Dienas notikumu apskats

Vētras „Ofēlija” izraisītās dabas stihijas Portugālē, Spānijā un Īrijā

Dienas notikumu apskats

Turpinās Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana

ASV aicina abu sabiedrotos Irākas kurdus un Bagdādi atturēties no turpmākām darbībām

ASV aicina kurdus un Irāku nesaasināt situāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV aicina Irākas centrālo valdību un Irākas kurdus valsts ziemeļos atturēties no rīcības, kas varētu novest pie situācijas tālākas eskalācijas. Irākas armijas pirmdien, 16. oktobrī, uzsāka militāro operāciju kurdu kontrolētājā Kirkūkas provincē, lai pārņemtu kontroli pār svarīgiem infrastruktūras objektiem.

Pēc pagājušajā mēnesī notikušā un Bagdādes neatzītā Kurdistānas neatkarības referenduma centrālā valdība paziņojusi, ka tās spēki ar šiītu paramilitāro grupējumu atbalstu sāk plašu un ilgstošu operāciju, lai atgūtu pilnīgu  kontroli pār pilsētu un tās apkārtni.

Irākas valdības spēki militārās operācijas uzsāka agri no rītā ar mērķi pārņemt kurdu kontrolēto Kirkūkas provinci. Tās rezultātā tika iegūta kontrole pār kurdu militāro bāzi, lidlauku, policijas iecirkni, naftas un gāzes laukiem, kā arī pārstrādes uzņēmumiem Kirkūkas provincē.

Bagdāde paziņojusi, ka šīs teritorijas pārņemšanas laikā kurdu zemessardzes ''Pešmergas'' virsnieki izstājušies no cīņas, bet sadursmes ar vairākiem bojāgājušajiem notikusi uz dienvidiem no Kirkūkas pilsētas, kur Irākas un kurdu spēki iesaistījušies artilērijas apšaudē.

Vietām kurdu vienības ar Irākas armiju sadarbojušās, tikmēr pašā Kirkūkā simtiem kurdu kurdu  karavīru kopā ar bruņotiem iedzīvotājiem  ieņēmuši aizsardzības pozīcijas, gaidot Irākas spēku uzbrukumu.

 “Es īsti nezinu, kas notiek apkārt, bet mēs karojam jau kopš četriem no rīta. Mūsu vidū ir ievainotie un ir arī bojāgājušie. Dažas kurdu vienības pametušas pozīcijas, neizšaujot nevienu šāvienu. Taču mūsu brigāde turpinās sargāt mūsu pozīcijas šeit,” stāstīja šiītu paramilitārā grupējuma pārstāvis Ahmeds al Asadi.

Irākas armijas virspavēlniecība apgalvo, ka veiksmīgi izvietojusi savus spēkus pie vairākiem stratēģiskiem objektiem.

“Kopējā militārā operācija, kas tika sākta ar rītausmu, ir ievērojami progresējusi. Kad mūsu karavīri pietuvojās Tikrītai un “North Oil” naftas uzņēmumam, viņiem uzbruka nemiernieki, kas aizkavēja mūsu karavīrus. Mēs uz uguni atbildējām un apklusinājām tā avotu. Šodien esam izpildījuši visus izvirzītos kaujas uzdevumus,” ziņoja kurdu spēku komandieris Ajubs Jusufs Saīds.

Par nepieciešamību rīkoties Bagdāde paziņoja svētdien, uzsverot, ka Kirkūkā atrodas kurdu bruņotais grupējums “Kurdistānas strādnieku partija”, kuru daudzas valstis atzinušas par teroristisku organizāciju.

Irākas premjerministrs Haiders al Abadi jau iepriekš ir izteicies, ka kurdu autonomais reģions jau ilgstoši nav ņēmis vērā centrālās valdības aicinājumu atzīst notikušo neatkarības referendumu par spēkā neesošu.

Balsojumu kurdu kontrolētajā Kirkūkā un visā Kurdistānas autonomajā apgabalā Irāka uzskata par antikonstitucionālu un prettiesisku. Līdz ar to Irākas valdībai bija jārīkojas, lai aizsargātu valsts vienotību, ko apdraudēja referendums par reģiona neatkarību, kurā lielākā daļa kurdu atbalstīja neatkarību. Tiesa, šis referendums nav bijis juridiski saistošs.

Arī Irākas kaimiņvalsts Turcija ir piedāvājusi savu palīdzību cīņai pret kurdu kaujiniekiem Kirkūkas provincē. Ankara galvenokārt ir nobažījusies par kurdiem savā valstī un to, ka notiekošais kurdu autonomajā reģionā Irākas ziemeļos var veicināt separātisma uzliesmojumu. Turcija ir arī viena no valstīm, kurā kurdu grupējumu „Kurdistānas strādnieku partija” ir atzīsta par teroristisku organizāciju.

Tikmēr ASV aicina abus sabiedrotos – Kurdistānas kurdus un Irākas armiju, kas aktīvi iesaistītās cīņā pret teroristisko grupējumu “Daīš” jeb “Islāma valsti”, - nezaudēt koncentrēšanos par to, kurš ir īstais pretinieks, un pašreizējā situācijā atturēties no tālākām darbībām, kas var visu vēl vairāk saasināt.

Situācijas saasināšanās  Kirkūkā nostādījusi ASV neērtā situācijā. Saņemtas ziņas, ka ASV atbalstītās kurdu pašaizsardzības vienības iznīcinājušas pašu amerikāņu bruņutehniku, ar kuru savukārt bruņojušies Irākas atbalstītie šiītu kaujinieku grupējumi.

Irākas spēki Kirkūkas provincē pozīcijas zaudēja 2014.gadā, kad “Islāma valsts” kontrolē nonāca plašas teritorijas uz ziemeļiem un rietumiem no Bagdādes, un daudzas Irākas armijas vienības izjuka vai tika iznīcinātas, bet viņu kontrolētās pozīcijas pārņēma kurdu zemessardze ''Pešmerga''.

Pastāv bažas, ka pašreizējā neskaidrība par reģiona statusu var pārvērsties vēl vienā karā laikā, kad Irākas teritorijā vēl nav pilnībā izdevies sakaut džihādistus.

Bagdāde ir noteikusi lidojuma aizliegumu un aicinājusi kaimiņvalstis saraut ekonomiskās saites ar Kurdistānu.

Kirkūkas apgabalā dzīvo arī arābi un turkmēņi, un tas neietilpst autonomajā Kurdistānas reģionā. Tomēr Kurdistānas suverenitātes piekritēji arī tur 25. septembrī rīkoja neatkarības referendumu, un tas īpaši sadusmoja oficiālo Bagdādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti