ASV aptur F-35 piegādes Turcijai pēc tās lēmuma pirkt Krievijas ieroču sistēmu

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) paziņojušas, ka aptur visas piegādes un sadarbību ar Turciju iznīcinātāju F-35 programmā. Šāda ASV reakcija ir saistīta ar Turcijas lēmumu no Krievijas pirkt pretraķešu aizsardzības sistēmas.

ASV aptur F-35 piegādes Turcijai pēc tās lēmuma pirkt Krievijas ieroču sistēmuRihards Plūme
  Domstarpības saistībā ar F-35 iznīcinātājiem ir pēdējais, bet ne vienīgais diplomātisko strīdu objekts ASV un Turcijas attiecībās. ASV, mēģinot atturēt Turciju no Krievijas pretraķešu aizsardzības sistēmas S-400 iegādes, piedāvāja Turcijai iegādāties amerikāņu pretraķešu sistēmas "Patriot". Tās gan ir dārgākas par Krievijas pretraķešu sistēmu, taču amerikāņi būtu ar mieru šādam darījumam piedāvāt atlaidi. Tomēr Turcijas prezidents Radžips Tajips Erdogans negrasās atkāpties no plāniem iegādāties tieši Krievijas ieroču sistēmas, kas, kā uzskata ASV, apdraudētu NATO alianses dalībvalstu rīcībā esošo F-35 iznīcinātāju drošību.

   

  Iznīcinātāju programmā kopumā piedalās 12 valstis. Turcija bija plānojusi iegādāties 100 iznīcinātāju, un tās piloti jau piedalās apmācībās ASV.

  Tomēr pēc vairākus mēnešus ilgiem brīdinājumiem ASV paziņoja, ka Turcijas lēmums iegādāties Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu nav savienojams ar atlikušo F-35 programmas daļu. Šāds Pentagona paziņojums nācis klajā vien divas dienas pirms Vašingtonā gaidāmās NATO ārlietu ministru sanāksmes. Pentagons paziņojumā norādījis, ka piegādes apturētas līdz nepārprotamam Turcijas lēmumam atteikties no S-400 piegādes. Tāpat Pentagons sācis meklēt citus avotus iznīcinātāju detaļu ražošanai, kuras tika izstrādātas Turcijā.

  Kā programmas dalībniece Turcija ne tikai iegādājas iznīcinātājus, bet ir arī industriālais partneris, tādēļ šāds ASV solis draud radīt nopietnas izmaksas abās pusēs.

  Turcijā tiek ražotas detaļas iznīcinātāju šasijām, karkasam un kabīņu displejiem. Vērtība, kādā iznīcinātāja ražotājs slēgtu līgumu ar Turcijas kompānijām par nepieciešamo F-35 detaļu saražošanu, būtu mērāma 12 miljardos ASV dolāru.

  ASV amatpersonas arī paudušas bažas par to, ka Turcijas militāra sadarbība ar Krieviju var novest pie tā, ka Krievija iegūtu iznīcinātāju datus, lai tādējādi uzlabotu savas pretraķešu sistēmas precizitāti Rietumvalstu lidaparātu notriekšanai.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti