ASV ar 20 miljoniem dolāru palīdzēs Ukrainas aizsardzības stiprināšanā

Amerikas Savienotās Valstis sniegs Ukrainai apjomīgu palīdzību, palīdzot īstenot konstitucionālo reformu un stiprinot valsts drošību. Par to, viesojoties Ukrainā, paziņojis ASV viceprezidents Džo Baidens. Ukrainas premjers savukārt paudis vēlmi sadarboties ar ASV enerģētikas jomā. Vienlaicīgi Krievijas puse atkal apsūdzējusi Ukrainu gāzes zagšanā, paužot pārliecību, ka arī Eiropas valstīm bez Krievijas gāzes nākotnē neiztikt. Atbildot uz to, Polijas premjerministrs ierosinājis izveidot Eiropas enerģētisko savienību.

Ukrainai priekšā stāv ļoti nopietni ekonomiskie un drošības izaicinājumi, turklāt tai nepieciešams saglabāt arī teritoriālo vienotību. Šādu viedokli otrdien pēc tikšanās ar Ukrainas vadību paudis ASV viceprezidents Džo Baidens. Viņš norādījis, ka Savienotās Valstis nekad neatzīs Krimas aneksiju un vēlas redzēt vienotu un plaukstošu Ukrainu, jo 21. gadsimtā neviena valsts nevar tā vienkārši ņemt un piesavināties daļu no otras valsts. Tieši tāpēc Savienotās Valstis jau ir sākušas sniegt Ukrainai tehnisko un ekonomisko palīdzību, lai palielinātu valsts aizsardzību. Šim mērķim plānots piešķirt 20 miljonus dolāru. Tāpat Džo Baidens  arī izteicies, ka ASV vēlētos redzēt ievērojamu progresu konstitucionālās reformas īstenošanā, tāpēc ir gatavas sniegt arī apjomīgu palīdzību atklātu un likumīgu prezidenta vēlēšanu sarīkošanai.

Savukārt Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks sacījis, ka vēlētos cieši sadarboties ar amerikāņu uzņēmumiem enerģētikas sektorā. Pēc Jaceņuka vārdiem, amerikāņu un eiropiešu investoru klātbūtne Ukrainā un sadarbība gāzes transporta sistēmas ekspluatācijā un modernizācijā būtu labākā atbilde atkarībai no Krievijas piegādātās gāzes.

Tikmēr Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs kārtējo reizi paziņojis, ka Ukraina mēģinot vai nu nozagt Krievijas gāzi, vai arī cenšoties par to nesamaksāt. Tas notiekot neatkarīgi no tā, kas vada Ukrainu. Medvedevs arī uzsvēris, ka Kijeva par piegādāto gāzi joprojām ir parādā 2,2 miljardus dolāru, tāpēc kompānijai „Naftogaz Ukraini” agri vai vēlu būs jāsāk iepirkt gāze par priekšapmaksu. Bet tikmēr kompānija „Gazprom” prognozē, ka Eiropas gāzes tirgus palielināsies, izmantojot šo enerģijas resursu automašīnās un elektrības ražošanā. No otras puses, gāzes ieguve, visticamāk samazināsies, tāpēc Eiropai būs nepieciešams vairāk gāzes. „Gazprom” pārstāvji arī ir pārliecināti, ka jebkurā scenārijā Eiropa bez Krievijas gāzes iztikt nevarēs.

Runājot par Eiropas Savienības energodrošību, Polijas premjerministrs Donalds Tusks paziņojis, ka pārlieku lielā atkarība no Krievijas gāzes tikai vājina Eiropu. Tieši tāpēc Eiropai būtu jāmet izaicinājums Krievijas monopolam, izveidojot vienotu Eiropas līmeņa organizāciju gāzes iepirkšanai. Pēc Tuska vārdiem, pakāpeniski  būtu jāveido Eiropas enerģētiskā savienība, kas arī organizēti īstenotu sarunas par gāzes piegāžu līgumiem ar Krieviju.

Lai arī avoti ziņo, ka Eiropas Savienība uz nenoteiktu laiku ir atlikusi diskusijas par trešā līmeņa ekonomisko sankciju ieviešanu pret Krieviju, vienlaicīgi tiek sperts solis pretī Kijevai. Tā, piemēram, stājas spēkā lēmums par muitas nodevu atcelšanu ukraiņu produktu ievešanai Eiropas Savienības valstīs. Tāpat no otrdienas Ukrainas pilsoņi varēs doties uz Čehiju, iegūstot vīzas atvieglotā kārtībā. Piemēram, jauniešiem un pensionāriem par vīzu noformēšanu nebūs jāmaksā.

Ar ceļošanas grūtībām gan, visticamāk, turpmāk būs jāsaskaras Krievijas drošības dienestu un policijas darbiniekiem. Kā ziņo krievu mediji, Federālās migrācijas dienesta, Federālās soda izciešanas dienesta, Iekšlietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas un policijas darbiniekiem ir aizliegts izceļot uz 150 pasaules valstīm. Pēc dažādām ziņām aizliegums attiecas vai nu uz pilnīgi visiem drošībniekiem, vai arī tikai tiem, kuriem ir pieeja slepeniem materiāliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti