Asu izteikumu dēļ Zelenskim Donbasā izceļas konflikts ar brīvprātīgajiem veterāniem

Vētru Ukrainas sabiedrībā sacēlis prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš pārsteidzis ar savu runas manieri. Apmeklējot frontes līniju Donbasā, viņam izcēlies konflikts ar brīvprātīgajiem veterāniem. Taču ekspresīvā prezidenta atbalstītāji joprojām ir vairākumā un tic arī viņa realizētajam miera plānam pēc tā sauktās Šteinmeiera formulas. Tās ietvaros uzsākta ukraiņu spēku atvilkšana no stratēģiski un simboliski svarīga punkta – Zolotojes ogļraču ciemata.

Jau pāris nedēļas Zolotojes nomalē ir apmetušies vairāki desmit brīvprātīgo - bataljona “Azov” veterāni un partijas “Nacionālais korpuss” aktīvisti, lai nepieļautu ukraiņu karaspēka atvilkšanu no Zolotojes, kā to paredz Šteinmeiera plāns. Savu akciju protestētāji nosaukuši par “Pēdējo posteni”. Veterāni pārliecināti, ka armijas atvilkšana novedīs pie Zolotojes zaudēšanas. To varot pārņemt pašpasludināto Doņeckas un Luhanskas republiku militārie formējumi.

Viens no aktīvistiem - Deniss Jantarjovs - jautāja prezidentam par protesta demonstrācijām. Vārds pa vārdam, līdz Volodimirs Zelenskis teica: "Man ir 42 gadi. Es tak neesmu kaut kāds lohs. Es atnācu pie tevis, un teicu - aizvāc ieročus. Es gribēju redzēt acīs sapratni. Bet ieraudzīju puisi, kurš nospriedis, ka viņa priekšā stāv kaut kāds vientiesis, un novirza mani uz citu sarunas tematu."

"Izglītotam cilvēkam, kur nu vēl valsts vadītājam, neklājas svešiniekus uzrunāt ar "Tu". Zelenska stils un necienīgā attieksme pret tiem, kuri brīvprātīgi karojuši Donbasā, nevairos mieru." - Tie ir daži no tūkstošiem sašutuma pilniem komentāriem internetā. Tomēr pagaidām atbalstītāju Zelenskim netrūkst. Politologi atzīst - stājoties amatā, Zelenskis acīmredzot domāja, ka būs viegli un vienkārši atrisināt daudzas problēmas.

"Zelenska popularitāti veido tēls, kas eksistē kopš viņa darbošanās komēdiju žanrā un kuru veidoja televīzija vēlēšanu laikā. Proti - esmu tāds pats vienkāršs cilvēks, tāds pašpuika kā visi. Tuvs. Visiem saprotams. Taču šis tēls ir mākslīgs. Jo Zelenskis tomēr nenāk no vienkāršās tautas. Viņš ir tā sauktais dolāru miljonārs. Izaudzis nomenklatūras ģimenē. Tēvs profesors. Vectēvs padomju laikos bija milicijas pulkvedis rūpniecības centrā Krivojrogā," pauda politologs Dmitro Levuss.

Pēc Zelenska brauciena veterāni pavēstīja - lai apdzēstu konfliktu, brīvprātīgo ieroči tomēr esot aizvesti. Zelenska vizītei Zolotojē līdzi sekoja arī Kremlī. Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja -  tikai tad, kad Ukrainas prezidentam izdosies panākt, ka brīvprātīgo bataljoni izpilda viņa pavēles, varēs gatavoties karaspēku atvilkšanai. Tas savukārt ir priekšnoteikums, lai notiktu Normandijas samits. Francijas, Vācijas, Ukrainas un Krievijas līderu tikšanos sākotnēji plānoja oktobra sākumā. Tagad Ukrainas Ārlietu ministrija piesardzīgi runā par novembri.

Bet Volodimira Zelenska miera iniciatīvas draud saskarties ar vēl vienu šķērsli.

Parlamentam drīz vajadzēs pieņemt likumu par Donbasa speciālo statusu. Pašreizējais likums zaudēs spēku 31. decembrī. Socioloģiskajās aptaujās iedzīvotājiem regulāri jautā - vai jūs atbalstītu Donbasa īpašo statusu Ukrainas sastāvā? Vai jūs atbalstītu otrās oficiālās valodas statusu krievu valodai Donbasā? Vai jūs piekristu to iedzīvotāju amnestijai, kuri karoja okupācijas spēku pusē? Vai jūs piekristu īpašam attiecību režīmam starp autonomu Donbasu un Krieviju?

"Tad nu lūk, absolūtais vairākums ukraiņu visās šajās pozīcijās, dažās pat divas trešdaļas aptaujāto jeb 65%, nepieņem šos punktus. Un visi šie jautājumi attiecas uz Donbasa īpašo statusu. Tie ir Minskas vienošanās jautājumi un ir Šteinmeiera formulā. Vairums ukraiņu uzskata, ka Minskas sarunu process un Minskas vienošanās nav efektīva," sacīja politologs Mihailo Besarabs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti