Dienas ziņas

Vāc ziedojumus "Līvu" piemineklim

Dienas ziņas

Uz prāmja piedzīvota baiļpilna nakts

Sabiedrības prioritāte -- mātes un bērna veselība

Asociācija: Mātes un bērna veselība sabiedrībai ir prioritāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sabiedrība par veselības prioritāti uzskata mātes un bērna veselību, otrajā vietā atstājot nepieciešamību nodrošināt visiem vienlīdzīgu pieeju veselības pakalpojumiem. Tas secināts Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pasūtītajā pētījumā.

Uz jautājumu, vai rūpes par mātes un bērna veselību, sabiedrība ir pietiekami izjutusi, sastaptās māmiņas sniedza pretrunīgas atbildes. „Man liekas, ka tā nav, kā stāsta un rāda, patiesība diemžēl ir daudz rūgtāka," saka Alīna. Savukārt Natašai ir pretēja pieredze: „Par veselības aprūpi, kas attiecas uz bērniem, nevienu sliktu vārdu par ārstiem nevaru teikt. Maksāt arī nekad nevajag. Bija gadījums, kad bērns bija steidzami jāved uz dzirdes centru, tas bija maksas pakalpojums, bet ārsts naudu atteicās ņemt."

Pētījums rāda, ka sabiedrībā atzinīgi novērtēta 50% recepšu zāļu kompensācija bērniem līdz divu gadu vecumam, taču tikai 1% aptaujāto uzskata, ka valsts finansējums mātes un bērna veselībai ir pietiekams.

Ir arī nākotnes iestrādes, kas paliek nenovērtētas. „No pētījumu datiem izriet, ka iedzīvotāji nenovērtē, ko valsts ir darījusi neauglības ārstēšanā. Ja pamataprūpe ir grūtnieču aprūpe, tad neauglības ārstēšana liecina, ka valsts rūpējas dziļāk, vairāk, tālāk, jo tas daudz vairāk maksā," stāsta Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule.

Tiesībsargs par būtisku uzskata informācijas trūkumu, ar ko bieži jāsastopas gan bērnu vecākiem, gan grūtniecēm. „Satversme garantē ikvienam zināt savas tiesības. Un valsts pārvaldei kopā ar mediķiem jāsaprot, vai informācija, kas ir pieejama, ir pietiekoši laba un katram pieejama," norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Medicīnas speciālisti uzskata, ka Veselības ministrijas īstenotie pasākumi ilgtermiņā dos labus rezultātus, tomēr salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm tie joprojām nav pietiekami. Latvijā ik gadu mirst 125 jaundzimušie, un tas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti