Pusdiena

Spīdveja nākotne Daugavpilī zem jautājuma zīmes

Pusdiena

Pusdiena 05.08.2017

ASV turpinās izmeklēšana par Trampa komandas sakariem ar Krieviju

ASV aktivizē izmeklēšanu par Trampa komandas sakariem ar Krieviju

Izmeklēšana par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās un Donalda Trampa kampaņas amatpersonu iespējamām saitēm ar Maskavu iegājusi jaunā fāzē. Īpašais prokurors Roberts Millers sācis izmantot iepriekšējās izmeklēšanas zvērināto tiesu, kas paplašina viņa pilnvaras un iespējas iegūt pierādījumus. Pats Tramps joprojām ieņem kaujiniecisku nostāju, kritizējot izmeklēšanu un aizdomas par Krievijas lomu nosaucot par „pilnīgu izdomājumu”.

Saskaņā ar Savienoto Valstu tieslietu sistēmu, iepriekšējās izmeklēšanas zvērināto tiesa izvērtē pierādījumus un liecības un lemj, vai ir pietiekams pamats apsūdzību izvirzīšanā par kriminālnoziegumu. Tā sastāv no ierindas ASV pilsoņiem un strādā aiz slēgtām durvīm.

ASV mediji tagad ziņo, ka šādu iepriekšējās izmeklēšanas zvērināto tiesu tagad sasaucis un izmanto īpašais prokurors Roberts Millers, kurš izmeklē Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās un tagadējā prezidenta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņas amatpersonu iespējamās saites ar Maskavu. Millera iepriekšējās izmeklēšanas tiesa darbojas jau vairākas nedēļas, vēsta laikraksts “Wall Street Journal”, atsaucoties uz saviem avotiem.

Savukārt aģentūra “Reuters” ziņo, ka tiesa, piemēram, jau izsniegusi pieprasījumus saistībā ar Trampa dēla Donalda Trampa juniora pērn jūnijā notikušo tikšanos ar krievu juristi.

Iepriekšējās izmeklēšanas zvērināto tiesas izmantošana īpašajam prokuroram Milleram sniedz vairāk pilnvaru pierādījumu un dokumentu iegūšanā. Viņš arī var piespiest ierasties personas liecināt zem zvēresta.

 ASV mediji vērtē, ka

zvērināto tiesas izmantošana var liecināt, ka Millers izmeklēšanas ietvaros apsver iespējas izvirzīt kriminālapsūdzības pret vienu vai vairākiem Trampa priekšvēlēšanu kampaņas locekļiem.

Aizvadītajos mēnešos saistībā ar Krievijas skandālu uzmanības lokā, piemēram, bijis prezidenta Trampa bijušais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Maikls Flinns, kā arī Trampa bijušais vēlēšanu kampaņas vadītājs Pols Manaforts.

Prezidenta Trampa advokāti norādīja, ka neko nezina par iepriekšējās izmeklēšanas zvērināto tiesu, par ko vēsta mediji, bet uzsvēra, ka nav nekāda iemesla uzskatīt, ka izmeklēšana ir vērsta arī pret pašu prezidentu un Baltais nams turpinās sadarboties ar Milleru.

"ASV pilsoņi var tikt pakļauti tiesas pavēstei. Tas nozīmē arī ASV prezidentu.

Kā zinām, prezidents Bils Klintons tika izsaukts uz zvērināto tiesu. Viņam tas pārāk labi nebeidzās. [..] Ja es būtu Baltajā namā, es uztrauktos par to, ka izmeklēšana pieņemas spēkā.

Tuvākajā laikā, visticamāk, administrācijas cilvēki vai tās bijušie darbinieki tiks aicināti liecināt vai sniegt dokumentus," sacīja tieslietu profesors Deivids Levīns.

Vienlaikus ASV Senātā republikāņi un demokrāti šonedēļ ierosināja likumprojektu, kura mērķis ir aizsargāt īpašo prokuroru Milleru. Solis sperts pēc tam, kad Tramps maijā atlaida bijušo FIB direktoru Džeimsu Komiju. Saskaņā ar Senātā rosināto likumprojektu prezidents nevarēs atlaist īpašo prokuroru bez tiesas revīzijas. Proti, Milleram būs tiesības apstrīdēt savu atlaišanu tiesā, ja viņu atlaidīs bez pamatota iemesla.

Iepriekš ASV mediji bija ziņojuši, ka Tramps ir neapmierināts, ka Millers esot paplašinājis izmeklēšanu, pievēršoties arī prezidenta biznesa darījumiem.

Pats Tramps izmeklēšanu dēvē par „raganu medībām” un kategoriski noraida, ka viņam būtu bijušas jebkādas saites ar Maskavu.

Šonedēļ atbalstītāju mītiņā Rietumvirdžīnijā viņš izmeklēšanu asi kritizēja kā „māņus”, kas „pazemo valsti”, un paziņoja, ka „stāsts par Krieviju ir pilnīgs izdomājums”.

Pēc mediju ziņām, Millers izmeklē trīs Trampam pietuvināto personu – Trampa juniora, znota Džareda Kušnera un kampaņas vadītāja Paula Manaforta tikšanās ar krievu juristi pagājušā gada vasarā priekšvēlēšanu kampaņas laikā, kurā Tramps juniors cerējis iegūt nomelnojošu informāciju par tēva sāncensi Hilariju Klintoni.

Tāpat prokurors cenšas noskaidrot, vai kāds no Trampa kampaņas ir aicinājis Krieviju izplatīt informāciju par Klintoni, kā arī, vai Tramps ir licis šķēršļus tiesas procesam, atlaižot FIB vadītāju Džeimsu Komiju.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti