ASV aizliegs transtauku lietošanu pārtikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV Pārtikas un zāļu administrācija (FDA) mākslīgi radītos transtaukus atzinusi par kaitīgiem cilvēku veselībai un tāpēc aizliegs to lietošanu pārtikā.

Transtauki jeb daļēji hidrogenētie jeb cietinātie augu tauki "vairs netiek uzskatīti par nekaitīgiem", teikts FDA paziņojumā.

Pēc regulatora aplēsēm, transtauku aizliegums ASV katru gadu novērstu 7000 nāves gadījumus un 20 000 sirdslēkmes.

FDA šonedēļ izsludināja 60 dienu konsultāciju periodu par transtauku aizliegšanas plānu, kas paredz pakāpeniski izslēgt transtauku nonākšanu uzturā. "Kaut arī potenciāli kaitīgo mākslīgo transtauku lietošana uzturā pēdējos divdesmit gados ASV ir gājusi mazumā, pašlaik pārtikas produktos transtauku saturs saglabā būtisku risku sabiedrības veselībai," norādīja FDA komisāre Margarēte Hamburga.

Ja FDA veiksmīgi izdosies ieviest aizliegumu, aterosklerozi veicinošie mākslīgi radītie daļēji cietinātie tauki tiks klasificēti kā pārtikas piedeva un tos būs aizliegs izmantot pārtikā, izņemot oficiāli apstiprinātos gadījumos.

Šis lēmums neattiecas uz pārtikas produktiem, kuros transtaukskābes rodas dabiskā ceļā - nelielā daudzumā noteiktos gaļas un piena produktos.

Mākslīgi radītie transtauki tiek pielietoti daudzos pārtikas pusfabrikātos, konditorejas izstrādājumos un restorānos, lai pagarinātu pārtikas derīguma termiņu un uzlabotu produktu garšu. Transtauki tiek radīti augu eļļai pievienojot ūdeņradi, mainot to molekulāro uzbūvi un padarot cietākus.

Taču uztura eksperti norāda, ka transtauku lietošana uzturā veicina sirds un asinsvadu slimības izraisošo aterosklerozi, pat lielākā mērā nekā piesātinātie tauki.

Kā ziņots, arī Latvijā transtauku lietošana pārtikas produktos raisījusi plašas diskusijas. Jau pirms diviem gadiem Veselības ministrijā solīja, ka ierobežojumus transtaukskābēm varētu ieviest aptuveni gada laikā. Taču līdz šim tas nav izdarīts.

Reālais datums, kad Latvijā transtaukskābju lietojumu varētu ierobežot, nav skaidrs. Zemkopības ministrija, kurai ir būtiska loma lēmuma atbalstīšanā, iepriekš paredzēja vēl ilgu saskaņošanas ceļu šim jautājumam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti