«AstraZeneca» vakcīna ir mazāk efektīva pret Dienvidāfrikas Covid-19 paveidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jaunākie pētījuma dati liecina, ka uzņēmuma „AstraZeneca” un Oksfordas Universitātes izstrādātā vakcīna ir mazāk efektīva pret Dienvidāfrikas koronavīrusa paveidu. Tomēr klīniskie pētījumi vēl neļauj saprast, kā šī vakcīna var palīdzēt pret smagām saslimšanas formām, jo testos pārsvarā ir piedalījušies jauni un veseli cilvēki.

«AstraZeneca» ir mazāk efektīva pret Dienvidāfrikas Covid-19 paveidu
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Zāļu ražotājs „AstraZeneca” sestdien ir paziņojis, ka tā radītā vakcīna sniedz visai ierobežotu aizsardzību pret Dienvidāfrikas koronavīrusa paveidu. Tomēr runa galvenokārt ir par maigu saslimšanas formu. Tas tādēļ, ka pētījumā, ko Oksfordas Universitāte veica sadarbībā ar Dienvidāfrikas Vitvatersrandas Universitāti, pārsvarā piedalījās jauni un veseli cilvēki, kuri retāk smagi saslimst.

Vakcīnas ražotāji joprojām uzskata, ka tā sniedz pietiekamu aizsardzību pret smagu saslimšanu ar Covid-19, tostarp ar tā Dienvidāfrikas paveidu. Pētījumā ir piedalījušies aptuveni 2000 cilvēku, puse no kuriem saņēma vakcīnu, bet otra – nekaitīgu šķidrumu. Pētījuma datus vēl nav pārbaudījuši citi zinātnieki.

Pašlaik pasaulē par bīstamākajiem tiek uzskatīti trīs koronavīrusa paveidi – Dienvidāfrikas, Lielbritānijas un Brazīlijas. Tas ir skaidrojams ar to, ka šie vīrusa varianti ir lipīgāki nekā citi un līdz ar to infekcija var ātrāk izplatīties.

Tāpat „AstraZeneca” uzskata, ka tās vakcīna spēj veiksmīgi pasargāt pret Lielbritānijas vīrusa paveidu. Zāļu ražotājs sadarbībā ar Oksfordas Universitāti jau ir sācis darbu pie vakcīnas pielāgošanas. Tiek solīts, ka nepieciešamības gadījumā pilnveidotā vakcīna būs pieejama, sākot no rudens.

Tikmēr cīņa ar koronavīrusu Eiropā turpinās ar mainīgām sekmēm. Francijas varasiestādes ir paziņojušas par inficēto skaita samazināšanos. Sestdien bija trešā diena pēc kārtas, kad inficēto skaits ir samazinājies. Aptuveni 1,8 miljoni Francijas iedzīvotāju jau ir saņēmuši pirmo vakcīnas devu un nepilni 250 tūkstoši – arī otro.

Arī Vācijā vīrusa izplatība šobrīd samazinās. Tomēr daudzi iedzīvotāji ir ļoti neapmierināti ar Angelas Merkeles vadītās valdības cīņu ar vīrusu. Galvenais iemesls tam ir salīdzinoši lēna vakcinācija.

Šveicē aptuveni 500 cilvēki ir iznākuši ielās, lai protestētu par valdības ieviestajiem ierobežojumiem cīņai ar Covid-19. Viens no viņu saukļiem ir, ka maskas valkāšana ir mūsdienu verdzība.

Dānija un Zviedrija nesen ir ieviesušas prasību uzrādīt negatīvu koronavīrusa testa rezultātu pirms ierašanās valstī vai arī veikt pārbaudi uz robežas. Savukārt Rumānijas valdība ir paziņojusi, ka valsts ir gatava ražot savā teritorijā kādu no Eiropā apstiprinātajām vakcīnām. Šobrīd tiekot kārtotas formalitātes. Tomēr nedz vakcīnas nosaukums, nedz arī projekta termiņi pašlaik netiek publiskoti.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr 2020. gada septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. Covid-19 izplatība nesamazinās arī 2021. gada sākumā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti