Panorāma

Tuvāko gadu laikā mācīt krievu valodu skolās vairs nedrīkstēs

Panorāma

Panorāma

Igaunijā aiztur divus kriptovalūtas krāpniekus

ASV apsūdz divus Igaunijas pilsoņus 575 miljonu dolāru izkrāpšanā no kriptovalūtu investoriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Igaunijas policija sadarbībā ar ASV Federālo izmeklēšanas biroju (FIB) aizturējusi divus Igaunijas pilsoņus, kas apsūdzēti krāpšanā un naudas atmazgāšanā. Ar krāpšanas shēmu palīdzību viņi no kriptovalūtu investoriem izvilinājuši 575 miljonus dolāru (ap 560 miljoni eiro).

ASV vēlas panākt viņu izdošanu, lai apsūdzētie stātos ASV tiesas priekšā. Viņiem draud līdz pat 20 gadu cietumsods.

Saistībā ar ASV sākto kriminālprocesu aizturēšanas un kratīšanas operācijā piedalījās ap 100 Igaunijas policistu un  15 FIB darbinieku.

Aizturētie ir 37 gadus vecie Igaunijas pilsoņi Sergejs Potapenko un Ivans Turigins, ziņo ERR.ee.

Viņi piedāvāja investoriem iesaistīties kriptovalūtu ražošanas servisā "HashFlare", kas solīja līdzdalību bitkoinu un citu kriptovalūtu ražošanā.

Šim procesam nepieciešama liela datoru jauda, bet Potapenko un Turigins maldināja savus investorus un nenodrošināja solītos pakalpojumus.

Viņi mudināja upurus noslēgt krāpnieciskus līgumus par aprīkojuma nomu ar "HashFlare". Cilvēki domāja, ka šādā veidā viņi piedalās kriptovalūtas ģenerēšanā.

Ar krāpšanas shēmas palīdzību Potapenko un Turigins piesaistīja vairāk nekā 550 miljonus dolāru.

Izmeklēšanas dati liecina, ka viņi kopš 2015. gada apkrāpuši  simtiem tūkstošu cilvēku, pārsvarā ASV iedzīvotājus.

Tāpat viņi izveidoja virtuālo banku "Polybius", kurā klienti ieguldīja aptuveni 25 miljonus dolāru, bet banka tā arī nekad neizmaksāja solītās dividendes.

Potapenko un Turigins izmantoja čaulas kompānijas, lai atmazgātu izkrāpto naudu. Viņi nopirkuši vismaz 75 nekustamos īpašumus un sešas luksusa klases automašīnas.

"Šīs iespējamās shēmas vēriens un mērogs ir patiešām iespaidīgs. Apsūdzētie izmantoja gan kriptovalūtu vilinājumu, gan ar kriptovalūtu iegūšanu saistīto noslēpumainību, lai izveidotu milzīgu Ponci shēmu," secina ASV prokurors Niks Brauns.

Igaunijas policijas Kibernoziegumu nodaļas vadītājs Oskars Gross vēsta, ka šī bijusi viena no lielākajām krāpšanas lietām, ko nācies izmeklēt Igaunijas policijai.

"Mēs esam savākuši pietiekami daudz pierādījumu, lai aizturētu aizdomās turētos," norāda Gross.

"Saukšana pie kriminālatbildības par šādiem noziegumiem ir ārkārtīgi laikietilpīga un resursietilpīga, un valstij faktiski ir ekonomiski izdevīgāk šādus gadījumus novērst savlaicīgi, nekā velāk cīnīties ar kriminālizmeklēšanas procedūrām," atzīst Igaunijas Centrālās kriminālpolicijas priekšnieks Aivars Alavere.

ASV varasiestādes mēģinās panākt aizturēto izdošanu ASV, kur Potapenko un Turigins apsūdzēti krāpšanā un naudas atmazgāšanā. Viņiem draud līdz pat 20 gadu cietumsods.

"Jaunās tehnoloģijas ir pavērušas lielākas iespējas sliktajiem darboņiem iedzīvoties uz nevainīgo upuru rēķina, izmantojot arvien sarežģītākas shēmas," norāda ASV ģenerālprokurora vietnieks Kenets Polaits. "Mēs esam apņēmības pilni nepieļaut, ka šādu shēmu dēļ sabiedrības locekļi zaudē savu grūti pelnīto naudu, un neļausim šiem apsūdzētajiem un citiem paturēt savu noziegumu augļus."

Ar grūtībām saskārušies arī legālie kriptovalūtas biznesa darboņi – nesen sabruka trešā lielākā kriptovalūtu birža FTX.  Straujais sabrukums ir devis katastrofālu triecienu nozarei, un kā secina "The Economist" - nekad agrāk kriptovalūta nav izskatījusies tik noziedzīga, izšķērdīga un bezjēdzīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti