Panorāma

Panorāma

Panorāma

Tērvetē rekonstruē vēsturiskas kaujas

Izstādē «Expo 2017» Astanā notiek Latvijas diena

Latvijas diena pasaules izstādē «Expo 2017» Astanā

Izstādē "Expo 2017", kas notiek Kazahstānas galvaspilsētā Astanā, šodien Latvijas nacionālā diena. To ar uzrunu atklājis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, bet tad ar stundu garu programmu uzstājās latviešu mūziķi.

Latvijas paviljona direktors Ansis Egle stāsta, ka "Expo 2017" Kazahstānā notiks līdz 10.septmbrim un šogad tā tēma ir nākotnes enerģija:

"Šī gada "Expo" tēma ir nākotnes enerģija. Šajā kontekstā mums arī daudzi uzņēmēji piedalās un rāda to, kādā veidā tiek domāts un kādā veidā tiek risināti jautājumi par un ap enerģiju. Tajā skaitā enerģijas prātīga izmantošana, enerģijas transports, enerģijas taupīšana un daudzi citi enerģijas aspekti. Piemēram, viena no lietām, kas ir izstādīta arī paviljonā, ir Latvijas Dzelzceļa inovatīvā ūdeņraža darbināta manevru lokomotīve, kas ir jaunums enerģijas izmantošanā un rāda, kādā veidā var taupīt enerģiju, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas.

Tas ir tikai viens no piemēriem, bet pietiekami spilgts. Ir uzlikts lokomotīves makets. Īpaša veida digitālās ierīces ļauj ieskatīties tajā, kā lokomotīve izskatās no iekšpuses, kā tas viss strādā. Tas ir veids, ko mēs varam piedāvāt pasaulei, un tas ir tas, par ko citas valstis, citu valstu mediji interesējas."

Latvijas paviljona direktors Ansis Egle
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

Latvijas paviljona direktors Ansis Egle stāsta, ka izstādēs apmeklētāju interese par mūsu valsts paviljonu ir liela:

"Tūlīt sāksies nacionālās diena svinības uz "Expo" nacionālo dienu skatuves. Tajā katru dienu viena vai vairākas valstis sāk savas oficiālās dienas. Gaidāms diezgan liels viesu skaits, domāju, ka skatuve būs pārpildīta, jo visi gaida [dziedātāju] Intaru Busuli, protams, ir interese arī par Valsts prezidenta uzrunu, ir liela mediju interese. Latvijas oficiālā paviljona lapā "Facebook" būs arī redzama tiešraide, kur varēs sekot līdzi, kā viss izskatās.

Mūsu paviljonā uz šo brīdi ir apmeklējuši orientējoši 35 000 līdz 40 000 apmeklētāji.

Protams, mēs neesam lielākais no paviljoniem, citos paviljonos rindas ir lielākas, bet tas, saskaņā ar iepriekš pētīto expo statistiku, tas ir labs rādītājs.

Izstāde ilgst no 10.jūnija līdz 10. septembri, esam nostrādājuši precīzi trešdaļu."

Latvijas paviljona direktors Ansis Egle
00:00 / 01:10
Lejuplādēt

Latvijas diena sākās ar svinīgu karoga pacelšanu izstāžu kompleksa centrā, kam sekoja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un Kazahstānas pirmā vicepremjera Askara Mamina uzrunas. Abas amatpersonas īpaši uzsvēra  valstu draudzīgās attiecības, aicinot stiprināt sadarbību ekonomikā.

Atklājot Latvijas dienu, Valsts prezidents Raimonds Vējonis sacīja: "Latvija kā viena no zaļākajām valstīm pasaulē nav bagāta ar naftas vai gāzes resursiem. Mūsu bagātība ir mūsu cilvēki un zināšanas, tādēļ mēs savu nākotni saistām ar ekonomikas digitalizāciju un aizvien plašāku jauno tehnoloģiju izmantošanu tautsaimniecībā. Mēs esam pārliecināti, ka tieši modernās tehnoloģijas būs nākotnes enerģijas radīšanas galvenais dzinējspēks.

Latvijas ambīcijas nākamajos gados ir kļūt par Data Driven Nation, kur vairojot datu pieejamību un izmantošanu, kā arī attīstot inovācijas, būs iespējams radīt viedās tehnoloģijas. Tehnoloģijas, kas noteiks valstu attīstību nākamos gadu desmitus.

Šajā ziņā mēs saskatām lielu potenciālu sadarbībai ar citām pasaules valstīm nākotnes enerģijas vārdā. Savukārt

izstāde "Expo Astana" iemieso enerģiju, kas rodas, satiekoties, apmainoties viedokļiem un jaunām idejām. Iedvesmojoties jauniem mērķiem un attīstībai."

Prezidents uzsvēra, ka "Latvijas un Kazahstānas ciešā sadarbība jau 25 gadus ir balstīta savstarpējā izpratnē un nākotnes redzējumā par mūsdienu attīstībai nepieciešamajiem priekšnosacījumiem. Atvērtībā un savstarpējā cieņā. (..) Kazahstāna ir Latvijas lielākais tirdzniecības partneris reģionā un pakāpeniski un stabili pieaug eksporta un importa apgrozījums starp mūsu valstīm."

Valsts prezidents Raimonds Vējonis
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

Ņemot vērā, ka no prognozēto piecu miljonu izstādes apmeklētāju saimes vairums ir pašas Kazahstānas iedzīvotāji, viņiem Latvijas dienā tika prezentēta, iespējams, šeit pieprasītākā kultūras eksporta prece – Raimonda Paula skaņdarbi.

„[Latvijas vārds saistās] ar Raimondu Paulu, viennozīmīgi. Es kopš bērnības šeit dzīvoju un klausījos viņa mūziku, tā kā noteikti ar Raimondu Paulu,” saka Entezars.

Kāda kundze: „Latvija allaž bijusi attīstīta valsts, Latvija bija allaž tuvāk Eiropai, vairāk attīstīta, salīdzinājumā ar Kazahstānu. Tagad mēs par Latviju dzirdam, bet mazāk. Zinām, ka ejat pa priekšu daudzām valstīm.”

„Man Latvija patīk, es to cienu. Es bērnībā tur biju, kad mācījos 8.  klasē uz slēpošanas sacīkstēm. Tur tās ieliņas ir maziņas, skaistas kā pasakā,” atceras Bakjena.

Šajā „Expo” izstādē Latvijas paviljona galvenais vadmotīvs ir „Tikšanās vieta Latvija”. Stilizētos trīs dārgakmeņos enerģiju apmeklētāji var smelties gan Latvijas zaļajā dabā, gan cilvēkkapitālā un kultūrā, gan biznesa pakalpojumos, īpaši transporta un loģistikas nozarē.

Kazahstāna Latvijas tranzītuzņēmumiem un ostām ir sens partneris. Daudzus gadus no Latvijas uz šo Vidusāzijas valsti kursē konteinervilciens „Baltika – Transit”. Tāpat Kazahstāna ir viens no svarīgākajiem partneriem Ķīnas kravu piesaistē. Taču šoreiz kravu pārvadātājiem ir jaunums, ko piedāvāt partneriem arī zaļās enerģijas jomā – ar ūdeņradi darbināma lokomotīve. Šo projektu Latvijas dzelzceļš attīsta kopā ar partneriem no Kanādas un Čehijas.

„Pati bāze - tā ir jau esošā manevru lokomotīve, kas uz 1520 milimetru sliežu bāzes strādā, ir 7000 šādu lokomotīvju. Sākumā mēs, protams, skatāmies uz mūsu kā Latvijas tirgu – izmantot paši savām vajadzībām, bet, ja viss veiksmīgi realizēsies, tad 7000 šāda tipa lokomotīves ir Kazahstānā, Krievijā un Baltkrievijā. Ja viss veiksmīgi realizēsies, tā būs bāze, lai šāda veida lokomotīves piedāvātu šīm valstīm,” skaidro “Latvijas dzelzceļa” valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

Nākamā nedēļa „Expo 2017” izstādē ir pasludināta par transporta un loģistikas nedēļu.

Tāpēc jau pirmdien gan Latvijas, gan Kazahstānas amatpersonas un transporta uzņēmumu vadītāji starptautiskajā konferencē “Globālās transporta perspektīvas – Eirāzijas potenciāls” spriedīs gan par Ķīnas virzītā jaunā zīda ceļa iniciatīvām, gan esošās sadarbības stiprināšanu.

Latvijas nacionālās dienas ietvaros notiks diskusijas par tādām tēmām, kā piemēram, "Kas ir Latvijas eksporta zīmoli pasaulē un Kazahstānā?", "Loģistikas sektors un Latvijas priekšrocības kravu pārvadājumos no Eirāzijas" un "Industriālie un inovatīvie Latvijas uzņēmumi".

Jau vēstīts, ka Latvijas stenda izstādē "Astana Expo 2017" konceptuālais nosaukums ir "Tikšanās vieta Latvija - enerģija ir mūsu dabā". Ar šo nosaukumu tiek uzsvērtas Latvijas ģeogrāfiskā novietojuma priekšrocības un iespējas radīt pievienoto vērtību, ko sniedz Latvijas uzņēmumi un augsta līmeņa eksperti dažādās nozarēs. Arī Latvija savu ekspozīciju veidos, izmantojot koncepciju"Future Energy" jeb nākotnes enerģija, kas ietver sevī gan inovācijas, gan nākotnes attīstības perspektīvas un virzienus, un pozicionējot savu skatījumu nākotnē, tostarp Latvijas globālās attīstības perspektīvu kontekstā, kā vienu no vadošajām nozarēm uzsverot transporta un loģistikas nozares attīstību.

Izstādes plānotais apmeklētāju skaits ir divi līdz pieci miljoni cilvēku, no kuriem 85% varētu būt Kazahstānas iedzīvotāji, bet 15% - viesi no citām valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt