Tas likās kā tāds sapnis, brīnums. Kā es saprotu, ar lidmašīnu atveda no “Pfizer” laboratorijas Kalifornijā mīnus 80 grādu pēc Celsija sasaldēto vakcīnu uz Ņujorku. Tā kā mēs esam tikai apmēram 25 minūtes no Kenedija lidlauka, tad mēs esam viena no tuvākajām slimnīcām. Tas nebija izreklamēts. Mēs nemaz nezinājām, ka tas notiks. Es sāku strādāt ar pacientiem, un apmēram pusstundu pāri deviņiem paskatījos telefonā jaunākās ziņas. Un brīnījos, ka tās ziņas bija par mums, par mūsu slimnīcu un ka tā ir pirmā pote visā Amerikā tika dota šeit, Longailendas Ebreju medicīnas centrā Kvīnsā, Ņujorkas priekšpilsētā. Medmāsa, kas strādā intensīvās terapijas nodaļā, tā bija pirmā, kas saņēma,” pastāstīja Niedrītis.

Pirmie trīs miljoni devu ar kravas auto un lidmašīnām jau piegādāti desmitiem slimnīcu 50 štatos. Tā kā vakcīna jātur ārkārtīgi zemā temperatūrā, flakoni tiek uzglabāti sausos ledus dzesētos iepakojumos. Šo pašu vakcīnu jau izmanto Lielbritānijā. Arī Kanādā šonedēļ sākta masveida vakcinēšana. Tur pirmo devu saņēma kāda Toronto aprūpes centra darbiniece.

Pavasarī situācija bija smaga. Tagad, kaut arī ik dienu pacientu skaits strauji pieaug, slimnīcā vēl neesot tik liela noslodze kā pirmā uzliesmojuma laikā. Vienlaikus, kā apgalvo Niedrītis, visi gatavojas sliktākajiem scenārijiem: “Pilsēta ir tukša. Nav pašlaik tūristu, cilvēki strādā no mājām, ar kājām pārvietojas maz. Pēc vasaras trakumiem policijai samazināja budžetu, lai viņus neatbalstītu. Noziedzība aug, uzbrukumu skaits pieaug. Es pats uz Ņujorkas centru nebraucu. Agrāk vismaz trīs reizes nedēļā braucu tur uz vakariņām, piedalījos latviešu pasākumos un tā tālāk. Tagad drošāk ir palikt mājās. Ir diezgan bēdīgi.”

Niedrītis uzskata, ka liels nopelns ir ASV prezidentam Donaldam Trampam: “Daudzi viņu kritizē un nedos viņam atzinību, bet viņš samazināja to birokrātiju, kur citkārt uz tām vakcīnām būtu divi, trīs gadi jāgaida.”

KONTEKSTS:

ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) 11. decembrī piešķīra ārkārtas pielietojuma apstiprinājumu Covid-19 vakcīnai, kuru kopīgi izstrādājuši ASV farmācijas uzņēmums „Pfizer” un Vācijas uzņēmums „BioNTech”. Vakcinācija ASV sākta 14.decembrī.

"Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" iesniegušas pieteikumu arī Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas 29. decembrī sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.

Līdzās „Pfizer” un „BioNTech” panākt apstiprinājumu savām vakcīnām, lai tās varētu sākt lietot jau decembrī, mēģina arī "Moderna", kā arī „AstraZeneca” un Oksfordas Universitāte. Novembra beigās “Moderna” iesniedza reģistrācijas pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā, kā arī atbildīgajās institūcijās ASV un citās valstīs.

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti