Astravjecas AES būvnieki ar Baltkrieviju jau runā par nākamās stacijas celtniecību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Astravjecas atomelektrostacija (AES) Baltkrievijā vēl tikai nesen tika oficiāli atklāta, taču to jau piemeklējušas likstas, jo svētdien sarežģījumu dēļ tikusi pārtraukta elektroenerģijas ražošana. Neskatoties uz to, Krievijas kompānija, kas būvējusi staciju, ar Baltkrieviju apspriež jau nākamās AES un pētniecības reaktora būvniecību.

ĪSUMĀ:

  • AES pārstāvis: Nepieciešams nomainīt "zināmu aparatūru"; iemeslus neatklāj.
  • Nav zināms, kad elektroenerģijas ražošana atkal tiks atsākta.
  • "Rosatom": apspriežam citas AES un pētniecības reaktora iespējamo būvniecību.
  • Baltkrievu pētnieks: Baltkrievijai tagad nav kur likt visu šo enerģiju.

Astravjecas AES būvnieki ar Baltkrieviju jau runā par nākamās stacijas celtniecību
00:00 / 03:18
Lejuplādēt
Jaunuzcelto Astravjecas AES Baltkrievija iedarbināja pagājušajā otrdienā, bet to oficiāli sestdien atklāja līdzšinējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. Tiesa, jau drīz vien pienāca ziņas, ka netālu no Lietuvas robežas uzceltajā AES kopš svētdienas pusdienlaika elektroenerģija vairs netiek ražota. Otrdien AES preses dienests paziņoja, ka tehnisku problēmu dēļ uz laiku apturēta elektroenerģijas ražošana un tās atsākšanai nepieciešams nomainīt "zināmu aparatūru", taču iemeslus neatklāja.

 

Baltkrievu mediji ziņoja, ka svētdien nācies apturēt pirmā energobloka turbīnu, jo sabojājušies transformatori vienā no agregātiem, tomēr incidents nav radījis radioaktivitātes noplūdes draudus. Kā skaidroja Baltkrievijas Enerģētikas ministrijā, stacijā tika veikti plānoti testi, kuru laikā radās nepieciešamība nomainīt atsevišķas elektriskās mērierīces. Pagaidām nav zināms, kad elektroenerģijas ražošana atkal tiks atsākta.

AES, pret kuras būvniecību īpaši aktīvi iestājusies Lietuva un kas pretrunīgi tiek vērtēta arī pašā Baltkrievijā, būvējis Krievijas uzņēmums "Rosatom". Tās finansēšanai Maskava piešķīrusi 10 miljardus dolāru lielu aizņēmumu. Interesanti, ka jau neilgi pēc stacijas darbības sākuma šis Krievijas uzņēmums ar Baltkrieviju apspriedis plānus par nākamās stacijas un pētniecības reaktora būvniecību. Par to vēsta Baltkrievijas ziņu aģentūra "Belta".

"Rosatom" ģenerāldirektors Aleksejs Lihačovs norādījis: "Pavisam nesen, 3. novembrī, energosistēmai tika pievienots arī Baltkrievijas bloks. Tas kļuva par pirmo "trīs plus" paaudzes bloku, kas uzcelts Eiropas kontinentā ārpus Krievijas robežām. Šī Baltkrievijas enerģijas bloka palaišana ir pārvērtusies par notikumu nacionālā mērogā. Tā ir Krievijas un Baltkrievijas speciālistu kopīga uzvara, kas veicina cilvēku apvienošanos. Tagad mēs ar republikas vadību apspriežam citas stacijas un pētniecības reaktora iespējamo būvniecību.”

Kā televīzijas kanālam "Doždj" skaidroja Baltkrievijas Ekonomikas pētniecības centra vecākais pētnieks Ļevs Ļigovskis,

projekts ir vērienīgs, un tajā ieguldīts kārtējais aizņēmums no Krievijas, tomēr pats Aleksandrs Lukašenko esot atzinis, ka stacijas "ekonomika" nav pārdomāta.

"Jā, Lietuva jau sacīja, ka nepirks Baltkrievijas elektrību, bet arī Baltkrievijai tagad nav kur likt visu šo enerģiju. Kamēr stacija tika celta, bija cerības, ka Eiropa varbūt tomēr piekritīs pirkt enerģiju no Baltkrievijas, bet nē, nekāds brīnums nenotika. Viss notiek pēc plāna, proti, bez ekonomiskā fona," sacīja Ļigovskis.

Viņš norādīja, ka pēdējā laikā pretestība pret šīs stacijas būvniecību un palaišanu Baltkrievijā vairs nav bijusi īpaši spēcīga, savukārt nekādi būtiski drošības draudi stacijas dēļ neesot sagaidāmi. Drīzāk bažīties vajadzētu par valsts ekonomiku, kuru šī stacija grauj. Pagaidām ieguvumi no šīs stacijas neesot manāmi, jo vēl ilgi nāksies atmaksāt Krievijai aizdevumu, bet pati stacija vēl neražo produktu, pēc kura tagad ir pieprasījums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti